Kendini geliştirmekten hiç vazgeçmedi

Duygu Hamzaoğlu Şahin – İşletme – Ekonomi / Uluslararası Finans 2009 – Avon Kozmetik Kıdemli Satış Analisti

Kariyer hayatına finans alanında başlasa da kendini birçok alanda geliştirdi ve farklı sektörlerde farklı pozisyonlarda görev aldı. Şimdi kozmetik sektöründe çalışıyor ve kariyerine iş geliştirme alanında devam etmeyi planlıyor.

 

Kariyerine finans alanında başlar aslında Duygu. Bir danışmanlık şirketi olan Deloitte’tan sonra reel sektör deneyimi için Henkel’e ve 3 yıllık deneyimden sonra işin daha çok ‘business’ tarafında yer almak istediği için Avon’da ki yeni pozisyonuna başlar dört yıl önce. “Business olarak satış ya da pazarlama tarafında yer almanın beni daha çok motive ettiği ve güçlü alanlarıma daha çok hitap ettiği için kariyerimi bu şekilde yönlendirdim” diyen Duygu, seçtiği şirketlerin, pozisyonların ve sektörlerin planlı ve istediği alana doğru onu yönlendirdiğini söylüyor.

Uluslararası şirketlerde çalışma ortamına kolay adapte olmada BİLGİ’nin büyük faydasının olduğunu düşünen Duygu üniversite eğitimi boyunca ikinci sınıftan itibaren staj yapmaya başlar. Önce Pricewaterhousecoopers’ta yaklaşık dokuz ay stajyer olarak görev alır. Ancak Erasmus kapsamında İsviçre’ye gitmeye karar verinde bu stajını bırakmak zorunda kalır. Döndükten sonra ise yine staj için Deutsche Bank ile görüşür ve üç ay boyunca da burada çalışır. Henüz mezun olmadan Deloitte’tan teklif alan Duygu, yaptığı stajların bu durumda büyük faydası olduğunu düşünüyor.

Başka bir alanda çalışmaya karar verdi

Duygu 2009 yılında mezun olur olmaz profesyonel iş hayatına Deloitte ile atılır. Burada iki yıl boyunca denetim bölümünde görev alır. Performansa göre seçilen Rusya ekibinde devam eder çalışmaya… Bu şirketteki ikinci yılının sonunda dünya evine giren Duygu, tam bu sıralarda kariyerine bu alanda devam etmek istemediğine karar verir. Hizmet sektöründen ziyade reel sektörde kendine daha ‘business’ bir rol biçtiği için Henkel’de işe başlar ve burada üç yıl boyunca çalışır. Reel sektörde işlerin nasıl yönetilmesi gerektiği ile ilgili hem teknik hem de pratikte çok önemli bilgilerin temellerini atar Henkel’de Duygu.

Üçüncü yılın sonunda tam anlamıyla ‘business’ tarafında olmak ve finans alanından biraz daha uzaklaşmak istediğine karar verdiği için Avon Kozmetik İş Geliştirme Departmanı’nda görev almaya başlar. “Bu işin ruj, allık, rimel gibi sektöre ve ürünlerine daha hakim olduğum bir alanda olması da beni cezbetti” diyen Duygu, Ağustos 2014’ten beri burada çalışıyor. Üst yönetime raporlamalar ve analizler yaparak karar alma mekanizmasına destek oluyor ve bulunduğu departmanı yol gösterici ve yönlendirici olarak nitelendiriyor. Bunun haricinde uzun ve kısa vadeli tahminlerin ve satış planlarının yapılmasından da sorumlu.

Her zaman yeni bir şeyler öğrenmek onun vazgeçilmezi

Duygu, satış planlarının oluşturulması ve uzun vadede strateji belirlenmesi ile ilgili çalışırken iş geliştirme için ilgili analizlerin yapılmasında ve pazarın daha iyi tanınıp doğru kararların alınmasında uzmanlığını gösteriyor. Yeni bir şeyler öğrenmeye meyilli olan karakteri sayesinde tek bir alanda, sektörde ve pozisyonda kalmayıp kendini sürekli geliştirmeye çalışan Duygu bugünlerde, gerçekleşen satışın ve uzun kısa vadeli satış öngörülerinin doğruluğunu artıracak bir format üzerinde çalışıyor. Stratejinin belirlenmesi ve doğru adımların, kaynakları doğru kullanarak atılmasını sağlamak için tahminlerin arkasındaki çalışmaların güçlü olmasını sağlamaya çalışıyor.

Boş zamanlarında bol bol seyahat ediyor

Bugüne kadar kariyerinde yakaladığı başarıyı iş geliştirme alanında devam ettirmek istiyor. Her zaman stratejinin ve karar alma mekanizmasının içinde yer alarak büyük resmi görüp hem kişisel hem de kariyer olarak gelişmeyi hedefliyor. Duygu seyahat etmeyi çok seviyor. Hatta sürekli bir seyahat planının olmasının en büyük motivasyon kaynağı olduğunu söylüyor. Ayrıca uzun süredir de pilates ve yoga yapıyor. Bu da kendini enerjik hissetmesinin en büyük nedenlerinden…

Powered by Openmedia