BANKACILAR: İş Bankası’nda yükselmeyi hedefliyor

Ahu Fidancı / Uluslararası Finans 2002 / İş Bankası Kambiyo Servisi

Dil öğrenmek için gittiği Roma’dan İş Bankası sınavını kazandığını öğrenince geri döndü. Bugün büyük şirketlerin kambiyo işlemlerini yapıyor ama hedefi İş Bankası’nda pazarlama iletişimi yapmak.

Ahu, 1997 yılında okumaya başladığı Bilgi’nin Kuştepe’deki ilk öğrencilerindendir. Bankacılık sektöründe çalışmak hiçbir zaman aklından geçmez, hatta üniversitedeyken ilerde ne iş yapacağını soranlara, ‘bankacılık dışında her şey’ diye cevap verirmiş. Bu yüzden “Çok büyük konuşmamak gerek” diyen Ahu, öğrenciyken, çok farklı işler yapmayı düşündüğünü, mesela İMKB’de çalışmayı çok istediğini söylüyor. Aslında İMKB için küçük bir girişimde bulunur, staj başvurusu için gittiğinde karşılaştığı bitmek bilmeyen sıra, bu hayalinin sonu olur. Dil eğitimi için yurtdışına gideceği sırada İş Bankası’nın sınav açtığını öğrenen Ahu, bu sınava girer. Sınavı kazandığını yurtdışındayken öğrenir ve geri dönerek çalışmaya başlar. Tamamen tesadüfen sektöre adım atan Ahu, bu sektörde olmasının esas sebebinin bankacılık mesleğinden çok İş Bankası’ndan kaynaklandığını dile getiriyor.

Bankacı olmak için İtalya’dan döndü

Okulu bitirdikten sonra 2003 yılı temmuz ayına kadar bir internet sitesinde (Baskuda.com) finans uzmanı olarak çalışan Ahu, burada günlük ödemelerin hazırlanması ve tedarikçi firmalar ile görüşmeler, satış ve faturalara istinaden finans dökümanlarının düzenlenmesi ve güncellenmesi, satışlarda ortaklık yapılan firmaların kar oranlarının hesaplanıp raporlanması ve finans koordinatörü asistanlığı işlerini yapar.

2004 yılı Eylül ayında İtalyanca öğrenmek için Roma’ya giden Ahu, yaklaşık bir sene burada kursa gittikten sonra İş Bankası’nın sınavını kazandığını öğrenerek geri döner. 2005 yılı Ocak ayında İş Bankası Kredi Kartları Müdürlüğü’nde müşteri ve şube ilişkilerinde çalışmaya başlar. Şubat 2007’de İstanbul Kurumsal Şube’ye tayini çıkan Ahu, burada bir sene TL Operasyou Servisi’nde çalışır. Aynı dönem Galatasaray Üniversitesi Pazarlama İletişim Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisansa başlayan Ahu, bir yıl süren program süresince teorik dersler dışında birçok büyük firmanın pazarlama iletişimi alanındaki çalışmalarını inceleme fırsatı yakalar. Şubat 2008’de banka bünyesinde kambiyo servisine geçen Ahu, hala bu serviste çalışmaya devam ediyor.

Yaklaşık üç buçuk yıl çalıştığı İş Bankası İstanbul Kurumsal Şube’de bir yıl TL operasyon servisinde, iki buçuk yıldır da yabancı para kambiyo operasyon servisinde döviz-ithalat ayağında görev alan Ahu, çalıştığı şubenin müşterilerinin Türkiye’nin önde gelen çok büyük firmaları olduğunu belirtiyor. Bu sebeple işlem yoğunluğu ve yapılan işlem çeşitliliğinin çok geniş bir yelpazeye sahip olduğunu söylüyor.
Yabancı para işlemleri ondan soruluyor

Çalıştığı Kambiyo-Yabancı Para Operasyon Servisi’nin, adından da anlaşıldığı üzere müşterilerin yabancı para cinsinde işlemlerini kapsadığını dile getiren Ahu, Kambiyo Servisi’nde döviz ve ithalat ayağında çalışıyor. Döviz işlemlerinde müşterilerin yurtiçi ve yurtdışı diğer bankalara döviz transferlerini, banka içindeki para aktarımlarını (gönderim ve alımları), döviz cinsinden diğer banka çekleri işlemlerini, döviz alış satış işlemlerini,
ithalat transferlerini yapıyor. Ayrıca bu işlemler sonrası yapılan takip ve düzenlemeler, müşteri taleplerine istinaden düzenlenen evrak takipleri de Ahu’nun yaptığı işler arasında.
İş Bankası’nda rotasyonun çok yoğun olduğunu, genel müdürün bile bankalı olduğunu ve temelden geldiğini söyleyen Ahu, bankanın bu yapısından dolayı oldukça şanslı olduğunu düşünüyor. Kendini geliştirip, işini en iyi şekilde yaptığı sürece kariyer hedefine ulaşmasının zor olmayacağına inanıyor. İş kariyerini İş Bankası’nda sürdürmek isteyen Ahu, ileride buradaki kariyerini bankacılıkta değil, yüksek lisans eğitimi aldığı pazarlama iletişimi alanında yapmak istiyor.

İş Bankası’nın pazarlama iletişimi, sponsorluklar gibi müdürlüklerinde görev almayı çok istediğini söyleyen Ahu, ayrıca birkaç yıldır fırsat bulamadığı için gerçekleştiremediği pazarlama iletişimi konusunda doktora yapmayı da hedefliyor. Bir de üniversitede öğretim üyesi olmak, Ahu için bu şu an öncelikli olmasa da gelecekte fırsatını bulduğunda değerlendirmek istediği bir hedef.

İş dışındaki zamanlarda oldukça farklı hobilerle uğraşan Ahu, 2008’de hayatında önemli bir yer tutan dansla tanışır. Yaklaşık üç yıldır flamenko yapıyor, yılda bir iki kez gösterilere katılıyor. Bütün planlarını, çok keyif alarak yaptığı flamenko ders günleri ve gösteri zamanlarına göre yapıyor. Bunun dışında seslendirme eğitimi alan Ahu, ilerde bu konuda da çalışmak istiyor. Seslendirmenin çok eğlenceli ve zor bir uğraşı olduğunu bu yüzden üzerinde biraz çalışmak ve emek harcamak gerektiğini düşünen Ahu, şu an yapamasa da seslendirmeyi de kesinlikle devam etmeyi düşündüğünü belirtiyor.

Powered by Openmedia