Dijital dünyadan vazgeçmiyor

Semih Yasavul – İşletme-Ekonomi Üstün Başarı Programı 2009 – Garanti Bankası Şubesiz Bankacılık Dijital Pazarlama ve Müşteri Yönetimi Yetkilisi

Eğitim hayatında yakaladığı başarıyı iş hayatında da sürdüren semih, alanında daha da uzmanlaşmayı ve doktora yaparak akademik yetkinliğe ulaşmayı planlıyor.

Üniversitede sosyal bilimlerdeki iki önemli branşı tek bir programda bitirmek Semih’in düşünme ve karar verme yeteneklerinin ortaya çıkmasını sağlar. Makroekonomi, Ekonometri, Organizasyon Yönetimi, Maliyet Muhasebesi, Sosyoloji, Marka Yönetimi gibi dersleri ile seçmeli ders olarak sadece bölüme verilen yüksek lisans derslerini şimdiki ve geçmiş işlerinde aktif kullanabilmek yine okuduğu bölüm sayesinde gerçekleşir. “Teoriyi gerçek hayata uyarlamak o kadar kolay olmuyor fakat okulda öğretilen düşünme ve çözüm üretme süreçlerinin bana çok katkısı oldu” diyen Semih BİLGİ’den sonra da Galatasaray Üniversitesi’nde İletişim Stratejileri ve Halkla İlişkiler Yüksek Lisans programını tamamlar.

Burada ilk defa tanıştığı kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik dersleri de şimdiki işini almasında yararlı olur.

İş hayatına ise daha okurken atılır. BİLGİ’de üç sene boyunca part-time öğrenci çalışma programı kapsamında öğrenci işlerinde çalışır. Eş zamanlı olarak lise ve ilkokul öğrencilerine ders veren Semih, yaz aylarında da okuduğu alanla ilgili olarak çeşitli kurumlarda proje bazlı stajlar yapar.

Pazarlamadan bankacılığa

Mezuniyetinin ardından ilk olarak 2009 yılında ColgatePalmolive Pazarlama Departmanı’nda Oral Care Consultant olarak işe başlayan Semih bir buçuk yıl burada çalıştıktan sonra yeni bir e-ticaret girişimi olan Grupanya’ya müşteri temsilcisi olarak girer. Burada çalışırken bir yandan da yüksek lisansını tamamlar. Nisan 2012’de hem tezini yazmak hem de askerlik görevini yapmak için bu şirketten de ayrılır. Askerlik dönüşü bir arkadaşının da teşvikiyle Garanti Bankası’na transfer olan Semih, halen burada Dijital Pazarlama ve Satış Müşteri Yönetimi Yetkilisi olarak çalışıyor. Garanti Bankası’nın alternatif dijital kanalları içerisinde yer alan ATM, Alo Garanti, Mobil ve İnternet Şubesi’ni kullanan müşterilere yönelik pazarlama kampanyaları düzenliyor. Ayrıca bireysel ve kurumsal müşterilerin daha fazla dijitalleşmesini sağlamak ve firma ortaklıkları ile yapılan kampanya planlamaları yapmak da görevleri arasında. Son 6 aydır ise garanti.com.tr içerisinde görülen tüm Bireysel & Kurumsal Cep ve İnternet Şubesi kampanyalarını Semih üstlenmiş.

Yüksek lisans ve kurum içi aldığı tekniklerle alanında yetkinlik kazanan Semih, müşteriyi anlama, hızlı karar verme ve analitik düşünme gibi konularda uzman. Bunda da daha önce farklı sektörlerde çalışmış olmanın verdiği deneyimlerin payı açıkça görülüyor.

Semih ekip çalışmasına oldukça yatkın ve iş arkadaşlarıyla kurduğu iletişim sayesinde iş hayatında da sıkıntısız ilerliyor. Anlayış, güler yüz ve düzenli çalışması sayesinde eş zamanlı olarak çalıştıkları müşteriler ile bir sorun yaşanmasına izin vermiyor. Tabiri caizse sahada pişen Semih, tüm deneyimlerini ve olgunluğunu iş hayatında başarıya çevirmenin avantajını yaşıyor.

Hem başarılı hem de sosyal

Dijital dünyanın içerisinde olmayı ve bu sektörün dinamiklerinden yararlanmayı çok seven Semih “Türkiye’de her zaman öncü ve başarılı olan bir kurumun yaptığı işlerle ödüllere doymayan bir ekibinde çalışıyorum. İleride de satış ve müşteri yönetimi alanlarında uzman fakat bu sektörden de uzak olmak istemiyorum” diyerek işini ne kadar çok sevdiğini bir kez daha vurguluyor. Ayrıca önümüzdeki yıl da doktora programına başvurmak istiyor. Şirketinin bu konudaki desteği ile daha da motive olan Semih doktorasını pazarlama alanında yapmayı düşünüyor. 35 yaşına gelmeden de çalıştığı alan ile ilgili yurt dışında bir deneyim sahibi olmayı hedefliyor.

İşinden ve çalıştığı kurumdan oldukça memnun olan Semih yakın zamanda Garanti Bankası’nın Koşu Kulübü’ne yazılmış. Bu sayede haftada üç gün iş arkadaşlarıyla birlikte sahilde koşuya çıkıyor. Spor dışındaki bir diğer ilgisi de dans… Yaklaşık 10 yıldır dans eden Semih her sene 10 kişilik bir ekiple yurt dışında festivallere katılıyor. Devlet ve şehir tiyatrolarını sürekli takip ediyor ve film festivallerini de kaçırmamaya çalışıyor. Son 1 yıldır da adeta çocukluğuna ger dönmüş ve Lego’lara yeniden merak sarmış. Mini Lego figür koleksiyonu yapan Semih, evde kaldığı zamanlarda da mutfağa girip yeni lezzetler denemeyi seviyor.

Powered by Openmedia