Attığı her adımda başarı var

Fırat Alpiskender – İşletme 1999 – Crate and Barrel Mağaza Operasyon Müdürü

Profesyonel iş hayatı boyunca birçok ilklere imza atan fırat, daha önceki yurt dışı deneyimlerini göz önünde bulundurarak önümüzdeki yıllarda bu alanda çalışmayı hedefliyor.Üniversite bitirme tezini ‘Türkiye’deki İçecek Sektöründe Rekabet Analizi’ üzerine yapan ve bu sırada da büyük keyif alan Fırat bu sayede birçok üst düzey yönetici ile tanışarak sektörün dinamiklerini yakından inceleme fırsatı bulur. Bu onun sektöre atılmasını daha da kolaylaştırır.

Üniversitedeyken part-time olarak çalışan Fırat profesyonel iş hayatına 2000 yılında Lio A.Ş. ile atılır. Burada çalıştığı 7 yıl boyunca sırasıyla ihracat satış temsilcisi, ihracat satış bölge müdürü ve ihracat satış ve pazarlama müdürü olarak görev alır. Amerika, Kanada ve Uzakdoğu ülkeleri başta olmak üzere ambalajlı zeytinyağı ihracat satış ve pazarlama üzerine yoğunlaşır. Yurt dışında birçok gıda fuarına katılan Fırat bu sayede farklı ülkelerden ve kültürlerden birçok firma ve kişi ile de tanışma fırsatı bulur. Şirket olarak 5 yıl boyunca Türkiye Zeytinyağı İhracat Birinciliği Ödüllerini almalarının yanı sıra Wal-Mart ve Cost-Co gibi dünya devi market zincirlerine ilk Türk zeytinyağı ile giriş yapma başarısını da gösterirler. Şirketin New York’ta açılan şubesinde 2 sene çalışan Fırat, bu bölgede en çok tercih edilen üçüncü marka olduklarını da belirtiyor.

Ödül ve birincilikleri var

2007 yılında Shaya firmasına transfer olan Fırat burada Starbucks Coffee Bölge Müdürü olarak görev alır. Ege Bölgesi’ndeki Starbucks mağazalarının yönetiminden sorumlu bölge müdürü olarak; en iyi müşteri deneyimi, en kaliteli kahveler ve en üstün kalitede standartları sağlamak için çalışır. Ekibiyle birlikte yıl bazında büyüme rakamlarında birincilik, gizli müşteri ve denetim skorlarında birçok ülke ve region birincilikleri alırlar. Ancak ona göre uzun vadedeki başarı için en önemli faktör olan çalışan memnuniyeti konusunda gösterdikleri performans hepsinden önemlidir. 2012’de ise Danone Türkiye’de Proje Müdürü olarak görev almaya başlar Fırat. Marmara ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde üretim ve satış kanalında yeni gelişen ürün gruplarının tanıtım ve iş geliştirme çalışmalarında yer alır. Türkiye’de bir ilk olan yerinde ve günlük yoğurt üretim ve satışının yapıldığı mağazanın kurulumunu ve sonrasındaki operasyon yönetimini gerçekleştirir. Bu konseptin kurulumu öncesi ve sonrası Danone International’da yurt dışındaki ekip ile beraber çalışma fırsatım da yakalar ve bu ekip ile iş modelini kurarak franchising projesini de tamamlarlar. Fırat Mayıs 2014’ten itibaren ise Doğuş Grubu ortaklığında Türkiye’ye gelen Amerikan mobilya devi Crate and Barrel’da mağaza operasyon müdürü olarak çalışıyor.
Bugüne kadar iş geliştirme, proje yönetimi, uluslararası satış ve pazarlama, ürün geliştirme ve mağaza operasyon yönetimi konularında uzmanlaşan Fırat, Amerika’da satış ve pazarlama ve iş geliştirme konusunda sertifika programlarına katılmasının yanı sıra diğer çalışmış olduğu firmalarda mülakat teknikleri, performans yönetimi, koçluk, zaman yönetimi, finans, bütçeleme ve zihin haritaları gibi çeşitli konularda da eğitim almış bulunuyor.

Amatör gurme

Fırat için yiyecek ve içecek aynı zamanda bir hobi. Bu sayede iş dışında zihni farklı bir konuya odaklanıyor ve sonrasında işlerine daha taze bir şekilde dönüyor. Şu anda gurme yiyecek sektörü ile ilgili yeni bir proje üzerinde çalışan Fırat iş hayatı boyunca FMCG sektöründe devam etmek ve kariyerinin sonuna kadar en üst düzey görevlerde çalışmayı amaçlıyor. Daha önceki yurt dışı tecrübeleri nedeniyle önümüzdeki yıllarda yurt dışı görevlerinde çalışmak da hedefleri arasında.
Fırat’n iş hayatının ne kadar başarılı olduğunu görüyoruz ancak iş dışında da hareketli bir hayatı var. En büyük hobisi seyahat etmek, değişik şehir ve ülkeleri gezmek. Bunun dışında kendi çapında amatör bir gurme diyebiliriz Fırat için. Bu durum iş tercihlerini bile etkileyecek düzeyde. Zeytinyağı, şarap ve peynir konusunda uzman sayılabilir. Bu konularda birçok kitap okumaya ve özel gezilere devam ediyor. Zeytinyağı ve şarap tadım sertifikaları da alan Fırat bu sene de mutfak sanatları kursuna katılmayı planlıyor.

Powered by Openmedia