BANKACILAR: Yabancı ve yerli ortaklara rapor hazırlıyor

Eren Gürsoy / Uluslararası Finans 2004 / ING Bank Yönetim Raporlaması ve Bütçe Bölümü Yetkilisi

Lisede matematik ve istatistiğe duyduğu ilgi ile bankacılığa yöneldi. Ing Bank’ın Oyak Bank’ı satın alarak Türkiye’ye girdiği süreçte çalıştı. Bugün bankanın üst yönetimine raporlamalar yapıyor.

Eren, daha lise yıllarında matematik ve istatistiğe duyduğu ilgi nedeniyle hocaları ve tanıdığı bankacılar tarafından bankacılık okuması konusunda yönlendirilir. Üniversitede bölüm seçimi için araştırma yapmaya başlayınca Bilgi’de yeni açılan Uluslararası Finans Bölümü dikkatini çeker. Bu bölümün Türkiye’de sadece Bilgi’de olduğunu farkeden Eren’in, bölümün içeriğini incelediğinde finans ve bankacılık sektörüne olan ilgisi daha da artar. Böylece bankacılıkla ilgili serüveni başlayan Eren, kendi becerilerini de katarak bu bölümde alacağı eğitim sayesinde bankacılık sektöründe mutlu olabileceğini hisseder.

İlk olarak Yapı Kredi Bankası’nın bir şubesinde staj yapan Eren, bu staj boyunca bankacılığın ön cephesi olan şubecilik ve pazarlama kısımları ile ilgili bilgi ve tecrübe edinir. Bir reklamcılık şirketinde yapılan projelerden birinin parçası olma imkanını yakalar. Freelance olarak çalıştığı bu işte çok büyük bir veri tabanı ile neler yapılabileceğini, veri tabanının nasıl şekilleneceği ile ilgili deneyim edinir. Bu süreçte karşılaştığı zorluklar ve deneyimler sayesinde şu an çalıştığı birimde karşısına çıkan problemleri daha pratik bir şekilde çözebildiğini söylüyor Eren.
Üniversiteden mezun olduktan sonra askere giden Eren, orada da yine bilgisayarla veri tabanı programlaması ve uygulaması tarzında ufak tefek işler yapar. Askerlik sırasında geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle görevi bittikten sonra bir ameliyat olan Eren, 2005-2006 yıllarında uzun süreli bir iş arama süreci geçirir. Bu sürecin sonunda Finansbank operasyon bölümünde işe girer. Burada iş hayatının zorluklarını ve yüksek çalışma temposuna ayak uydurmayı öğrenir. Bu bölümde yaklaşık iki sene çalıştıktan sonra yeniden iş aramaya başlar ve 2008 yılında ING Bank’da Yönetim Raporlaması ve Bütçe Bölümü’nde çalışmaya başlar. Bugün hala bu bölümde çalışan Eren, burada yaptığı işin kendi çalışma tarzı ve ilgi alanları, üniversitede kendini geliştirdiği alanlarla örtüştüğünü ve yapmayı çok istediği bir iş olduğunu belirtiyor.

Bu yıl Haziran ayında evlenen Eren, çalıştığı Yönetim Raporlaması Bölümü’nde üst yönetime uygun raporlar hazırladıklarını belirtiyor. “Bu bölümde spesifik olarak benim yaptığım iş mevduat be plasman/borçlanma raporlarını hazırlamak, aynı zamanda bu raporlar kullanılarak hazırlanan muhtelif değişim ve müşterilerin ayrıntılı şekilde verildiği diğer kredi raporlarını hazırlamak. ALCO ve Commercial Commitee raporlarının üretiminden tüm departman ortak sorumlu olduğu için o raporların hazırlanmasında da yer alıyorum. Bunun dışında üst yönetimden gelecek herhangi bir mevduat ya da kredi müşterileri ile ilgili detay isteyen raporların veri tabanlarının oluşturulması ve raporlanması da çoğu zaman bana kalıyor” diyor.

Hatasız ve hızlı raporlar

Eren, yaklaşık üç yıldır çalıştığı bu departmanda; çok yüksek sayıda olan veri tabanlarında gerekli olan raporlara ve sonuçlara çok hızlı bir şekilde ulaşabilmek konusunda uzmanlaşır. Raporlarla ilgili talepler üst düzey yönetimden geldiği için çıkan sonuçların ve raporlamaların hatasız ve hızlı bir şekilde çıkartılması gerektiğine dikkat çeken Eren, “Bunun yanı sıra ING Bank yönetiminin büyük bir kısmının Hollandalılardan oluştuğu düşünüldüğünde yapılan sunum ve raporların İngilizce olması gerekiyor. Bütün bunların hızlı ve hatasız olması bizim departmanımızın öncelikli görevleri arasında” diyor. Eren’in yaptığı işin hassasiyetini şu sözleriyle daha iyi anlayabiliriz: “Bankanın gerek yurtdışında gerekse yurt içindeki ortakları ve yöneticilerinin değişik isteklerine uygun raporlar hazırlıyoruz. Bu kapsamda ING Bank Türkiye’nin de borçlanmaları ve plasmanları detaylı bir şekilde raporlanıyor. İçinde bulunduğum banka ING Bank tarafından satın alınınca ING Bank Amsterdam ile yüksek miktarlarda para trafiği başladı, bu transferlerin bir kısmı uzun vadeli bir kısmı overnight. Bankanın gelecek stratejisinin bir kısmını bu para transferleri belirlediği için bu alışverişin doğru ve detaylı bir şekilde raporlanması ve takip edilmesi gerekiyor. Bu durumda eskiden beridir kullanılan borçlanma ve plasman raporları yetersiz kalıyor.”

Bankanın stresini davulla atıyor

Eren’in bugün üzerinde çalıştığı diğer bir proje ise genellikle mevduat ve kredi raporlarında ihtiyaçları olan bir çalışma ile ilgili. Bu çalışmanın aslında yapılan raporlara bir kontrol noktası eklemekle ilgili olduğunu söylüyor. Şu an sevdiği ve çalışma tarzına uygun olan bu departmanda daha fazla sorumluluk alarak ilerlemek isteyen Eren, belki ilerde bankacılık sektörü dışında bir sektörde kariyer yapabileceğini belirtiyor.

İş dışındaki zamanarında çok sayıda hobi ile ilgilenen Eren, lise yıllarında başladığı davulculuğa devam ediyor. Bugün eskisi kadar çok ilgilenemese de boş zamanlarımda en azından stres atabilmek için davul çalıyor, bir iki grupla çalışmalara katılıyor. Fotoğrafçılık da onun vazgeçemediği hobilerinden biri. Diğer bir hobisi de bisiklete binmek. Hafta içi akşamları muhakkak uzun mesafede bisiklete binmeye çalışıyor. Bunun hem bütün gün oturmanın verdiği miskinliği atmasına yardımcı olduğunu, hem de spor yapmasını sağladığını söylüyor.

Powered by Openmedia