İşin sırrı: Doğru iletişim ve güven

Mustafa Usluer – Avrupa Birliği İlişkileri – 2011 – Arkas Denizcilik Ekipman Planlama ve Operasyon Uzmanı

Denize olan ilgisi ve kişisel donanımı sayesinde deniz taşımacılığı sektörüne yönelenerek planlama ve operasyon üzerine uzmanlaştı ve kurduğu doğru insan ilişkileriyle başarıya ulaştı. Şimdi gözü sektötürün dünya üzerindeki en büyük kurumu ımo’da…

 

Henüz iki buçuk yaşındayken kocaman bir kartona yapmış olduğu resimde sadece gemileri, tayfalarını, denizi ve balıkları çizen Mustafa, o resmin anlamını seneler sonra fark eder. “Çok enteresandır, aslında uzun yıllar önce denize, denizcilik kültürüne ilgim olduğunu üzerinde düşününce yeni yeni fark ediyorum. Belki de beni sektöre çeken içten içe denize duyduğum ilgi, yönelimlerimdi.” diyen genç denizcinin hayali; kurum kültürü gelişmiş, kimliği oturmuş bir şirkette donanım ve yeteneklerine uygun bir pozisyonda yer almaktır. Nitekim öyle de olur.

Üniversitede aldığı eğitimle çok alakalı bir işte çalışmadığı düşünülse de o arada çok bağlantı olduğuna inanıyor ve durumu bir örnekle açıklıyor: “Hint okyanusunda gemilerden birinin korsanlar tarafından saldırıya uğraması durumunda ilgili partilerin yetki ve sorumlulukları, alabilecekleri aksiyonlar, kısaca konunun uluslararası hukuktaki yeri ile ilgili yorum. Acentelik işini yapıyorsanız, her şey hakkında bilginiz olması gerekiyor. Dolayısıyla işimde kullanmak üzere her an her şeyden besleniyorum.

Denizcilik faaliyetleri ile ilgili Arkas bünyesinde ve dışarıdan birtakım eğitimler alan Mustafa, çalıştığı şirketi bu işin okulu olarak görüyor. Arkas’taki hemen hemen tüm üst düzey yöneticilerin sürekli eğitim aldığını ve seminerler verildiğini belirtirken, onların deneyimlerini dinleyebilmenin çok büyük bir şans ve ayrıcalık olduğunu da ekliyor.

Planlama ve operasyon alanında uzmanlaştı

Mustafa üniversitede oldukça aktif bir öğrencilik hayatı geçirir. Görevli Öğrenci Programı dahilinde iki buçuk yıl öğrenci işlerinde çalışır. Aynı zamanda bir dönem de KaResearchCompany adına bir takım İngilizce metinlerin redaksiyon çalışmalarını yapar. Mezuniyete bir dönem kala sadece iki dersi olduğundan boşluğu değerlendirmek üzere üniversitenin iletişim merkezinde tam zamanlı olarak bir yıl çalışır. Yarıyıl ve yaz tatillerinde Avrupa Birliği alanında İktisadi Kalkınma Vakfı ve EuroHorizons gibi kurumlarda staj yapar.

Mezuniyetin ardından bir süre daha BİLGİ İletişim Merkezi’nde çalışmaya devam eden Mustafa buradaki işinden ayrılarak askere gider. Döndükten sonra ise hala çalışmakta olduğu Arkas’ta işe başlar. Buradaki ilk yıllarında konteyner planlama ve operasyon organizasyonlarında yer alsa da 2013 Ekim’den beri ekipman planlama ve operasyon uzmanı olarak çalışıyor.

Yaptıkları işi çalıştıkları armatörün yönlendirmeleri doğrultusunda konteynerleri yönetmek olarak tanımlayan Mustafa’nın görevi, konteynerlerin müşteriye yüklenmek üzere boş çıkışından varış limanında tahliyesinin ardından alıcısına teslimine kadar gerçekleşen süreci sorunsuz bir şekilde yönetmek. İthalattan gelen konteynerlerin ise boşalmasının ardından tekrardan yüklemeye uygun hale getirilmesini sağlamak. İşinde konteyner planlama ve operasyon, hasar takibi, konteyner leasing konularında uzmanlaşan Mustafa tüm bu konular ile ilgili eğitimler almaya devam ediyor.

İnsan ilişkileri sektörde büyük önem taşıyor

Yaptığı işin tamamen insan ilişkileri ve güven üzerine kurulu olduğunu belirten Mustafa, bu sektörde başarılı olmanın sırrının doğru iletişimden geçtiğini söylüyor ve ekliyor: “Tek bir sözümüz, tek bir mail üzerine, çalıştığımız armatör kocaman bir gemi kaldırıyor ve üzerine yüzlerce hatta binlerce konteyner yükleniyor. Böylesine bir güveni boşa çıkarmamak önemli.”

Denizcilik sektöründe her geçen gün çevre teması üzerinde daha çok durulduğunu ve konuyla ilgili yeni yönetmelik ve uygulamalar yayınlandığını belirten Mustafa, bu konuda Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışma faaliyetlerini sürdüren dünya üzerindeki en yetkili kurum IMO (Int. Maritime Org) bünyesinde çeşitli çalışmalar yapmayı hedefliyor.

Hobileri arasında fitness ve koşu yapmak, basketbol oynamak, film izlemek, kitap okumak  bulunurken aynı zamanda çalıştığı şirket olan Arkas bünyesindeki 3 kürek takımından birinde lisanslı olarak kürek çekiyor.

 

 

Powered by Openmedia