AVUKATLAR: Bankaların parlayan avukatı

Öykü Esmer / Hukuk 2002 / Verdi ve Yazıcı Avukatlık Ortaklığı

Londra’da yüksek lisans, Atina’da kariyer yaptı. Garanti-GE evliliğinde rol aldı… Öykü bugün, finans sektörünün parlayan avukatları arasında.

Öğrenciyken Bilgi’nin Hukuk Fakültesi’nde çalışması Öykü için iyi bir staj olur aslında. Okulda çalışarak, hocalarla kurduğu iletişim sayesinde avukatlığa hazırlık yapar ve iş hayatına atıldığında bunun faydalarını görür. Aslen İzmirli olan Öykü, tüm ailesi ve arkadaşları İzmir’de yaşadığı için mezun olunca İzmir’e geri dönmek ya da İstanbul’da kalmak konusunda kararsız kalır. Ancak İzmir ya da İstanbul’u tercih etmek yerine 3 aylık TOEFL eğitimi almak için Amerika’ya gider. Eğitimi bitince İstanbul’a dönen ve burada yaşamaya karar verir, 2002 yılının sonlarında ise Cerrahoğlu Hukuk Bürosu’nda bir yıllık zorunlu avukatlık stajına başlar.

Cerrahoğlu’nda ilk altı ay zorunlu adliye stajına devam eden Öykü, bu dönem dava takip ve danışmanlık konularında tecrübe edinir. Burada çalışırken başta Prof. Dr. Fadullah Cerrahoğlu olmak üzere büroda çalışan birçok avukatın desteğini görür. Stajı bittikten sonra 2004 yılında, Ali Can Verdi ve Hakan Yazıcı’nun kurduğu, Garanti Bankası eski baş hukuk müşaviri Akın Ekici’nin ortak olduğu Verdi ve Yazıcı Avukatlık Ortaklığı’nda avukat olarak çalışmaya başlar.

Garanti-GE satışında rol aldı

Öykü, Verdi ve Yazıcı Avukatlık Ortaklığı’nın özellikle bankacılık ve finans hukuku konularında uzmanlaşmış en iyi bürolardan olduğunu belirtiyor. Ağırlıklı olarak proje finansmanı alanında hizmet verilen Verdi ve Yazıcı bunlar dışında şirket birleşme ve devralmaları konusunda da birçok başarılı projeye imza atmış. Büroda ayrıca kurumsal danışmanlık dışında sürekli devam eden dava takip birimi de varmış.

Kurumsallaşmayı başarmış bir kurumda, şirket avukatı olarak tecrübe edinmek isteyen Öykü, çalıştığı bürodaki patronlarının desteği ile Garanti Bankası’na hizmet veren hukuksal danışmanlık biriminde çalışmaya başlar. Bu birimde Garanti Bankası’nın tüm birimlerine danışmanlık hizmeti veren Öykü, bankanın Türkiye’deki şubelerine ve yurtdışındaki temsilciliklerine hukuksal destek de verir. Öykü’nün Garanti’ye hizmet veren bir birimde çalışması, kariyerini şekillendirir, uzmanlık alanında emin adımlar atmasını sağlar. Bu dönem, görev aldığı bir proje de bunu destekler. Öykü bu proje kapsamında, Garanti Bankası’nın bir kısım hisselerinin General Electric’e satışı aşamasında takım arkadaşlarıyla beraber başından sonuna kadar bir fiil yer alır.

Londra’da yüksek lisans, Yunanistan’da kariyer

Öykü, 2006 yılında yüksek lisans yapmak için Londra’ya gitmeye karar verir. Londra’yı hem İngilizce eğitimi almak hem de kozmopolit bir Avrupa şehri olduğu için tercih eder. Annesi ve babasının çocukluğundan beri, yurtdışında yaşamayı tecrübe edinmesini istemesi nedeniyle böyle bir tecrübe yaşamak fikriyle büyüyen Öykü, bu isteğini hayata geçirmek amacıyla hangi alanda master yapacağını ve kalacağı yeri belirlemeden Londra’ya gider. Ancak, ilk stajını yaptığı yerde birlikte çalıştığı arkadaşı Melis’in orada olması onun için büyük bir şans olur. Orada Melis’in yanında kalmaya başlayan Öykü, bir dil kursuna yazılır, aynı zamanda part time çeşitli işlerde çalışmaya başlar. Londra’ya gittikten bir yıl sonra London City Üniversitesi’nde bankacılık ve finans hukuk alanında yüksek lisans yapmaya başlar. 2008 yılında yüksek lisansını tamamlayan Öykü, orada farklı kültürden ve milletten çok sayıda insanla tanışır. Yunan asıllı birçok arkadaş edinen Öykü, onların bize yakın kültürlerinden etkilenir ve Atina’da yaşamaya karar verdi. İş için National Bank of Greece’e başvurur ve kabul edilir. Bir süre orada çalıştıktan sonra İstanbul’a gelir ve Londra’ya gitmeden önce çalıştığı eski şirketine geri döner.

Şiddet gören kadınlara destek veriyor

Londra’da bankacılık ve finans alanında yaptığı yüksek lisansla birlikte bu alanda uzmanlığı artan Öykü, halen Verdi ve Yazıcı Avukatlık Ortaklığı’nda bankacılık-finans ile şirket birleşmeleri-devralmaları üzerine çalışmalarını devam ettiriyor. Öykü ayrıca, çalıştığı büronun kadın kuruluşlarına pro-bono işlerde verdiği destekte de yer alıyor. Gönüllü olarak yaptıkları bu tarz işlerde iki haftada bir kadın kuruluşlarına giderek onların sıkıntılarını dinliyor, sorunlarına hukuki açıdan destek olmaya çalışıyor. Öykü, çalışmada genellikle, kadınların şiddete maruz kalması ve aldatılması sorunlarıyla karşılaştıklarını belirtiyor.

Yoğun iş temposu nedeniyle çok geç saatlere kadar çalıştığını belirten Öykü, fırsat buldukça arkadaşlarıyla görüşmeye çalışıyor. Fırsat buldukça üyesi olduğu spor salonunda fitness yapmaya da gayret ediyor. Küçük yaşlardan üniversiteye kadar lisanslı basketboll oynayan Öykü, gecen sene sörfe başlamış. Bu yaz boyunca fırsat buldukca özellikle hafta sonraları Çesme’ye gidip sörfünü ilerletmek istiyor. Ayrıca arkadaşlarıyla yürüyüş yapmaktan ve herkes gibi seyahat etmekten çok zevk alıyor.

Powered by Openmedia