Avrupalılara Mercedes satıyor

Harun Ulusu / Uluslararası İlişkiler 2002 / Mercedes Benz Türk Export Otobüs Satış Bölge Sorumlusu

Sektöre adım atmasını sağlayan Daimler’e bağlı Mercedes Benz Türk’te İskandinavya ve Doğu Avrupa’daki müşterilerin siparişlerini, eksiksiz olarak yerine getiriyor.

Üniversitede ana bölüm derslerinin yanında aldığı seçmeli dersler sayesinde otomotiv sektörüne ilgi duymaya başlar. Ardından master için gittiği Bremen’deki otomotiv devi Daimler ve master derslerinde katıldığı workshoplar, Harun’un otomotiv sanayine olan ilgisini daha da artırır. Daha üniversitede otomotiv sektöründe çalışmak istediğine karar veren Harun, bu nedenle otomotiv sektöründe belirgin bir yere sahip olan ve dünya ihracat lideri ülkesi olan Almanya’da master yapmaya karar verir. Master yaptığı Bremen Üniversitesi’nde gördüğü bazı dersler şirketlerde workshoplar ile entegre biçimde ilerler. Bremen Üniversitesi öğrencilerine kısa süreli çalışma fırsatı sunan Daimler’in (eski ismi DaimlerChrysler) Bremen’deki otomobil fabrikasında çalışmaya başlayarak sektöre ilk adımını atar. Bremen Üniversitesi’nde iş bilimleri masterini exchange opsiyonu ile okuyan Harun, ardından İstanbul Üniversitesi İngilizce MBA programı ile tamamlar.

Yüksek Lisans eğitiminin gelişen sektöre daha geniş bir perspektiften bakarak stratejik ve spesifik karar alma yetilerinin daha gelişmesine etki ettiğini ve iş dünyasına teorik bilgilerin entegrasyonunda kılavuz olduğunu düşünen Harun, üniversite aldığı eğitimin ise, teorik parametreleri reel sektöre bütünleştirerek hedefe ulaşma becerisi kazandırdığını belirtiyor.

2007’de Mercedes’de işe başladı

Üniversitede okurken 1997-98 yaz döneminde, Vakıflar Bankası Kredi Kartları Merkezi’nde staj yapan Harun, Almanya’da da DHL’in ana firması Deutsche Post firmasında, havaalanı bölgesinde özel kargo yönetimi departmanında çalışır. Ardından Daimler binek otomobil fabrikasında, üretim son nokta departmanında, farklı segment araçlarının hangi süreçlerden geçerek müşteri talepleri doğrultusunda üretildiğini gözlemleme fırsatı bulur. Bremen’de yüksek öğrenim için gereken Test-DAF sınavına hazırlanan Harun, sınavdan sonra başladığı master döneminde New York Üniversitesi’nde (State University of New York, SUNY) gerçekleştirilecek Avupa Birliği simulasyon projesinde görev alır ve (SUNY) Simulasyon Projesi’ni başarı ile tamamlar. 2006 yılında askerlik hizmeti için Türkiye’ye döner. 2007 yılında askerliğini bitirdikten sonra Mercedes Benz Türk’te uyumluluk yönetimi departmanında çalışmaya başlar.

İlk iki yıl Daimler’in global şirket standartlarını Mercedes Benz Türk’te yerel süreçlerinde senkronizasyon ve uyumluluğun sağlanma görevinde uyumluluk yönetimi departmanında çalışan Harun, daha sonra üst segment ürünlerde geçekleştirilen kapsamların yönetimi yanında özel müşteri yönetimi branşında uzmanlaşır. Harun bununla ilgili; “Sektörün eğilimlerinin müşteri istek ve arzuları doğrultusunda şekillenmesinin önemi artık firma rekabetlerinde belirgin bir yer aldı. Dolayısıyla uluslararası pazarlarda bu rekabetle başa çıkabilmek için daha cok müşterilerinize eğilmeniz ve taleplerin şirket normlarını yerine getirecek şekilde karşılanması gerekiyor” diyor.

Müşteri siparişleri sürecini yönetiyor

Bugün bir Daimler kuruluşu olan Mercedes Benz Türk’te Export Otobüs Satış Sipariş Yönetimi Bölge Sorumlusu  (İskandinavya ve Doğu Avrupa Bölgesi) olarak görevine devam eden Harun, kilit müşteri siparişlerinin müşteri özel taleplerinde bölge spesifik gereksinimlerini karşılamayı amaçlayan süreci ve ürünlerinin kendilerine eksiksiz olarak ulaşması için gereken süreci yönetiyor. Şu aralar şirketin uluslararası platformda hedeflediği bir sonraki noktaya ulaşabilmek için global bir projesinde, müşteri istek yönetimi konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Şirketin global uyumluluk projesi kapsamında görev alanlardan biri olarak şirket CEO’su tarafından ödüllendirildiğini belirten Harun, Daimler firmasının 125. yılı sebebiyle limited edition araçlarını müşterilerle buluşturmayı başardıklarını, bu araçların kapsamlarının belli periodlar ile müşteri taleplerine sunulduğunu dile getiriyor.

İş dışındaki hayatında çeşitli hobiler geliştirmeye devam eden Harun, Hazerfen Havaalanı’nda RC akrobasi model helikopter uçurmakla ve deniz sporları ile ilgileniyor. Son zamanlarda 4 çifte kürek yapmaya ilgisi artan Harun, seyahat etmeyi de seviyor.

Powered by Openmedia