BANKACILAR: Dışbank-Fortis birleşmesinde yer aldı

Bahtım Özyürek / Bilgisayar Bilimleri 2004 / Fortis Bilgi Sistemleri Bölümü Yöneticisi

Bilgisayar bilimleri okudu, bankacılık sektörüne yöneldi. Fortis’te iki yıl üst üste başarı ödülü aldı. Bilgi sistemleri yönetimsel süreçleri ve proje yöneticiliği konusunda uzmanlaşmak Bahtım’ın gelecek hedefleri arasında.

Bahtım eğitim hayatı boyunca bankacı olmayı hiç düşünmemiş. Onun tutkuları bilgisayar ve teknoloji olmuş hep ve bu nedenle de ünivertise eğitimini bu alanda yapmış. Okul sonrası planlarını da hep teknoloji alanında yapmış. Ancak çok sayıda bankacı akrabası olan Bahtım, güvenilir bir sektör olmasının da etkisi ile mezun olduktan sonra bankacılığı tercih etmiş. “İş ararken kurumsal firmaların bilgi sistemleri departmanlarını hedef aldığım için bankacılık sektörü öncelikli sıradaydı” diyen Bahtım, bu yüzden rotasını bankacılık sektörüne çevirir.

Bahtım üçüncü ve dördüncü sınıfta okurken, Bilgi bünyesinde çalışır. Bu süreçte kazandığı eğitmenlik deneyimi sayesinde mezun olduktan sonra kısa bir süre özel bir eğitim kurumunda MSOffice Tools eğitmenliği yapar. Bankada ekibe yeni katılan çalışma arkadaşlarının sürece entegrasyon ve oryantasyon eğitimlerinde bu deneyimin oldukça faydasını görür. Bilgi’nin öğrenciye söz hakkı tanıyan ve sosyalliğe önem veren yapısı sayesinde -iş hayatı için büyük önem taşıyan- kişisel ilişkilerde iletişimi kuvvetli ve düşüncelerini rahatlıkla dile getirebilen bireyler yetiştirdiğini düşünüyor. Bahtım, okulda aldığı bilgisayar eğitimi sayesinde ise mesleki hayatta gelişime açık, sonuç/çözüm odaklı, teknolojik yeniliklere hızla adapte olabilen bir karaktere sahip olduğunu, bugün bankacılığın teknoloji ile ilişkisine bakıldığında, bu eğitimin çok faydasını gördüğünü söylüyor.

Başarısını ödüllerle perçinledi

Okulu bitirdikten sonra 2004 yılı Ağustos ayından itibaren Executrain eğitim firmasında MS Office Tools eğitmenliği yaparken aynı anda Eylül ayı itibariyle Databul yazılım çözümleri firmasında stajyer .NET uygulama geliştirmeci olarak görev alan Bahtım, 2005 yılı Mart ayında Dışbank Bilgi Sistemleri Bölümü Ödeme Sistemleri Departmanı’nda, uygulama geliştirme yönetici yardımcısı pozisyonunda işe başlar. Dışbank’ın ödeme sistemleri yapısının alternatif dağıtım kanalları (ATM / POS), güvenlik (fraud management) ve ATM/POS işlemleri muhasebeleri dallarında uygulama geliştirme, operasyon ve proje yönetimi süreçlerinde görev alır. 2005 yılı sonundaki Dışbank-Fortis entegrasyonu da dahil olmak üzere bankanın gelişim çalışmalarında fiili olarak rol alır. Ekip içerisindeki çalışmaları nedeni ile 2007 yılında Fortis Bank Türkiye’nin çeşitli dallar için verdiği Fortioma ödülünü, “Tutkuyla Hareket Et” dalında alır. 2008 yılında yer aldığı bir proje nedeniyle de çalışanlar tarafından aday gösterilip, ödül komitesi tarafından seçilerek Fortis 2009 Başarı Ödülleri’nde “Mükemmel Hizmet İçin Gerekeni Yaparız” ana teması altında ödül alır. 2010 yılı Şubat ayından bu yana Fortis Bank Türkiye’de, Bilgi Sistemleri Bölümü’nde yönetici olarak çalışmasını sürdüren Bahtım, geçtiğimiz Nisan ayında ise evlenir.
Bahtım, üniversite hayatında edindiği yazılım geliştirme, proje yönetimi bilgileri ve bilgiye doğru ve en kısa yoldan ulaşma yeteneği sayesinde bu noktaya geldiğine inanıyor. Çok hızlı bir dönüşüm içerisinde olan teknolojik gelişimin hızına ayak uydurabilmek için kendisini geliştirmesi gerektiğinin farkında olan Bahtım, önümüzdeki yıllarda özellikle bilgi sistemleri yönetimsel süreçlerini hedefleyen bir programa katılarak yüksek lisans yapmak istiyor.

Proje yönetiminde gelişmeyi hedefliyor
Çalıştığı banka Fortis’in sürekli gelişime yönelik bir yapılanması olduğunu söyleyen Bahtım, bu yüzden bugünlerde de aynı anda birden fazla projenin analiz ve yönetim süreçlerinde yer alıyormuş. “Şunu unutmamak gerek ki; bankacılık kavramı bir derya deniz. Ben henüz beş yıldan biraz fazladır bu kavramın içindeyim. Yıllar geçtikçe çok daha farklı bakış açıları kazanma ve farklı özellikleri daha ön planda tutma ihtimalim yok değil” diyen Bahtım’ın kariyer planında; öncelikle kişisel gelişimine katkıda bulunacak proje yönetimi konusunda, en yaygın kabul gören ve ABD’de faaliyet gösteren Proje Yönetimi Enstitüsü tarafından verilen Project Management Professional (PMP) sertifikasını almak var. “Kariyerimi bilgi sistemleri dalında proje yönetimi üzerine geliştirmek istiyorum” diyen Bahtım’ın kişisel ilgi alanı olan pastacılık ise her zaman emeklilik hayalleri arasında yer alıyor. Şu an amatör olarak ilgilendiği pastacılık konusunda ilerde eğitim alarak daha profesyönel olmak istiyor.

Bu aralar, kişisel gelişim onun en büyük hobisi. Kendini gerek ruhsal gerek fiziksel olarak geliştirmek için çeşitli dallarla ilerliyor. Reiki ve meditasyon yoğun stres altındaki hayatında kaçış için iyi geliyor ona. Yüzme ise özellikle yaz günlerinde bedensel sağlığı için favori sporu. Yine de hepsinin önünde mutfakta geçen zaman onun için vazgeçilmez oluyor. Yeni lezzetleri araştırıp, öğrenmek, kimi zaman yeni denemeler yapmak ve sofra sanatı, en büyük keyif aldığı aktiviteler arasında yer alıyor.

Powered by Openmedia