Babasının yolunda ilerliyor

Nurdan Sarayönü – İşletme Bölümü 2007 – Saray Deniz Malzemeleri Yatçılık – Genel Koordinatör

Küçük yaşlardan itibaren denizcilik sektöründe yer alması ve aile şirketi sayesinde mesleğine oldukça hakim olan Nurdan, sektörün başka bir kolu olan deniz malzemeleri ve yatçılıktaki başarısını her geçen gün daha ileriye taşıyor

 

Üniversiteden 2007 yılında mezun olur olmaz aile şirketi olan Saray Deniz Malzemeleri Yatçılık’ta çalışmaya başlar. Çalıştığı kurumun sektöründe lider ve 54 yıllık köklü bir aile şirketi olması sebebiyle üniversite dışındaki tüm boş zamanlarını burada geçirir. Amacı teorik alanda aldığı eğitimin eksikliklerini fark edip onları pekiştirmektir. Ayrıca bu sayede mezun olup iş hayatına atıldığında oluşacak adaptasyon sürecini de minimize etmiş olur. Zaten üniversitedeki bölüm tercihinin kaynağı da iş hayatında da aileye dahil olmaktır.

Nurdan’ın belirttiğine göre, 1960 yılında küçük bir dükkan olarak Karaköy’de faaliyet göstermeye başlayan Saray Deniz Malzemeleri Yatçılık, bu gün beş yüze yakın acentesi ile gerek yurtiçinde 14 ülkeyle gerçekleştirdiği ithalat ve ihracat işlemleri ile gerekse yurtdışında gayet sağlam iş ilişkileri bulunan sektöründe lider bir şirket. “Deniz sektörü, ürün çeşitliliği çok olan bir sektör olmasına rağmen, firmamız yat ve tekne malzemelerinde Türkiye’de geniş ürün yelpazesine sahip firmaların başında geliyor. Her yıl yurtiçi fuarına katılmakla beraber, yurtdışı fuarlarında da, katılımcı veya ziyaretçi olarak yer alıyoruz. Bu deneyimler bize uluslararası piyasalarda gözlem şansı verip söz sahibi olmamızı sağlıyor.” diyen Nurdan; bu seyahatler sırasında yeni ürün analizleri, mevcut ürünlerin geliştirilmesi ve bir önceki döneme ait sıkıntıların yüz yüze çözülmesi adına yoğun görüşmeler yapıyor. Aynı zamanda tüm Finansal konular ve şirkette mevcut olan diğer tüm departmanların kontrol mekanizmasını yürütüyor. Özellikle yurtiçi yıllık satış potansiyellerinin analizi, dönemsel müşteri memnuniyetinin ölçülmesi ve mevcut bir eksiklik halinde ilgili departmana gerekli uyarıları yaparak bir sonraki dönemde bu eksikliklerin en üst seviyede tamamlanmasını sağlamak en önemli görevlerinden. Sezon öncesi ve sezon sonrası gerçekleştirdiği yurtiçi seyahatler ile mevcut acentelerinin eksikliklerini belirleyerek ve gerekli raporları yurtdışı satış sorumlularına sunarak, gerçekleştirilen istişareler sonucunda  yurtdışı siparişlerin hazırlandığını ve bu siparişler için gerekli olan ödeme planlarını hazırlayarak firmanın yurtdışı ayağındaki finansal bölümün netlik kazandığını da ayrıca ekliyor.

Babasını idol olarak görüyor

Çocukluğundan beri rakamlarla ve  babasından dolayı sektörle haşır neşir olan Nurdan, bulunduğu pozisyondan ve içerisinde bulunduğu sektörden oldukça memnun. BİLGİ’de aldığı eğitimin de ona çok şey kattığını belirterek, “Verilen teorik bilgiye ek olarak sahip olduğu kültürel çeşitliliğin gerek sosyal yaşamımdaki gerekse iş hayatımdaki insan ilişkilerime de faydalı olduğunu zamanla fark ettim. Ayrıca lisans eğitimim süresince ve sonrasında ITO’nun bir çok seminerine ve eğitim programlarına katılma şansım oldu. Tüm bu seminerler sahip olduğum teorik bilgiyi gerek dünya piyasalarının son durumu gerekse alanım ile ilgili tüm yeniliklerle harmanlama şansı verdi bana.” diyor.

Hayatındaki ve işindeki en önemli yol göstericisi ise babası Nihat Sarayönü… Nihat Bey çok küçük yaşlardan beri aynı sektörde, tabiri caiz ise mutfaktan yetişmiş. Bu nedenle fikirlerinin ve bakış açısının her zaman kendisinde hayranlık uyandırdığını ifade ediyor ve babasının sözlerini hatırlatıyor: “Eğitim almış gençlerin şirket işlerine el atması, günün yakalanmasında ve teknolojinin ticareti asiste etmesinde çok önemli. İki farklı kuşağın birlikte çalışması fikirlerin, bakış açılarının, şirket vizyonunun günümüzdeki şeklini almasını sağlıyor.”

Şirket olarak ise en büyük hedefleri; gelecekte de Türkiye piyasasına yeni ürünler katarak, aynı taze ruh ile mevcut satış politikalarını geliştirmek, servis ve hizmet ağlarını kuvvetlendirerek müşterilerine satış öncesinde ve sonrasında verilen hizmeti mevcut kalitenin üzerine taşımak…
Sosyal hayatı da iş yaşamı kadar aktif

Yoğun iş temposun dışındaki vaktini ailesi ve sevdikleriyle kaliteli zaman geçirmeye ayırıyor. İyi bir sinema seyircisi olan Nurdan, yerli ve yabancı yapımları olabildiğince takip etmeye çalışıyor. DENTUR (Denizciliği Geliştirme Derneği) üyesi olarak yapılan sosyal aktivitelere ve toplantılara katılıyor. Fırsat buldukça da çocuklarla ilgili sosyal yardım derneklerinde gönüllü olarak çalışıyor. Ayrıca kongre üyesi bir BJK taraftarı olan Nurdan, sık sık maçlara giderek zihin yorgunluğunu yeşil sahada atıyor.

 

 

Powered by Openmedia