Başarısını tükenmeyen girişimcilik ruhuna borçlu

Ahmed Özden – Finansal Ekonomi YLP 2012 – missliva.com Kurucu

Kariyerine bankacı olarak başlasa da o girişimci ruhunun sesini dinledi. Yeni kurduğu şirket ile hem yurt içi hem de yurt dışı pazarda aktif rol almayı planlıyor.

Lisans eğitimini matematik üzerine tamamlar Ahmed. Mezun olduktan sonra da MBA yapmak için Amerika’ya gider. Burada muhasebe, finans, pazarlama ve yönetim üzerine oldukça faydalı bilgiler edinir. Kariyeri için ilk başlarda bankacılığı seçer. Bu nedenle de BİLGİ Finansal ekonomi programında yüksek lisans yapmaya karar verir. Amacı daha iyi bit bankacı olmak için eksiklerini tamamlamaktır.

Kozmetik sektöründe çalışmaya ise yaklaşık iki yıl önce karar verir. Ahmed’in bu kararı vermesindeki en büyük etken Amerika’da MBA yaparken çalıştığı süpermarket ve restoranda müşterilerin alışveriş yaparken karar verme süreçlerini izlemesidir. “Her gün yüzlerce müşterinin bir ürün almadan önceki hareketlerini izledim, bazen onlara tercihleri ile ilgili sorular sordum ve bazı tespitlere ulaştım. Örneğin; hangi tip müşteri daha kolay karar veriyor, hangi müşteri daha zor, hangi müşteri hangi fiyattaki ürünleri daha çok tercih ediyor gibi” diyen Ahmed özetle girişimci olmadan önce müşteri kitlesini bulmuş olur. İş hayatını ve sıcak satışı her zaman seven Ahmed eğitimi boyunca bir yandan da çalışmaya özen gösterir. Lisans eğitimi alırken network marketing modeli ile çalışan bir beslenme şirketinde çalışır örneğin ve çok kısa sürede önemli yerlere de gelir.

Yeni kurduğu şirket üzerine çalışıyor

Bugüne kadar hem eğitim hem de iş anlamında kendine farklı alanlarda sağlam bir temel oluşturan Ahmed şimdi henüz geçen ay kurulan Afili Kozmetik şirketinin sahibi. Missliva adında bir internet sitesi var ve bu siteden orijinal parfüm ve kozmetik ürünleri satıyor. Site henüz yeni olmasına rağmen her geçen gün daha çok gelişme kaydediyor. Ahmed, bu gelişimin hızlı olmasından çok doğru şekilde gerçekleşmesine özen gösteriyor. “Bir anda sitemizde 5 bin tane ürün satışa koyabiliriz bu bizim istediğimiz bir şey değil. Biz her ürünü tabiri caizse önce yaşıyoruz yani araştırıyoruz, uzmanlara soruyoruz en uygun fiyatı bulmaya çalışıyoruz ve en son stoklarımıza aldıktan sonra satışa sunuyoruz” diyor. Missliva dışında Güney Koreli bir kozmetik devinin Türkiye distribütörlüğünü de üstlenmiş durumda. Şu an hazırlıklarının sürdüğü bu anlaşma çerçevesinde 2015 yılında İstanbul’da Türkiye’nin ilk dünyada 660. mağazasını açmayı hedefliyor. “Türk kozmetik severleri çok kaliteli, az kimyasallı, hayvan testi yapmayan ve uygun fiyatlı Güney Kore kozmetiği ile tanıştıracağız” diyen Ahmed diğer yandan Amerikalı bir kozmetik markasını Türkiye’ye getirmek için görüşmelere başlamış bile. Ayrıca kasım ayında New York’ta ilk yurt dışı ofisini açan Ahmed’in bu ofisle birlikte dünyanın dört bir yanından en uygun fiyatlı parfüm ve kozmetik ürünlerini bularak Türkiye’ye getirmeyi hedefliyor. İlk sevkiyat tarihleri ise Aralık 2015…

Kendini her daim geliştiriyor

Ahmed kozmetik sektörü ile ilgili spesifik bir eğitim almasa da yaklaşık iki yıldır yüzlerce makale ve kitap okuyarak ve sektördeki firmaları yakından takip edip birçoğu ile tanışarak kendi eğitimini tamamlamış bulunuyor. “Bankada 4 yıl kurumsal satış departmanında çalıştım, eskiden kredi satıyordum şimdi ise kozmetik ürün” diyen Ahmed’in uzmanlık alanı ise satış…
Onun bu günlere gelmesindeki en büyük etkenlerden biri içindeki bitmek tükenmek bilmeyen girişimcilik ruhu. Çocukluğundan beri gelen kendi işini kurma isteği ile işine aşkla, azimle bağlanmış ve hala da gece-gündüz demeden çalışmaya devam ediyor. “Türkiye’de kozmetik sektörüne baktığımızda kaliteli ürünlerin çok pahalı olduğunu ve sadece orta ve üst gelir grubu bayanların alabildiğini görüyoruz. Bizim hedefimiz ise çok kaliteli, insan ve doğa sağlığına saygılı kozmetik ürünlerini en uygun fiyata Türk tüketicilerle buluşturmak. Bunu parfümde başarmış durumdayız, dünya markası orijinal parfümleri mağazaların yaklaşık yarı fiyatına missliva.com’da satabiliyoruz” diyen Ahmed daha şimdiden binlerce mutlu müşterilerinin olduğunu da ekliyor. En büyük tutkusu yurt dışı seyahatleri… Hedefi 50 yaşına geldiğinde 100 ülke gezmiş olmak.

Powered by Openmedia