Attığı her yeni adım onu başarıya taşıdı

Yalım Pınar – İşletme 2003 – Odeabank Ticari Kredi Tahsis Müdürü

Kariyeri boyunca sürekli yükselen bir başarı ivmesi yakaladı. Yeni amacı yönetim kadrolarında yer almak…

Yalım’ın üniversite boyunca aldığı eğitim ve seçtiği dersler, ilgi alanını keşfederek bu alana yönelebilmesine ve kariyerini kurmasına yardımcı olan en büyük etken. Yüksek lisansını Galatasaray Üniversitesi Avrupa Birliği Ekonomisi bölümünde yapan Yalım, giriş mülakatında üniversitede aldığı eğitimin ne kadar kaliteli olduğunu fark eder. İş hayatına adım attığında ise aldığı derslerin pratik karşılıklarını görünce BİLGİ’nin farkını bir kez daha anlar. Bu özgün ve yetkin eğitim süreci sayesinde bankacılık gibi Türkiye’nin hala büyümekte ve gelişmekte olan en önemli sektörlerinden birinde çalışmaya başladığında, piyasaya ve Türkiye’nin finansal yapısına hiç yabancılık çekmez.

2003 yılında mezun olan Yalım aynı yıl Garanti Bankası’nın bir iştiraki olan Garanti Leasing ve Faktoring’de Kredi Tahsis Yetkili Yardımcısı olarak işe başlar. Burada çalıştığı bir buçuk sene boyunca tüm performans değerlendirmelerinde birinci sırada yer alır. Askerlik sebebiyle çalıştığı kurumdan ayrılır ve dönünce Akbank’ın bir iştiraki olan AK Leasing’de Kredi Tahsis Yetkilisi olarak çalışmaya başlar. Burada da yaklaşık altı ay çalıştıktan sonra artık kariyerini asıl istediği alan olan bankacılıkta sürdürmek için görevinden ayrılır ve Yapı Kredi Bankası’ndan gelen teklifi kabul eder. Yapı Kredi Bankası’ndaki çalışma hayatının ikinci yılında da Garanti Leasing’de tanıştığı eşiyle evlenir.

Kredi tahsis alanında kendini geliştiriyor

Yapı Kredi’deki dört yıllık çalışmasının ardından yöneticisi vasıtasıyla buradan ayrılarak Citi Bank’a geçer ve Kredi Tahsis Müdür Yardımcısı pozisyonuna yükselir. Ancak zamanla gerek bankanın küçülme politikası gerekse Yalım’ın daha dinamik bir organizasyonda çalışma isteği onu başka arayışlara yöneltir ve Ocak 2013’te Türkiye’deki faaliyetlerine yeni başlamış olan Odeabank’a Kredi Tahsis Müdürü olarak transfer olur. Attığı her adımda hep daha yükseğe tırmanmayı başaran Yalım hala bu kurumda çalışmaya devam ediyor.

Odeabank’taki görevi gereği ticari segmentte yer alan tüm firmaların her tipte kredi analiz çalışmasını, yapılan bu analize dayanan kredi analiz raporunun yazılmasını, kredi komitesinde ilgili teklif ve analizin genel müdüre sunumunu ve daha sonra da yetki seviyesine göre Beyrut’ta bulunan banka genel müdürlüğü ile yapılacak olan değerlendirme toplantılarında firmaların analiz raporlarının sunumunu gerçekleştiriyor. Bunun yanında kredisi onaylanan firmaların daha sonra gerçekleşen risk izleme ve takibi de sorumlulukları arasında…

Kredi tahsis alanında uzmanlaşan Yalım, bu konu hakkında bugüne kadar katıldığı birçok seminer, konferans ve eğitimin yanı sıra her gün uzmanlık alanına yeni bir şeyler daha katmak için kendini geliştirmeye devam ediyor. Ona göre bunun için yalnızca teknik bilgi yeterli değil. Tecrübeyi doğru kullanmak ve insan ilişkilerindeki başarı bu sürecin en önemli parçaları…

Nihai karar verici konumda yer almayı planlıyor

Yalım kariyerinde yakaladığı başarı ivmesini bankacılık sektöründe devam ettirmeye ve daha da yükseklere taşımaya kararlı. 12. Yılına girdiği iş hayatında bu sektörde kazanacağı daha birçok tecrübe olduğuna inanıyor. “Dinamiklerin sürekli değiştiği, incelediğim her yeni firmayla farklı sektörlerle ilgili yeni şeyler öğrendiğim ve bilgi sahibi olduğum bu işte çalışmak beni motive ediyor” diyen Yalım tecrübesini daha da artırdığında bankacılığın yönetimsel alanına geçmeyi, geniş ekipler yönetmeyi ve nihai karar verici konumda olmayı planlıyor.

Tüm hayatı tabii ki yalnızca işten ibaret değil. Eski lisanslı kürekçi ve yüzücü olan Yalım hayatının her alanında da spor yapmış. Hala da iş hayatı ile birlikte sporcu yönünü korumaya özen gösteriyor. Bunun için haftada en az üç-dört gün fitness yapıyor, fırsat buldukça basketbol oynuyor ve yaz aylarında da bol bol yüzüyor. Eşiyle birlikte sinemaya gitmek, evde film veya dizi izlemek de diğer hobileri arasında. Homeland, Shameless ve Game of Thrones sıkı takip ettiği diziler. Ayrıca çok büyük bir Starwars, Marvel ve DC Comic hayranı olan Yalım, bununla ilgili birçok dergi, figür ve hobi eşyası biriktiriyor.

Powered by Openmedia