BANKACILAR: Hazine işlemleri İlknur’dan soruluyor

İlknur Eyüboğlu / İşletme-İktisat 2004 / Aktif Bank Hazine Operasyonları Müdür Yardımcısı

Akademisyen olmak istiyordu ama koşullar onu bankacı yaptı. Fortis Bank ve HSBC’de altı yıl deneyim kazanan İlknur, Aktif Bank’a Hazine Operasyonları Müdür Yardımcısı olarak transfer oldu.

Üniversite yıllarında iken mezuniyeti sonrasında Bilgi’de kalarak akademik kariyer yapmak isteyen İlknur, kendisini Bilgi ile tanıştıran anneannesinin rahatsızlanması ile bu hayaline veda eder ve teyzesini örnek alarak bankacı olmaya karar verir. Üniversite son sınıftayken bir yıl Bilgi’de ekonomi bölümünde assistan öğrenci olarak Prof. Dr. Gülten Kazgan ve Prof. Dr. Burhan Şenatalar gibi hocaların makale araştırmalarında veri toplamalarına yardımcı oldu. Sınav ve ödev puanlamalarında kontrolcülük yapar, çeşitli konularda rapor hazırlanmasında görev alır.

Mezun olduktan sonra iki ay tatil yaptıktan sonra doğum günü olan 13 Eylül tarihinde Fortis Bank’ta Dış İşlemler Birimi’ne uzman yardımcısı olarak işe başlayan İlknur, sektördeki ilk iş deneyiminde; tüm ithalat-ihracat, gelen-giden havale işlemleri kontrolünün sorumluluğunu yapar. 2006 yılında HSBC Bank Genel Müdürlük Hazine Kontrol Birimi’ne yönetmen yardımcısı olarak transfer olur.

HSBC’den Aktif Bank’a

İlknur, 2007 yılında hazine bölümü içinde açılan türev masasına geçiş yapar. Burada da tüm opsiyonlar, DCD’ler, participating forwardlar gibi ürünlerin sistemsel kontrolü, onayı, muhasbeleştirilmesinden sorumlu olur. 2008 Ocak ayında Custody and Clearing adı verilen menkul kıymet saklama birimine rotasyon adı altında geçiş yapar. Bu süre içerisinde Bilgi’de sürdürdüğü tezli yüksek lisansını 2009 yılında tamamlar.

Aynı yıl Mayıs ayında altın ve menkul kıymetler masasına geçerek tüm bono-eurobond-altın işlemlerinden sorumlu olur. 2009 Eylül ayında Hazine birimi investigation & compensation birimine geçerek tüm sorunlu havale işlemlerinin araştırılıp swift sistemiyle yazışmaların yapılıp çözüme ulaştırılarak case’lerin kapatılmasından sorumlu olur. 2009 Aralık ayında hazine opsiyon bono-eurobond-yatırım fonları-borsa para piyasası işlemlerinden sorumlu olmak üzere menkul masasına geçiş yapar. Bu yıl Mayıs ayında ise Aktif Bank’a Hazine Opsiyonları Bölümü’ne müdür yardımcısı olarak transfer olur.

Görev ve sorumlulukları çok geniş

Aktif Yatırım Bankası’nda halen bu görevi sürdüren İlknur, bugünkü görevine gelene kadar Fortis Bank’ta geçirdiği iki yılın, HSBC’de geçirdiği dört yılın kendisine ciddi anlamda bankacılık deneyimi kazandırdığına inanıyor. Ayrıca SPK lisans sınavında türev ürünlerden başarılı olarak türev ürünler muhasebe-takas-operasyon sorumlusu ve türev ürünler müşteri temsilcisi lisanslarına hak kazanan İlknur, Hazine Bölümü’ndeki görev tanımını şöyle yapıyor: Genel amaç ve hedefler doğrultusunda eksiksiz ve hızlı hizmet verebilmek için gerekli koordinasyonu sağlamak; banka içinde ilişkide bulunan bölümler ile bilgi akışını sağlamak; eğitici ve yönlendirici olmak amacıyla önerilerde bulunarak Hazine operasyonu işlemlerinin sağlıklı bir şekilde sonuçlanmasını takip etmek ve sağlamak; para ve sermaye piyasalarında yapılan işlemlerin sistem kayıtları ile olan doğruluğunu kontrol etmek ve muhasebeleşmesini sağlamak; günlük muhabir banka mutabakatlarını yapmak; banka yükümlülükleri gereğinde ödemelerin zamanında yapılmasını sağlamak; genel müdürlük, TCMB ve diğer yetkili mercilerce istenen bilgi ve raporların zamanında, eksiksiz ve doğru olarak hazırlanmasını ve gönderilmesini sağlamak; banka EFT sisteminin gün içinde sürekli çalıştığının takibini yapmak ve sorun olduğunda ilgili birimlere bilgi vermek, sorunun çözümünü sağlamak.

Yakın zamana kadar HSBC People Kulübü’nün bir üyesi olarak sosyal sorumluluk projeleri adı altında birçok gösteride aktif rol alan İlknur, Carmen Orient Dans gösterisi, Keşanlı Ali Destanı tiyatro oyunu gibi yarı profesyonel gösterilerde dansçı ve tiyatrocu olarak görev alır. Kıbrıs, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Keşan gibi çeşitli yerlere turnelere çıkar. Buralardan elde edilen gelirin ihtiyacı olanlara tekerlekli sandalye alımında kullanıldığını, ayrıca Lösemili Çocuklar Vakfı ve kardeş okullara yardım olarak bağışlandığını açıklayan İlknur, kısa film dalında aktif olarak birkaç rol üstlenir. 2009 Kurumsal Film Festivali’nde ekipçe HSBC’ye üç ayrı kategoride ödül kazandırdıklarını söylüyor.

İlknur HSBC dışındaki vakitlerinde tiyatro, dans, perküsyon, şiir-öykü-denemeleri yazmak, fitness-yüzme-bisiklet, kitap okumak, seyahat etmek, yağlı boya resim yapmak, gitar çalmak gibi çeşitli hobilerle ilgileniyor.

Powered by Openmedia