Türkiye’nin doğalgaz tedarikinin aktörlerinden

Bilgehan Bahçıvan / Uluslararası İlişkiler 2005 / OMV Enerji Gaz Satışları Bölümü Özel Müşteri Müdürü

Sektörde gaz satışları ve sözleşme yönetimi konularında uzmanlaşan Bilgehan, firmanın müşteri portföyünü genişletip, mevcut müşterilerle uzun erimli ve sürdürülebilir ilişkiler inşa ediyor.

Enerji sektörü ve enerji politikaları, üniversitede uluslararası ilişkiler eğitimi aldığı yıllarda ilgisini çekmeye başlar. BİLGİ’de verilen eğitimin, analitik düşünme yeteneğini geliştirdiğini, olayları derinlemesine araştırıp neden-sonuç ilişkisi içerisinde değerlendirme yetisi kazandırdığını söyleyen Bilgehan, ayrıca BİLGİ’nin sunduğu uluslararası ortam ve olanakları sayesinde çok uluslu firmada çalışmak için belli bir birikim sağladığını söylüyor.

Üniversitede okurken ve mezun olduktan sonra askerliğe kadar pek çok farklı şirkette staj yapma ve çalışma imkanı bulan Bilgehan, Kosifler BMW’de halkla ilişkiler bölümünde yaptığı stajda otomotiv sektörüyle ilgili bilgi sahibi olur. İstanbul Ticaret Odası’nın Uluslararası İlişkiler ve Fuarlar Bölümü’nde yaptığı stajda ise dünyanın çeşitli ticaret odaları ve çeşitli sektörler ile temas halinde birçok deneyim kazanma fırsatı yakalar. Bunun yanında, üniversitede dördüncü sınıf tan başlayarak, askere gidene kadar UEFA Şampiyonlar Ligi organizasyonlarında çalışır. Bu sayede İngilizce ve Almancayı kullanarak UEFA yetkilileri ve yerli yetkililer arasında koordinatörlük yapar. Dünyaca ünlü futbol adamlarıyla tanışma fırsatı bulur.

Önce farklı sektörlerde çalıştı

BİLGİ’de Uluslararası İlişkiler Lisans Programı ile İşletme Programı’nda yan dal yapan Bilgehan, 2004-2005 sonbahar döneminde Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında Bremen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde siyaset yönetimi alanında eğitim görür. Aralık 2005-Mayıs 2006 tarihleri arasında askerliğini yapar, döndükten sonra enerji sektöründe özel bir firmada filo satışları saha müdürü olarak çalışmaya başlar. 2009 yılına kadar çalıştığı bu şirkette, sorumlusu olduğu İstanbul Avrupa yakası ve Trakya Bölgesi’nde firmalara kurumsal satış yapar.

Ardından Başbakanlık Strateji Geliştirme Dairesi’nde işe başlayan Bilgehan, burada 2011 yılına kadar AB mevzuatları ve araştırmaları ile ilgili çeşitli çalışmalar yapar.

2011 yılında sektöre adım atarak OMV Gaz ve Enerji şirketinde çalışmaya başlayan Bilgehan, bugün burada, Gaz Satışları Özel Müşteriler Müdürü olarak çalışmaya devam ediyor. OMV’nin Türkiye’nin önde gelen firmalarına sıvılaştırılmış doğalgaz-LNG ve boru hattı doğalgazı satışları yaptığını belirten Bilgehan, bu arada 2011 yılında Galatasaray Üniversitesi MBA Programı’nı tamamlar.

Yüksek lisans eğitiminin de kesinlikle faydasını gördüğünü belirten Bilgehan, “Öğrenmek hayat boyu sürmesi gereken ve hiç bitmeyen bir olgu. Bu çerçevede özellikle finans ve satış yönetimi konularında deneyimime deneyim katma fırsatı yakaladım” diyor.

Sektörde olmayı çok seviyor

2012 yılı Temmuz ayında yine BİLGİ mezunu Melis Ergenç ile evlenen Bilgehan, bugün Viyana merkezli, Orta ve Doğu Avrupa’nın öncü enerji grubu olan OMV Enerji Ticaret Gaz Satışları Bölümü’nde Türkiye’nin önde gelen firmalarına doğalgaz tedariki çözümleri sunduklarını söylüyor. “Bunu yaparken Türkiye’nin doğalgaz boru hattı altyapısı bulunmayan bölgelerine kendi tesisimizi kurarak sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tedariği yapıyoruz. Bunun yanında eğer tesisin tüketim profili uygunsa müşterilerimize boru hattı doğalgazı tedariki alternatifi sunuyoruz” diye konuşan Bilgehan, bizzat bu faaliyetin aktörlerinden biri. Firmanın müşteri portföyünü genişletip, mevcut müşterilerle uzun erimli ve sürdürülebilir ilişkiler inşa ediyor.

Sektörde gaz satışları ve sözleşme yönetimi konularında uzmanlaşma yolunda ilerleyen Bilgehan, mesleği ve çalıştığı sektörü çok seviyor, uzun yıllar kariyerini bu alanda sürdürmek istiyor. İş dışında daha çok eşiyle vakit geçirmeye çalışan Bilgehan, arkadaşlarıyla yürüyüşe çıkıyor ya da film izliyor, seyahat ediyor. Yazın daha çok yüzüp, kışın snowboard yapıyor. Şirkette kurdukları basketbol grubuyla her hafta maçlara katılıyor. Kitap okumaya çalışan Bilgehan, çocukluğundan beri satranç oynuyor.

 

 

Powered by Openmedia