Avea’da binlerce satışçıyı eğitiyor

Asude Didem Durak / Uluslararası İlişkiler ve Psikoloji 2005 / Avea Satış Eğitimleri Sorumlusu

Doğuş Otomotiv’de satış temsilcilerine eğitimler hazırlayan Asude, ardından geçtiği Avea’da bugün binlerce satışçının eğitiminden sorumlu.

Üniversitede okurken iki yıl part-time bir işte çoğunlukla ağır vasıta şoförlerine pscyho-motor testlerinin uygulanması konusunda çalışır. Bu süreçte BOTAŞ Projesi için gerçekleştirilen geniş çaplı bir çalışmada, Kars ve Ardahan’da yaklaşık bir ay boyunca şantiyede çalışan Asude, orada yaşamış olduğu farklı deneyimlerden çok önemli hayat tecrübeleri edinir. Üniversiteden mezun olduktan sonra ilk profesyonel iş hayatına Doğuş Otomotiv Eğitim Bölümü’nde başlayan Asude, bu işte en büyük hayali eğitmenlik mesleği ile tanışır. Burada sürekli dinamikleri değişen, satış bölümünde çalışan personelin eğitimlerinden sorumlu olan Asude, sahaya çıkıp tüketici-satışçı ilişkilerini yorumlamak, ofis masasından ayrılıp sıcak satışı gözlemlemek ve gözlemleri sonucunda tüketici alışkanlıklarını tespit ederek, farklı müşteri profilleri keşfetmek gibi birçok deneyime sahip olur.

Pazarlama ve iletişim yüksek lisansı yaptı

Doğuş Otomotiv’de yaklaşık bin 500 kişilik satış temsilcileri ekibinin eğitim ihtiyaçlarının tespit edilip, dış kaynaklı eğitim firmaları ile görüşerek ihtiyaca yönelik spesifik eğitim içerikleri tasarlanması konusunda destek veren Asude, bu süreçte uzmanlık alanlarında isim olmuş birçok eğitmeni gözlemleme ve uyguladıkları yöntemleri izleme fırsatı bulur. Doğuş’ta çalıştığı süre boyunca yapmak istediği meslekle ilgili kafası netleşen ve eğitim konusunu kendisine uzmanlık alanı olarak seçmeye karar veren Asude, burada bir sene çalıştıktan sonra işten ayrılarak İngiltere’de University of Birmingham’da pazarlama ve iletişimi üzerine tezli yüksek lisans yapar. Yüksek lisansını “Distinction Student” statüsünde tamamlar ve Türkiye’ye geri döner.

Ardından Avea İletişim Hizmetleri’nde satış eğitim uzmanı olarak çalışmaya başlayan Asude, bu meslekte uzmanlaşmak üzere kariyerine devam eder. Avea’da bayi çalışanlarının şirket bağlılıklarını öncelikle eğitimle sağlamaya ve güçlendirmeye çalıştıklarını söyleyen Asude, üç yıldır Avea’da tüm satış kanallarının bayi eğitimlerinden sorumlu. Tüm bayileri ziyaret ederek, bölge yöneticileri ile irtibata geçerek sahada ihtiyaç duyulan eğitim konularını tespit ediyor. Bayilere dağıttıkları bilgilendirme kitapçıklarını ve ihtiyaca yönelik eğitim içeriğini oluşturuyor. Gerektiğinde onlara koçluk yapan Asude, oryantasyon, satış, müşteri deneyimi, ürün&servis, proaktivite, cihaz, inovasyon gibi farklı zenginlikteki eğitim içerikleri ile bayi çalışanlarını sürekli besliyor. Bunların yanı sıra sanal ve mobil eğitim uygulamalarını da farklı eğitim araçları olarak kullanmaya devam ediyor.

Rekabet artarken şirketine güç kattı

Bu alanda çalışmaya başladıktan sonra GSM operatörleri arasındaki rekabeti daha da kızıştıran ve dengelerin yerinden oynamasına sebep olan numara taşıma ve 3G gibi iki büyük kavramın Türkiye’ye geldiğini söyleyen Asude, bayilerinin bu kavramlara daha kolay ve hızlı adapte olabilmeleri için tüm Türkiye’de eğitim turları düzenleyerek bu süreçte aktif rol aldı. Bayi çalışanlarına çoğunlukla sınıf eğitimleri ile ulaşmaya çalıştıklarını belirten Asude, yüz yüze eğitimin çok daha efektif olduğunu ve istenilen hedefe ulaşmayı sağladığını düşünüyor. Zaman ve maddi tasarruf yapmak için son dönemlerde eğitim yöntemlerinde farklılaşma ve çeşitlilik arayışına girdiklerini dile getiren Asude, bu çerçevede geniş kitlelerin daha kısa zamanda, bulundukları lokasyondan uzaklaşmadan eğitim almalarını sağlayan sanal ve mobil eğitim projeleri üzerinde çalışıyor.

Bu mesleği seçtiği için kendini çok şanslı gören Asude, ilerde farklı konularda da uzmanlaşıp vermiş olduğu eğitim konularının çeşitliliğini daha da zenginleştirmek istiyor. Örneğin, moda ile yakından ilgileniyor ve kişisel imaja dayalı bir eğitim oluşturup kişilere bu konuda özel danışmanlık yapmak istiyor. Koçluk, mentorluk konusunda kendini geliştirmek ve vermiş olduğu bu eğitimleri ileride üniversite öğrencilerine de vermek en büyük hedefleri arasında.

Uzun yıllardır düzenli olarak yoga, nefes egzersizleri ve pilates yapan Asude, pilateste yeni bir yöntem olan Gyrotonic’e başladığını belirtiyor. Bunların yanı sıra ilkine BİLGİ’de başladığı sosyal sorumluluk projelerinde aktif bir şekilde çalışıyor. Dünya mutfakları yemekleri ile ilgilenen Asude, vakit buldukça yemek workshoplarına katılıyor. Son zamanlarda sevdiklerine Uzakdoğu mutfağından tatlar sunarak pratik yapıyor.

Powered by Openmedia