AVUKATLAR: Sportmen avukat

İsmet Bozoğlu / Hukuk 2002 / Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık Ortaklığı

Sporcu bursuyla Bilgi’de hukuk okudu. Önce deniz ticaret hukuku, sonra şirket birleşmelerinde uzmanlaştı. Ama basketboldan da hiç kopmadı.

Bilgi’nin sporcu bursundan faydalanan İsmet, yaptığı basketbol sporu sayesinde hukuk okuma hayallerini iyi bir üniversitede gerçekleştirmiş olur. Öğrenciyken, ikinci ligde profesyonel olarak basketbol oynamaya devam eden İsmet, o yıllarda oynadığı basketbolun maddi katkısı dışında bugün iş hayatında da çok olumlu faydalarını görüyormuş. Basketbol sayesinde çok geniş bir çevreye sahip olduğunu söyleyen İsmet, bu çevre ve sosyal bağlantıların iş imkanlarını da beraberinde getirdiğini belirtiyor. Daha da önemlisi, takım çalışmasının, sorumluluk almanın, liderliğin, belli bir hedef koyarak ve onun için özveri ile ilerlemenin ne olduğunu çok iyi öğrettiğini söylüyor.

Okuldan mezun olduktan sonra bir yıllık zorunlu stajını tamamlayan İsmet, deniz ticareti hukuku alanında çalışmak istediği için bu alanda çalışan büroları araştırır ve 2003 yılında deniz ticareti hukuku alanında faaliyet gösteren Türkiye’nin en eski ve en köklü hukuk bürolarından Hatem Hukuk Bürosu’nda çalışmaya başlar. Hatem Hukuk Bürosu’nun Türkiye tarihinde uluslararası nitelikteki neredeyse tüm büyük deniz ticaret davalarında her zaman taraflardan birini temsil etmiş bir büro olduğunu söyleyen İsmet, burada deniz kazaları, yük hasarı gibi davalarda aktif olarak görev almış. Deniz ticaret hukuku gibi kendine özgü bir hukuk dalında, İzzet Hatem ve alanında uzman avukatlar ile çalışmak, hukuk kariyerinde çok olumlu bir başlangıç olmuş. Bunun yanında Hatem’de kara ticareti alanında da Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin davalarını takip edip hukuki destek vermiş.

Çalıştığı büro en iyilerden

Hatem’de çalıştığı dört sene boyunca edindiği dava tecrübesinin, avukatlık becerilerinin gelişmesi bakımından çok değerli olduğunu belirten İsmet, daha sonra farklı bir alana yönelir. Uluslararası müvekkillere sahip, daha çok danışmanlık hizmeti verilen, daha sofistike işlerin yapıldığı büyük bir hukuk bürosunda çalışmaya karar verir. 2007 yılında Bilgi’de ekonomi hukuku alanında yaptığı yüksek linastan mezun olunca, yeni kariyer planını gerçekleştirmek üzere Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık Ortaklığı’nda çalışmaya başlar.
İsmet’in halen çalıştığı bu büro; şirketler hukuku, birleşmeler ve devralmalar, bankacılık ve finans, özelleştirme, enerji ve altyapı, teknoloji, medya ve telekominikasyon, sermaye piyasaları, fikri mülkiyet, sağlık ve yaşam bilimleri, gayrimenkul, vergi, rekabet, dava ve tahkim alanlarında, tam hizmet hukuk firması olarak çalışıyor. İsmet, yaklaşık 90 kişilik bir kadroya sahip olan Hergüner’in, 2008 ve 2009 yıllarında,  International Finance Law Review tarafından yılın Türk hukuk bürosu seçildiğini belirtiyor.
Sektörlerin liderlerine çalışıyor

İsmet hukuk kurallarının altındaki teorileri çok iyi anlatan, hukuki meseleleri analiz yeteneği kazandıran sağlam bir hukuk eğitimi almış olmanın mesleki alanda başarı için çok önemli bir faktör olduğunu düşünüyor. Bilgi’de böyle bir hukuk eğitimi almış olmanın bugünkü mesleki başarısına büyük etki ettiğini kanaatinde. Bugün Hergüner’de bilgi teknolojisi, elektronik, otomotiv, perakende, sağlık ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteren müvekkillere hizmet veren İsmet, bu müvekkillerin sektörlerinda ya lider ya da liderin en büyük rekabetçisi konumunda olduklarını belirtiyor.

İsmet, bu sektörler dışında özel bir ilgi alanı olan deniz hukuku ile ilgili çalışmalarına da Hergüner’de devam ediyor. Bu alandaki müvekkilleri arasında dünyanın eski ve en büyük kuruluşlarından biri, uluslararası alanda büyük filo sahibi olan donatanlar, lojistik şirketleri ve yat tersaneleri yer alıyor. Hergüner’de bu kuruluşlara, sektör ile ilgili her alanda hukuki destek veriyor, davalarını takip ediyor. İsmet’in halen aktif olarak çalıştığı yeni projeler arasında, ‘bilişim teknolojilerinin altyapı dönüşümü’ konusunda çok büyük ve önemli bir proje yer alıyor.
Baro’yu sahada temsil ediyor

İş dışındaki zamanının büyük çoğunluğunu spor ve basketbola ayıran İsmet, her fırsatta spor salonuna gidiyor. İstanbul Barosu’nun sadece baroya kayıtlı avukatlardan oluşan ve kendisinin de üyesi olduğu bir basketbol takımında oynayan İsmet, bu takım ile “corporate league” ve “barolar arası basketbol turnuvası” organizasyonlarına katılıyor. Bu sene her iki organizasyonda da şampiyon olduklarını söyleyen İsmet, böyle aktivitelere neredeyse her haftasonunu vakit ayırma fedakarlığında bulunuyormuş. Ama bu fedakarlığa deyiyormuş. İsmet, basketbol dışında en çok da müzik dinlemeye vakit ayırıyor. Ciddi bir CD ve plak arşivine sahip olan İsmet kendisini “hi-fi”cı olarak tanımlıyor.

Powered by Openmedia