BANKACILAR: Altı aylığına Belçika yolcusu

Hande Melek Akıllı / Ekonomi 2003 / Denizbank Ticari Bankacılık Pazarlama Yönetmeni

Mezun olduktan sonra başladığı Denizbank’ta altıncı yılını doldurdu. Bugün Dexia’nın Belçika’daki Marco Polo Programı’na katılacak olmanın heyecanını yaşıyor.

Hande teyzesi ve eniştesi bankacı olduğu için, çocukluğundan beri bankacılara hayranlık duyarmış. Mezun olmadan önce bir bankada staj yapan Hande, bu sayede bankanın işleyişi hakkında bilgi sahibi olur ve müşteri-çalışan ilişkilerini gözlemleme fırsatı yakalar. Bu staj sayesinde kariyerinde yaşamsal öneme sahip iki ilke ile tanışır: Gizlilik ve güvenilirlilik. Bu ilkeler ileride bankacılık kariyerinin en önemli temeli olur. Mezuniyet sonrasında farklı sektörler için iş görüşmeleri yapar ama kariyer planı ile örtüşen bir iş bulamaz. Akabinde Denizbank’ta çalışmaya başlayan Hande, o günden bu yana Denizbank’ta farklı departmanlarda çalışmaya devam eder.

2004 yılında Ticari Bankacılık Portföy Yöneticisi olarak Denizbank’ın Kızıltoprak Ticari Şubesi’nde çalışmaya başlayan Hande, iki yıl içinde iki farklı şubede çalışarak tecrübe edinir. Şubede çalışmanın bankacılığa adım atmak için en doğru nokta olduğunu, şubenin bankacılığın mutfağı olarak tabir edilebileceğini söylüyor. Bu deneyimin ardından 2006 yılında İstanbul Anadolu Bölge Müdürlüğü’nde, ticari bankacılık bölge satış kadrosunda, bölge müdürü ve bölge satış müdürlüğüne bağlı olarak çalışmaya devam eden Hande, burada hem müşterilere, hem de olaylara daha geniş bir pencereden bakmayı öğrenir.

Bankacılıkta pazarlamaya yöneldi

Bu departmanda bir yıldan fazla çalıştıktan sonra 2007’de Genel Müdürlük Ticari Pazarlama Departmanı’na geçen Hande, buradaki ilk yılında hem şube ve bölgelerdeki satış faaliyetlerine destek olur hem de genel müdürlük tarafındaki pazarlama faaliyetleriyle ilgili çalışır. 2008 yılından itibaren Denizbank’ta yapılan yeniden yapılma ile pazarlama ve satışın birbirinden ayrıldığını belirten Hande, bu dönem Denizbank Genel Müdürlük Ticari Bankacılık Grubu Pazarlama Departmanı’na geçer. Bugün ise halen bu departmanda Ticari Bankacılık Pazarlama Yönetmeni olarak çalışmaya devam ediyor.

Şimdi bölge ve şubelerin koordinasyonunu gerçekleştiren Hande, yapılan işlerle ilgili şunları söylüyor: “Tüm birimlerin performansının yakından takibi çok önemli ve biz bu noktada bir çok çalışma yapmaktayız ki onlara yol haritası çıkaralım. Aslında bizim işimiz bankanın tüm diğer departmanları (reklam, İK, mali işler, krediler vb.) ile sinerji içerisinde çalışarak, bu çalışmaların sonuçlarını, hem genel olarak farklılığımızı artırarak bankamızın imajı için değerlendirmek, hem de iç müşterimiz olan şube ve bölgelerimizi memnun etmek için kullanmak.”

Belçika’da Dexia Bank’ta altı ay çalışacak

İşini çok sevdiği için bu göreve getirilidiğini düşünen Hande, yaptığı işleri kendisinin bir izi olarak görüyor. Bu aralar onu çok heyecanlandıran bir projenin hazırlıklarını yapan Hande, Dexia Corporate University tarafından dünyadaki tüm bağlı kuruluşları kapsayan Marco Polo adındaki bir programa Denizbank adına katılımcı olarak seçilmiş. Bu program kapsamında Belçika’da Dexia Bank’da 6 ay farklı bir görevle, Services & Experience Manager olarak çalışacak. Burada müşteri davranışlarını analiz ederek, rekabet analizleri yapan “Value Based Offering” stratejileri oluşturmak ve “Service Level Agreement”ları belirlemek konusunda çalışmalar yapacak. Böyle bir projede yer alacağı için çok mutlu olan Hande, programın ona yurtdışında çalışma tecrübesinin dışında bankacılık adına da bir çok yeni bilgi ve deneyim kazandıracağına inanıyor.

Onun gelecek planları arasında, sektörde donanımlı bir yönetici olmak var. Bunun için farklı bölümlerde, farklı görevlerde yer alarak donanımlı hale gelineceğini düşünüyor. Ayrıca ileride banka içi eğitmenliği de yapmak istiyor. Bunun için de doğru zamanda doğru adımları atacağını söyleyen Hande, “Eğitmen olmak, bilgi ve tecrübelerimi harmanlayarak paylaşmak, bu sayede sürekli gelişimimi korumak bilgilerimi güncel tutarak, hem kendime, hem de diğer arkadaşlarıma faydalı olmak, yaptığım iş konusunda beni daha tatmin edici bir noktaya taşıyacaktır” diyor.

Özellikle haftasonları iş yoğunluğunun tüm stresini atmaya çalışan Hande, sahilde uzun yürüyüşler yapmayı, ailesi ve arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi seviyor. Hobi olarak 2007 yılında at binmeye başlamış. At binerek farklı bir canlı ile bir takım çalışması yaptığını, tamamen ata ve kendisine konsantre olarak özel bir iletişim kurduğunu, bu şekilde tüm stres ve düşüncelerden uzaklaşma imkanı yakaladığını belirtiyor.

Powered by Openmedia