Önder markaların, bayiliklerini almak istiyor

Burak Ören / İşletme-İktisat 2006 / Neziroğlu Motorlu Araçlar Yönetim Kurulu Üyesi

Burak’ın en büyük hedefi, otomotivdeki önder markaların bayiliklerini almak ve Türkiye’nin en iyi 500 şirketi sıralamasındaki yerlerini yükseltmek.

Ailesi otomotiv sektöründe faaliyet yürüttüğü için lise yıllarından beri, sektör onun da ilgisini çeker. Hatta bu durum, üniversitede bölüm tercihinin işletme olmasına büyük etki eder. BİLGİ’de aldığı eğitimin iş hayatında birebir etkili olduğunu söyleyen Burak, özellikle muhasebe ve finans derslerinin çalışma hayatına birebir uyum sağladığını düşünüyor. İşletme bölümünde okurken aynı zamanda iktisat bölümüyle yan dal yapan Burak, derslerden zaman kalmadığı için üniversite okurken, herhangi bir firmada çalışmaz. Fakat 3. ve 4. sınıftayken, İstanbul’da lisanslı futbol hakemliği yapar. Amatör lig maçlarında görev alır. Hakemlikten maç başına ücret aldığı için bu hobisini çalışma hayatının bir parçası olarak görüyor.

Mezun olduktan sonra Ankara’ya taşınan Burak, yaz tatilinin bitmesini bile beklemeden, büyük bir heyecanla aile firmalarında iş hayatına atılır. Bu arada Başkent Üniversitesi’nde MBA mastırına başlayan Burak, iş hayatında ilk olarak satış sonrası koordinatör olarak görev alır. Satış sonrasının otomotivin temelini oluşturduğu için bu göreve başladığını söyleyen Burak’a göre, müşteri memnuniyeti, sadece 0 veya 2. el araç satmaktan ibaret değil. Araç satışından sonra bakım veya arıza durumlarında müşterinizi memnun edebiliyorsanız tam bir müşteri memnuniyeti sağlamış olursunuz. Bu da müşterinizin tekrar sizi tercih etmesini ve tavsiye etmesini sağlar.

Isuzu’nun satışlarını artırdı

Bu bilinçle Isuzu SSH biriminin başında, 2008 yılına kadar çalışan Burak, Isuzu yetkili servisleri arasında yüksek rekabetin olduğu Ankara’da müşteriler tarafından tercih edilerek, uygun fiyata kaliteli ve orijinal parçalardan oluşan kurumsal bir hizmet vererek birimini başarıya ulaştırır. 2008 yılında, Bursa Merkez Komutanlığı’nda vatani görevini tamamladıktan sonra, tekrar kaldığı yerden iş hayatına devam eder. Önceki görevinin yanı sıra ‘Plaza yöneticisi’ unvanı ile araç satış bölümünden de sorumlu olur. Halen aynı görevde çalışmaya devam eden Burak, şuan Ankara’da Renault, Hyundai, Isuzu, Dacia, Geely markalarının bayisi ve yetkili servisi olan Neziroğlu Motorlu Araçlar firmasında, Plaza yöneticisi olarak çalışıyor. Hem satış sonrası hizmetlerden, hem de satıştan sorumlu. Satış sonrasında servisin finansal durumu, servisin idaresi ve yönetimi ilgilendiği alanlar. Satışta araç fiyatlandırma, satış danışmanlarının performansı, araç tedariki gibi konular da sorumluluk alanında.

Muhasebe alanında uzmanlaştı

Mesleğinde özellikle muhasebe konularında uzmanlaşan Burak’ın, bilanço, gelir-gider tablosu gibi finansal tabloları değerlendirmek, alacak cari takibi yapmak, ödeme dengelerini kontrol etmek gibi mevzular iş yerinde sürekli takibini yaptığı konular arasında. Bugüne kadar Isuzu markasının, Türkiye distribütörü olan ‘Anadolu Isuzu’ tarafından çeşitli dönemlerde düzenlenen eğitimlere de katılan Burak, bu eğitimlerin; plaza işletmeciliği, finansal durum değerlendirme, personel yönetimi konularında olduğunu belirtiyor.

Altı senelik yöneticilik hayatında birçok projeyi hayata geçiren Burak, Isuzu servisinde adına “pit-stop” dedikleri özel bir alan yaratır. Daha çok yağ bakımı, elektronik arıza gibi çözümü hızlı olan konularda, servise gelen müşterileri bekletmemek için özel bir bölüm tanzim eder. Bunun dışında lastik satışı ve servisi projesini de gerçekleştirir. Türkiye’nin hemen her ilinde bayisi olan bir ‘Tatko’ kuruluşu olan  ‘Lastik Park’ markasının bayiliğini alır. “Amacımız yetkili servise gelen müşterilere, plaza dışına çıkmadan, servisten lastiğe kadar tüm hizmetleri ve imkânları firma içerisinde sağlamak buna bağlı olaraktan ekstra kazanç sağlamaktır” diyen Burak, Anadolu Grubu’nun Isuzu ve Geely bayisi olarak, sorumlusu olduğu birimlerin faaliyet alanlarında birçok ödül alır. 2007’de Isuzu perakende satış, 2008’de Isuzu bayi alımları Türkiye birincisi, 2010’da Geely en iyi yedek parça satışı yapan bayii, 2011’de Isuzu en iyi yol yardım hizmeti veren bayii olduklarını açıklayan Burak’ın en büyük hedefi, otomotivdeki önder markaların bayiliklerini, firmalarına kazandırmak. Ayrıca Türkiye’nin en iyi 500 şirketi sıralamasındaki yerlerini daha yükseklere taşımak isteyen Burak, iş dışında hafta sonları offroad yapıyor. Zor doğa şartları ve adrenalini seven Burak, balık avlamayı da çok seviyor.

Powered by Openmedia