Masa üstünde fark yaratan çözümler

Aleks Buberoğlu / Görsel İletişim Tasarımı 2004 / Paternika Motion Graphics Studio Yönetmeni

Okuldan mezun olur olmaz kendi şirketi Paternika’yı kuran Aleks, Türkiye’nin ilk ‘motion graphıcs studio’su olarak çektiği reklam filmleri ile çok sayıda markanın imajını değiştirdi.

Sinemaya ve reklam prodüksiyon işine hep ilgi duyan Aleks, kolay bir iş olmayan bu alanda bir şeyleri yaratabilmek, o dünyayı sanal olarak kurgulayabilmek ve tüm bu sürecin bir parçası olmak fikrini heyecan verici bulur. Ona göre istediği filmi yapabilmek, işin içinde ticaret olmadığında çok daha zevkli. Ancak bu iş mesleği olunca üstüne para da kazanmak daha da keyifli olmuş.

Okuldan mezun olur olmaz kendi şirketi Paternika’yı kuran Aleks, bu nedenle birçok deneyimi çok erkenden yaşar. Başarılı olduğu dönemler de çok sıkıntılı dönemler de geçirir. Bunların hepsinin bugün geldiği noktanın temellerini oluşturduğunu söyleyen Aleks, tüm bunlara rağmen bu işi yapmaktan vazgeçmeyi asla düşünmez. 2004 yılında, aynı bölümden mezun olan Gülriz Buberoğlu ile aynı heyecanı paylaşmanın verdiği cesaretle Türkiye’nin ilk “gerçek” motion graphics studio’su Paternika’nın temellerini atarlar. “Neden gerçek derseniz, diğer ülkelerdeki muadillerine bakmanızı isterim. Motion graphics stüdyosu ne demek, nasıl çalışır diye. Bizim kafa yapısı olarak buna alışmamız zaman aldı” diyor Aleks. Masaüstü filmin; basit film, ucuz film olarak senelerce önümüze getirildiğini, son zamanlarda, bunca çabalardan sonra masaüstü filmciliğin gerçek bir yaratıcılık ve çok büyük emek olduğunun anlaşıldığını belirtiyor.  Bununla ilgili Aleks, “Dün küçümsenen, bugünün değeri oldu. Biraz geç olsa da” diyor.

Birçok marka için reklam film çekiyor

Bu işin sadece çok sevilirse yapılabilecek bir iş olduğuna inanan Aleks, Paternika Motion Graphics Studio’da motion graphics artist ve proje koordinatörü olarak çalışmalarını sürdürüyor. Bunun dışında grafik tasarımcı ve yönetmen arkadaşı Volkan Ekşi ile birlikte bağımsız olarak da motion graphics yönetmenliği yapıyor. Bugün kendi kurduğu şirketin motion graphics yönetmeni olarak birçok marka için reklam filmi çekiyor.

Yaklaşık yedi yıldır sektörde, işini iyi yapan firmalarından biri olarak çalıştıklarını söyleyen Aleks, genellikle ajanslarla çalışıyor. Bu nedenle birçok büyük markanın reklam filmlerini yapan Aleks, marka kadar işin kalitesini de çok önemsiyor. “Biz hiçbir zaman ‘x’ bir marka daha büyük diye ona daha kaliteli iş çıkarmadık. Birçok reklam filmi yaptık ve herbirine de eşit şekilde özendik. Bir işi alırsak, almaya karar verirsek, o iş bizim için markasından da öte kendi başına değerlidir. Böyle birçok markanın imajını değiştirdik” diyen Aleks, şu sıralar kendi içinde greenbox studio’su olan daha geniş bir şekilde hizmet verecek bir yapıya geçtiklerini açıklıyor. Bunun için tüm sistemi ve altyapıyı hazırladıklarını, bundan sonra işlerin biraz daha eğlenceli bir hale geleceğini belirtiyor.

Amaç, iyi ve doğru iş çıkarmak

Bugüne kadar yaptıkları çalışmalarla ilgili kısa film ve web ödülleri aldıklarını açıklayan Aleks,  yaptıkları bazı filmlerin, film festivallerinde gösterime girdiğini, bunların kendilerine bir dönem çok büyük heyecan verdiğini, şimdi ödül için değil, iyi ve doğru iş çıkarıp, iyi kazanmak için çalıştıklarını dile getiriyor.

Gelecek planlarından da söz eden Aleks, bir süre sonra bu sektörü bırakmayı ve belki de bambaşka bir konuyla ilgilenmeyi hedefliyor. Bunun kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. “Bu mesleği bir ömür yapmazsınız. Size gerekli getirileri sağlar, tatmin olursunuz, yeter dediğinizde ise başka alanlarda deneyimleriniz olur” diyen Aleks, bu mesleğin kariyer hedeflenecek bir meslek olmadığına inanıyor. Aleks, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Bu işte yükselmek için yeri geldiğinde işin tüm operatörlüğünü yapmanız gerekir. İşin her yönüne sonuna kadar hakim olamazsanız bu iş sizi bırakır. Bu işin en büyük avantajı, bir yerde bu işe nokta koyup hayatın tadını çıkarabilecek parayı size kazandırmasıdır.”

İş dışındaki zamanlarında en çok yurtdışı seyahat eden Aleks, ekibi ile birlikte mutlaka denize girecek bir yerlere gidiyor.  Çalışma şartları nedeniyle ofis-ev ayrımlarının olmadığını söyleyen Aleks, bazen ofiste iş yapılırken bir anda eğlenmeye başladıklarına ve umulmadık şeyler olabildiğine dikkat çekiyor.

Powered by Openmedia