Babasının mirasını devraldı, şirketin başına geçti

Oylum Aytemiz / Uluslararası Finans 2007 / Aytemiz Petrol Hissedarı

Aytemiz Petrol’un kurucusu olan babası Nizamettin Aytemiz’i kaybedince, 2012 yılı Mart ayında şirketin başına geçen Oylum, akaryakıt dışında otelcilik alanında da faaliyet gösteriyor.

Oylum’da sektörde faaliyet gösteren ailesi nedeniyle enerji alanına yabancı değildir. Birkaç iş deneyiminden sonra babası Nizamettin Aytemiz tarafından kurulan bir aile şirketi Aytemiz Petrol Ürünleri İnşaat Turizm’de çalışarak sektöre giren Oylum, “Herkes mezun olduğu bölümle doğru orantılı işler yapamayabiliyor. Okuduğum bölüm şirketimizin faaliyet gösterdiği sektörleri yansıtmıyor ama tabi ne olursa olsun faydası olmadı dersem doğru olmaz” diyor.

Örneğin bölümün zorunlu dersi olan muhasebenin iş hayatında oldukça işine yaradığını söyleyen Oylum, üniversitede okurken çeşitli firmalarda bölümüyle alakalı staj deneyimleri yaşar. 2003 yılı Nisan ayında Çalık Holding’de, 2005 yılı Nisan ayında Stratech’te staj yapar. Aslında klasik stajyerlerin yaptığı işi yapmış olsa da kurumsal şirket havasını soluduğunu ve ast üst ilişkisini öğrendiğini dile getiren Oylum, üniversiteden mezun olduktan hemen sonra 2008 yılı Ocak-Temmuz ayları arasında Denizbank’ta Özel Bankacılıkta Portföy Yöneticisi olarak çalışır.

Aile şirketinin başına geçti

Babası kanser hastalığına yakalanınca, Denizbank’taki işinden ayrılarak aile şirketinin işlettiği akaryakıt istasyonunun başına geçer. Altı ay aile şirketinde çalıştıktan sonra, 2009 yılı Ocak ayında bir İtalyan firması olan Value Partners’da finans asistanlığına başlayan Oylum, 20 gün Milano’da merkez ofiste eğitim alır. 2010 yılında Grant Thornton’da muhasebe departmanında çalışan Oylum, burada yabancı müşterilerin yazışmalarını yapıp, onlarla iletişimi sağlar.

“Ancak muhasebenin bana göre bir iş olmadığına karar verdim. Rutin bir görev benim tarzım değil, aktif olarak yer alacağım işler benim için daha cazipti” diyen Oylum, babasını kaybedince, 2012 Mart ayında yetkili sıfatıyla şirketin başına geçer. Aytemiz Petrol’ün bütün kollardan sorumlu olur. “Şirketimize sağladığım en önemli katkı, 2009 senesinde bayisi olduğumuz akaryakıt firmasıyla direk irtibata geçip çeşitli değişiklikler yapmış olmamdır” diye konuşan Oylum, EPDK’nın 2005’ten sonra yapılan bayilik anlaşmalarının beş yıl ile sınırlandırdığını belirtiyor.

Bu kararla, çalıştıkları firma ile yaptıkları 10 yıllık anlaşmayı erken sonlandırmak zorunda kalacak olmalarına rağmen, firmanın kendisinin başında olduğu istasyona inandığını ve yatırım yaptığını ve yepyeni bir otomasyon şirketi kurduğunu dile getiren Oylum, bunun kendisi için bir başarı olduğunu vurguluyor. “Bayisi ile anlaşmasının bir yıl sonra bitecek olmasına ve başka bir firma ile anlaşma riskine karşın bu yatırımı yapmayı kabul etmeleri gerçekten önemli” diyen Oylum, istasyonun bulunduğu Tuzla-Orhanlı bölgesinde kurulan ilk istasyon olmalarına karşın, zaman içinde açılan diğer istasyonların satışları oldukça düşürdüğünü ifade ediyor.

Gıda sektörüne girmek istiyor

“Bir de ihalesinin bizde olduğu beldeliğin kaldırılıp, Orhanlı’nın Tuzla’ya bağlanması da satışlarımızı etkiledi” diyen Oylum, şu aralar gıda sektörüne girmeyi düşünüyor. Enerji sektöründeki faaliyetler dışında 2012 Mart ayında sonra yetkili sıfatıyla yine şirket bünyesinde yer alan Tuzla-Orhanlı’daki otelde ve Pendik-Güzelyalı’daki otelde tadilat başlatan Oylum, her iki otelde de birer katı numune olarak yenilediğini ve diğer katları kiraya verdiğini sözlerine ekliyor.

Aktif olan şirket bünyesindeki akaryakıt istasyonunun da babası tarafından vefatından önce kiraya verildiğini, şimdi bütün işletmelerin kirada olduğunu dile getiren Oylum, kısa bir süre içinde uygun bir yer bulduğunda, gıda sektörüne girmek istiyor. Boş zamanlarında cam çubuklara hayat veren Oylum, bir de 1,5 yaşında dünya yakışıklısı Dogo Arjantin cinsi köpeğiyle vakit geçiriyor. Adı Baron olan köpeğini çocuğu gibi gören Oylum, Karadenizli olmasından ötürü denizsiz bir hayat düşünemiyor. Denizde vakit geçirmeyi ve tekne kullanmayı çok seviyor.

 

Powered by Openmedia