AVUKATLAR: Sahası açık denizler, rotası hukuk

Esra Yüksekgönül / Hukuk 2002 / Gür Avukatlık Bürosu

Uluslararası taşımacılıkta 30 yıl tecrübeli babasından ilham aldı, daha ilkokulda avukat olmayı kafaya koydu. Esra bugün büyük taşımacılık firmalarına avukatlık yapıyor.

Okuldan mezun olduktan sonra önce 6 ay avukat yanında sonra 6 ay da adliye stajını tamamlayan Esra, adliye stajının son aylarında gelecekte meslek hayatında kendisine büyük katkı sağlayacağına inandığı bir kurum olan U.N. Ro-Ro İşletmeleri AŞ’de staja başlar. Uluslararası nakliye firmaları tarafından 1994 yılında kurulan ve kurulduğu günden bugüne büyüyerek dünyanın en büyük Ro-Ro operatörlerinden biri haline gelen U.N. Ro-Ro İşletmeleri A.Ş.’ndeki stajı; kombine taşımacılık, uluslararası nakliye, dorse taşımacılığı ve bunlarla ilgili mevcut hatlar, navlunlar vs. kısacası taşımacılık operasyonunun her ayrıntısı hakkında tecrübe ve bilgi sahibi olmasını sağladı.

Esra Yüksekgönül, babasının 30 yıllık uluslararası nakliyeci olması nedeniyle, Ro-Ro gemilerinde, kaptan köşküne ilk çıktığında anlatılmaz bir mutluluk ve gurur yaşadığının altını çiziyor. Bilgi’de aldığı hukuk eğitiminin ve ardından taşıma hukuku alanında uzman bir avukat olmak hedefi ile yaptığı bu stajın, meslek hayatında kendisi için büyük bir şans olduğunu düşünüyor.

Bilgi tercihinin sebebi Gülten Hoca

Henüz çocukken, ilkokul öğretmeni sorduğunda bile avukat olmak istediğini söyleyen Esra, herkesin öğretmen olmak istediği sınıfta tek avukat olmak isteyen kişi olarak dikkatleri üstüne çekermiş. Hatta öğretmeni annesini okula çağırarak, Esra’nın bu erken kariyer hedefini ailesine bile iletmiş. İlerleyen yaşlarda o dönem herkesin beğeni ile izlediği “Law in Law/Kanun Kanundur” adlı diziyi hayranlıkla izleyen Esra, okul hayatı boyunca avukat olmaktan başka hiçbir hedef koymamış önüne. Bu yüzden hukuk fakültesinden başka tercih de yapmamış ve tercih ettiği üç okuldan İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne girmiş.
Bilgi’nin kurucularından Prof. Dr. Gülten Kazgan, Esra’nın babasına da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde hocalık yapmış. Çok sevdiği Gülten hocasının, Bilgi’nin kuruluşunda yer aldığını duyan babası, kızını Bilgi’de okuması yönünde teşvik etmiş. Babasının düşüncesine ve fikrine önem veren Esra’nın Bilgi serüveni işte böyle başlamış. Bugün bu okulda hukuk eğitimi aldığı için de çok mutlu ve kendisi için en doğru işi yaptığını düşünüyor.

Çocukluk hayali olan avukatlık mesleğinin gurur verici bir meslek olduğunu düşünen Esra Yüksekgönül, bu mesleğin başka hiçbir mesleğe benzemediğini düşünüyor. Bunu Molierac’ın şu sözüyle de destekliyor. “Görevimizi yaparken kimseye; ne müvekkile, ne hakime ne de iktidara tabiyiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiçbir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı”. Bu sözün günümüzde tartışılır olduğunun da farkında olan Esra Yüksekgönül, özünde mesleğinin bu söze uygun yapılması gerektiğini biliyor ve meslek hayatını bu sözün ışığında sürdürüyor.

Deniz taşımacılığında uzman

Çok geniş bir alana yayılan hukuk konusunda her zaman gelişime ve değişime açık olmak gerektiğini aksi takdirde hata yapılabileceğine inanıyor ve zira hukukun hatayı affetmediğinin farkında. Sorumluluğu ve buna bağlı olarak stresi yüksek olan bu mesleği çok severek yapan Esra’nın en büyük hedefi ise sıradan bir avukat değil, büyük işlere imza atan, önemli davaları takip eden bir avukat olmak. Bu amacı doğrultusunda 2004 yılında U.N. Ro-Ro’daki stajından hemen sonra, bugün halen çalıştığı uluslararası avukatlık bürosu olan Gür Avukatlık Bürosu’nda avukat olarak çalışmaya başlar. İstanbul’daki ofis dışında, Moskova ofisi ve İngiltere ve İtalya’da ortak hukuk büroları olan bu büro Türkiye’nin büyük ve saygın avukatlık bürolarından biri. Taşımacılık sektörünün önde gelen isimlerine hukuki danışmanlık veren Gür Avukatlık Bürosu özellikle denizcilik sektöründe Türkiye’de ağırlığını hissettiren bir büro. Esra Yüksekgönül ise altı yıldır bu önemli şirketlerden Horoz Holding, Capital Lojistik, Agility Lojistik, Kuhne Nagel gibi firmalara danışmanlık yapıyor ve davalarına bakıyor.

İş dışındaki hayatında, fırsat buldukça, seyahat etmeyi seven ve yaptığı seyahatlerle işinin yorgunluğunu üstünden atmaya çalışan Esra, ayrıca iş dışındaki vaktinin geri kalan bölümünü yakın arkadaşları ile paylaşıyor. Arkadaşlarıyla birlikte güzel bir mekanda, güzel bir yemek yemek, sohbet etmek onun için çok rutin ama keyifli bir aktivite. Esra özellikle hafta sonları, arkadaşları ve ailesi ile kahvaltı yapmaktan da büyük keyif alıyor.

Aynı zamanda bir deniz tutkunu olan Esra, yoğun iş temposu yüzünden eskisi gibi vakit bulamasa da çok yi bir yüzücü. Yazın, saatlerce yorulmadan sıkılmadan yüzen Esra Yüksekgönül’ün kış aylarında en çok sevdiği aktivite ise sinemaya gitmek.

Powered by Openmedia