AVUKATLAR: Kendini sürekli geliştiriyor

Mehmet Akif Poroy / Hukuk 2001 / Cerrahoğlu Avukatlık Bürosu

Londra’da master yaptı, Marmara’da doktoraya devam ediyor ve Baro’da AB hukuku araştırmaları yapıyor. Mehmet Akif Poroy için eğitim, hayat boyu devam ediyor.

Bilgi’den mezun olduktan sonra Londra’da Middlesex Universitesi’nde uluslararası hukuk konusunda master programına giren Mehmet Akif Poroy, 2003 yılı Ocak ayında “Güney Kıbrıs Uluslararası Hukuk Açısından Avrupa Birliği’ne Niçin Üye Olamayacak” konulu tez çalışmasını tamamlayarak master programından mezun olur. Bu tez çalışması sayesinde o zamanki KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile tanışma ve istişarelerde bulunma imkanı da bulan Poroy, yüksek lisansını bitirince Türkiye’ye geri döner ve bir yıllık zorunlu avukatlık stajını Poroy & Özülkü Avukatlık Bürosu’nda yapar. Temmuz 2004’te ise avukatlık ruhsatını alarak İstanbul Barosu’na kaydolur. Ağustos 2006’ya kadar Selek&Gülergin Hukuk Bürosu’nda avukat olarak çalışan Mehmet Akif, Ağustos 2006’da askere gider, askerlik dönüşünde ise Ağustos 2007’de eşi Ayşenur’la evlenir.

Doktora çalışmasına devam ediyor

Kasım 2007’den beri Cerrahoğlu Avukatlık Bürosu’nda çalışan Mehmet Akif, bugün Cerrahoğlu Avukatlık Bürosu’ndaki görevinin yanında akademik çalışmalarına da devam ediyor. 2005’te Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde kamu hukuku alanında doktora çalışmalarına başlayan, bugün ise Marmara Üniversitesi’nde uluslararası hukuk alanında doktora çalışmalarını sürdüren Poroy, doktora çalışmaları kapsamında bu yıl Nisan ayında Belçika’daki Leuven Üniversitesi’nde çeşitli araştırmalar da yapar. Geçtiğimiz döndemde uluslararası hukuk ve insan hakları konularında çeşitli akademik yayınlarda makaleleri de yayımlanır.

Cerrahoğlu Avukatlık Bürosu’nda yaklaşık 2,5 yıldır avukat olarak çalışan Poroy, burada önce dava avukatlığı departmanında, sonra da şirketler hukuku departmanında davalara bakar. Şirket birleşmeleri, şirketler hukuku, sözleşme hukuku, ticaret hukuku, vergi hukuku alanında uzmanlaşan Poroy, bu alanda hem yerli hem yabancı hem de çok uluslu şirketlere hukuki danışmanlık hizmetleri veriyor.

Çalıştığı şirkette halen çok sayıda sonuçlanmamış projeye hem avukatlık hem de hukuki danışmanlık hizmeti veriyor. Bugün avukatlığını yaptığı şirketlerin genellikle ticari ihtilaflarının çözümlenmesinde, şirket devralmaları, birleşmeleri, bu şirketlerin ticari sözleşmelerinin hazırlanması, hukuki danışmanlık hizmetlerinin yerine getirilmesinde görev alıyor. Çalıştığı Cerrahoğlu Avukatlık Bürosu, birçok ünlü uluslararası şirkete hizmet veriyor. Örneğin uluslararası bir şirketin Türkiye’de faaliyet gösteren bir banka ile emeklilik şirketini devralması, enerji kolunda faaliyet gösteren yabancı bir şirketin Türkiye’de özelleştirilen bir kurumu devralması gibi büyük ölçekli operasyonlarda Mehmet Akif önemli görevler üstlenmiş.

Baro’da AB hukuku konusunda uzman

Halen İstanbul Barosu Avrupa Birliği Hukuk Komisyonu Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Poroy, başkan yardımcılığı yaptığı komisyon aracılığı ile Avrupa Birliği’ndeki güncel gelişmeleri, AB’ye tam üyelik müzakereleri devam eden Türkiye’nin bu süreçte yapması gereken mevzuat değişikliklerini ve AB’de meydana gelen mevzuat değişikliklerini yakından takip ediyor. Komisyonun bu çalışmalarını daha geniş çevrelere aktarabilmek için Baro nezdinde çeşitli sivil toplum örgütleri ve üniversitelerle Avrupa Birliği’nde hukuk konusunda ortak çalışmalar, toplantılar ve konferanslar düzenliyor.

İyi bir eğitim almanın başarılı bir avukat olmada önemli etken olduğuna inanan Mehmet Akif, Bilgi’de hukuk eğitimi almış olmasının avukatlık mesleğinde başarılı olmasına etki ettiğini düşünüyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi, sadece hukuk derslerini öğretmekle kalmamış, analitik düşünme, zamanı iyi kullanma, özgüven ve iyi bir yabancı dil eğitimi vererek meslek hayatında bir takım ayrıcalıklara sahip olmasını sağlamış. Poroy’a göre avukatlıkta başarılı olabilmenin en temel noktaları karşılaştığınız olayları soğukkanlı bir şekilde sorgulamak ve kendinizi devamlı mesleki anlamda güncellemek. Avukatlıkta günceli takip etmez, okumaz ve yeni yargı kararlarını incelemezseniz başarılı olmanız mümkün değil. O’na göre, ezbere dayalı bir sistem, başarının önündeki en büyük engel.

Mehmet Akif, boş zamanlarında ise yelken, scuba diving ve binicilik gibi çok farklı sporlarla uğraşıyor. Suadiye Yelken Kulübü’nün lisanslı bir sporcusu olan Poroy, eşine de yelken sporunu sevdirmiş ve bu ona büyük mutluluk veriyor. Eşiyle birlikte yeni yerler keşfetmeyi çok seven Poroy’un gelecekle ilgili hayali ise, birgün eşiyle birlikte herşeyi geride bırakarak, bu konuda kendisine örnek aldığı Sadun Boro ve Osman Atasoy gibi dünyayı yelkenli bir tekne ile keşfe çıkmak.

Powered by Openmedia