Başarısı dünya çapında tescillendi

Didem Altınbaşak Tulgan / İşletme 2002 / Rafinera Kurucu Ortağı

Türkiye’de kişiye özel beslenme pazarı yaratan Didem, Endeavor Türkiye’nin 2010, Endeavor Global’ın 2011 girişimcisi seçildi. Ali Koç’un mentorluk ettiği Didem, Amerika’da MBA yaptı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra pazarlama alanında yoğunlaşmaya karar veren Didem, Providence JohnsonWales University’de MBA yapmak üzere Amerika’ya gider. Bir yıl içinde MBA’sını tamamlayan Didem, hem üniversitede hem de MBA eğitimi sırasında öğrendiği şeylerin iş hayatında büyük katkısını görür. Üniversite yıllarında her yaz ya staj yapan ya dil okullarına giden ya da sertifika programlarına katılan Didem, yaptığı stajlar sayesinde okulu bitirdikten sonra hangi alanda çalışmaktan keyif alacağını tespit eder.

Amerika’dan döndükten sonra çeşitli iş kollarında faaliyet gösteren aile şirketinde çalışabilecekken, tercihini kurumsal hayattan yana kullanan Didem, ilaç firması Abdi İbrahim’de ürün müdürü olarak profesyonel iş hayatına atılır. Burada göz ve dermatoloji ilaçlarının sorumluluğunu alan Didem, 2005 yılında evlenir ve 2007 yılında kızı Nil’i dünyaya getirir. Hamilelik döneminde yaşadığı çeşitli medikal sorunlardan ötürü daha önce de yaşadığı Amerika’ya giden Nil, orada doktorlar sayesinde yepyeni bir sistemle tanışır.

Kızı dünyaya geldikten sonra iş hayatına geri dönünce, çok yoğun çalıştığı ilaç sektöründe, yoğun seyahat programı nedeniyle kızını bu kadar küçük yaşta tek başına bırakmak istemediğini fark eden Didem, Amerika’da tanıştığı sağlıklı beslenme sisteminin kilo vermek için de olduğunu bildiğinden, aldığı 25 kilodan kurtulmak için İstanbul’da bu alanda hizmet veren bir kurum arar. İstanbul gibi bir metropolde bu alanda hizmet veren bir yer bulamayınca, kendi işini yapmaya karar verir. “Yani bu iş fikri kendi ihtiyaçlarımdan ortaya çıktı” diyen Didem, 2008 yılında Rafinera’yı hayata geçirir.

Türkiye’de yeni bir sektör yarattı

İlk zamanlar oldukça zor bir süreç yaşayan Didem, “Öncelikle Türkiye’de olmayan bir sektörü hayata geçirmek, kişilere ne yaptığınızı anlatabilmek, faydalarını kabul ettirebilmek ve doğru ekibi kurmak yaklaşık iki yılımı aldı. İki yıl konusunda uzman ekip arkadaşlarımla Rafinera’yı geliştirmek için yoğun çalışmalar yaptık ve üçüncü senemizin sonuna bu günlere ulaştık” diyen Didem, kurulduğu günden beri firmanın tüm operasyonel süreçlerinin içindeki tek ortak olarak bugün iş hayatına devam ediyor.

Rafinera’nın kişiye özel beslenme planları sunan bir şirket olduğunu açıklayan Didem, diyetisyenler ve sağlıklı yaşam danışmanlarının olduğu bir ekibe sahip. Kilo vermek, sağlıklı beslenmek, hamile beslenmesi, diyabet, kolesterol, besin intoleransına uygun beslenmek gibi konularda hizmet veren Didem, diyetisyenler aracılığı ile kişilerin özel durumlarına uygun beslenme planları hazırlıyor. Bunu yaparken kişinin hedeflerine ulaşabilmesi için alması gereken günlük kalori, bu kalorinin karbonhidrat, protein ve yağ dağılımları yapıyor.

Yemekler, adrese servis ediliyor

Bundan sonra sadece hazırladıkları yemekleri yemesi gerektiğini söyleyen Dilek, “Yapmaları gereken tek şey, ihtiyaçlarına göre hiç bir katkı maddesi içermeyen tamamen doğal ve tercihe göre organik ürünlerle, şeker kullanılmadan hazırlanan ve kapılarına kadar teslim edilen bu ürünleri yemek. Servisimiz beş öğün yemekten oluşuyor. Sabah kahvaltısı, ara öğün, öğlen yemeği, ikindi öğünü ve akşam yemeği. Bu sayede kişilerin ne yesem, nasıl bulsam dertlerini ortadan kaldırıyoruz” diyor. Şu an yaklaşık 20 kişilik bir ekip ile çalışan Didem, bu ekip dışında 10 kişilik de bir kurye/dağıtım ekibi ile çalıştıklarını belirtiyor.

2010 yılında etkin girişimci destekleme derneği Endeavor tarafından Türkiye’nin girişimcisi seçilen Didem, 2011 yılında ise Endeavor Global girişimcisi seçilir. Bu süreçten sonra Ali Koç, Rafinera’nın ve Didem’in mentoru olur. “Ali Koç’un desteği ve Rfainera aracılığı ile Türkiye’ye yepyeni bir pazar kazandırıyoruz” diyen Didem, şu aralar bir software çalışması yapıyor. Didem, Eylül ayında tamamlanacak bu proje ile dünyada aynı işi yapan firmalarda bile olmayan bir ilke imza atacak.

Bunun dışında franchaising görüşmeleri yapan Didem, 2012’ye kadar franchaising çalışmalarını tamamlamayı planlıyor. Rafta Rafinera projesini de hayata geçirmeyi hedefleyen Didem, Rafinera olarak bir ilke daha imza atarak perakende sektörüne girmeyi planladıklarını açıklıyor. Didem, “Bununla ilgili ilk adımı Divan Cafe’lerde attık. Eylül ayından sonra farklı noktalarla da işbirliği yapacağız. Hedefimiz büyüme oranımızı düşürmeden farklı kollardan bu sektörü geliştirmek” diyor. İş dışında kızıyla vakit geçirmek, onunla oyunlar oynamak, birlikte yemek yapmak Didem’in hayatta en keyif aldığım şey.

Powered by Openmedia