Arçelik’i Türki cumhuriyetlere pazarlıyor

Murat Büyükayman / İşletme-İktisat 2004 / Arçelik Uluslararası Satış Departmanı Ülke Sorumlusu

ABD’de yüksek lisansını tamamlayıp Arçelik’de işe başladı. Bugün Beko, Arçelik, Grundig, Blomberg markalarının Azerbaycan, Nahcıvan ve KKTC’deki satış ve pazarlamasını yürütüyor.

Dış ticaretle ilgili ilk denemesini üniversite yıllarında yaşayan Murat, 2002 yılında Irak’a dönemin ihtiyacına uygun uydu sistemleri satışı için bir girişimde bulunur. Çünkü uluslararası alanda ticaret yapmak, farklı toplumlar ve kültürlerle çalışma imkanı bulmak onu hep heyecanlandırır. Üniversitede okurken, 2002 yılında Ford Otosan firmasının finans bölümünde staj yapar. Bunun dışında 2004 yılında bugün hala faaliyette olan “Zeytuni” adında bir restoranın açılışını yapar ve işletmesi ile ilgilenir. Restorancılığın; insan ilişkileri, personel yönetimi, satın alma ve satış konusunda kendisine çok fazla deneyim kazandıran çok farklı ve çok keyifli bir iş olduğunu dile getiren Murat, BİLGİ’de aldığı işletme ve iktisat eğitiminin de iş hayatında ciddi katkılarını görür.

“Biz bölümümüz gereği ekonominin temel kurallarını zaten çok etkin bir şekilde öğrenmiştik” diyen Murat, seçmeli olarak da yine şu an yaptığı dış ticaret ve ihracat işinde çok faydasını gördüğü hukuk derslerine ağırlık verir. Ayrıca çok keyif aldığı ve genel kültürü ile dünyaya bakışını değiştirdiği Japonca ya da Visual İstanbul gibi derslerin de bu mesleği yaparken kendisine inanılmaz artılar kattığını belirten Murat, yüksek lisansını ise ABD’de yapar. California’da Alliant University’de MBA Consantration with Finance alanında yapan Murat’a, ABD deneyimi mesleğiyle ilgili pratik yapmasına olanak verir, grup çalışması ve vizyon sahibi olmasına büyük katkılar sağlar.
Amerika’da eğitim aldı, Arçelik’te işe başladı

Üniversiteden mezun olduğunda daha önce açılışını yapıp, işletmesini yürüttüğü Zeytuni’de çalışmayı sürdüren Murat, bu işin kendisi için biraz hobi şeklinde yürüttüğü bir iş olduğunu dile getiriyor. 2005 yılı Ocak ayında buradan ayrılarak dil eğitimi almak amacıyla Amerika’ya UCSD Üniversitesi’ne giden Murat, aynı yıl orada pre-mba programına katılır. 2006 yılında California State San Bernardino’da MBA programına başlayan Murat, 2007 yılında Alliant Üniversitesi’nde yüksek lisansını bitirir.

Ardından Türkiye’ye dönen Murat, aynı yıl Eylül ayında Arçelik Uluslararası Satış Departmanı’nda göreve başlar. 2009 yılı Aralık ayında askerlik görevini yerine getirmek amacıyla Arçelik’e ara veren Murat, 2010 yılında Ankara’da NATO Güvenlik Yatırımları Daire Başkanlığı’nda askerliğini tamamlar. Ardından 2010 yılı Haziran ayında Arçelik’teki görevine geri dönen Murat, dış ticaret ve ihracatta; pazar, ülke, ürün ihracatı alanında uzmanlaşır.

Beyaz eşya, elektronik eşya konularında, uluslararası satış ve ihracat konusunda da uzmanlaşan Murat, bugüne kadar Litvanya, Letonya, Estonya, Beyaz Rusya, Gürcistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve KKTC pazarlarında Arçelik’in tüm ürün gamında ülke sorumlusu olarak çalışır. Arçelik Uluslararası Satış Departmanı’nın başlı başına bir okul olduğunu düşünen Murat için buradaki usta çırak ilişkisi sektörü öğrenmesi açısından en büyük eğitim olur. Murat şirkette ayrıca, finans, satış, ürün, servis gibi ana dallarda da sürekli eğitim aldıklarını dile getiriyor.

Turki cumhuriyetlerine satıştan sorumlu
Halen Arçelik Uluslararası Satış Departmanı Turki Cumhuriyetleri Ülke Sorumlusu olarak, Turki cumhuriyetleri bölgesine bağlı olan, Azerbaycan, Nahcivan ve KKTC’deki satış ve pazarlamadan sorumlu ülke sorumlusu görevini yürüten Murat, bu bölgede Arçelik’e ait Beko, Arçelik, Grundig, Blomberg markalarının konumlandırılması, fiyatlandırılması, pazarlama faaliyetlerinin oluşturulması ve yürütülmesi, satış sonrası servis ağının koordinasyonu, bölgelerdeki organizasyonların eğitimi gibi konularla ilgili çalışıyor.
Şu aralar büyük yapıların iklimlendirme soğutma sistemlerine çözüm getiren VRS sistemlerinin ihracat uygulamasına başladıklarını açıklayan Murat, bunun dışında KKTC ve Azerbaycan’da inşaat aşamasındaki otel, hastane, devlet ve askeri yapıların Arçelik ticari klima uygulamalarını takip ediyor.

Arçelik olarak 2009 yılında Gürtistan’da yaptıkları sosyal sorumluluk projeleri nedeniyle Gürcistan hükümetinden ödül aldıklarını söyleyen Murat, ilerde öncelikle sorumlu olduğu ülkelerde ihracat oranlarını yükselterek, bölgenin yöneticiliğini ve sonra da direktörlüğünü yapacak bilgi ve deneyime kavuşmayı hedefliyor. İş dışında özellikle Uzakdoğu sporları başta olmak üzere, çeşitli spor dalları ile uğraşan Murat, ayrıca Türk tarihi ve yakın siyasal tarih konusunda yayınları takip etmeye gayret ediyor. Lise yıllarından bugüne fırsat buldukça gitar çalarak müzikten de uzak kalmamaya çalışıyor.

Powered by Openmedia