Başarıya risk alarak ulaştı

BİHTER DİRİCAN – İşletme 1999 – Stars Gayrimenkul Broker

Başarılı okul hayatı, özgür ruhu ve girişimci yapısıyla sektörün en önemli isimlerinden biri haline gelen Bihter, sahibi olduğu şirketin başarı ivmesini hızla ileriye taşıyor

 

Bilgi Üniversitesi çatısı altında 1994 yılında University of Portsmouth’ta işletme eğitimine başlayan Bihter, ilk yıl notlarındaki başarı sebebiyle London School of Economics’ten davet alır ve değerli eğitmenler önderliğinde iki dönem boyunca burada ekonomi eğitimi alır. 1999 yılında da University of Portsmouth işletme ölümünden başarıyla mezun olur. Eğitimi boyunca hemen her sene staj yapar ve part-time çalışır. Muhasebe alanında, imalatta, özel bir bankanın krediler bölümünde vb. birçok yerde kazandığı tecrübeler sayesinde kendini deneme, iş yaşantısındaki yerini tespit etme ve kendine en uygun işi seçme fırsatı bulur. 1998 senesinden bu yana çalışma hayatında olan Bihter, 2002 yılından sonra satış ve pazarlama üzerine çalışmaya başlar. Özel sektörde edindiği tecrübelerden sonra da 2004 yılında aile şirketlerinde ticari hayata atılır. Plastik ambalaj, sanayi yağları, su arıtma cihazları satış ve pazarlaması, solaryum makineleri vb. pek çok sanayi tipi ürünün satış organizasyonunda hemen her kademede yer alır. Yaklaşık üç yıl sonra gayrimenkul sektörü ile tanışır. Amacı satış ve pazarlama üzerine bir iş kurabilmek ve özel sektörün acımasız şartlarından kurtularak kendi işini kurabilmek ve kendi işini yönetmektir. Bu sebepten Türkiye’de ismi bilinen kurumsallaşmış bir emlak firmasında gayrimenkul danışmanı olarak işe başlar. Şu anda ise kendi şirketi Stars Gayrimenkul’de alım-satım ve kiralama üzerine çalışıyor.

 

Alım satım ve kiralamada uzman

Başlarda maaşlı bir sistemden, risk alarak kendi işini kurmak istemesi İstanbul şartları göz önünde alındığında hiç de kolay olmasa da işi ve sektörü doğru gözlemlemesiyle kendi bu sektörün içinde bulur. “Bu konuda beni etkileyen kimse olmadı, hatta ailem ‘bunca sene iyi okullarda okudun, emlakçı mı olacaksın’ diyerek başarılı olabileceğime bir süre inanmadı, ta ki ilk satışımı yapana kadar!” diyen Bihter, zamanla kazancını kendisinin belirlediği, doğasına uygun özgür bir işi yapmanın keyfini yaşamaya başlar. Her işte olduğu gibi bazı zorluklarla karşılaşsa da işini sektörde marka olmuş firmalarda yedi sene yapmış olmanın verdiği özgüvenle şimdi mesleğini çok daha severek yapıyor.

Bihter, özellikle ticari gayrimenkuller konusunda 2007 senesinden bu yana İstanbul Avrupa yakası ağırlıklı olmak üzere hizmet veriyor. “Bir gayrimenkulün her şeyden önce, doğru fiyat ve doğru pazarlama stratejileri ile emsallerine oranla öne çıkabilmesi, doğru tanıtılması ve sonuca zamanında varabilmesi, yani zamanında satılması/ kiralanması gerekir. İşimde benimle çalışmayı seçen müşterilerim için bu çalışmaları yapmak, onları bilgilendirmek benim en büyük görevim” diyor ve iyi bir uzlaştırıcı olarak alıcı ve satıcıları doğru yönlendirmenin ve insanları memnun etmenin mutluluğunu yaşıyor.

 

Felsefe ve psikoloji ile ilgileniyor

Saygı ve sevgi ile yapılan her işin sonuç getireceğine inanan ve öyle de çalışan Bihter,

“Özgür bir ruhum ben, yenilik ve değişiklik seven, masa başında gün boyu oturamayan, dinamik bir kişiyim ben. Risk almayı severim, yokluğu da varlığı da iyi bilirim.” diyor ve ticaret hayatında bu özelliklerin olması gerektiğine inanıyor. Ofisler arası danışmanlar içerisinde ikincilik, işlem adedi birincilikleri, ikincilikleri, üçüncülükleri vb. elde ettiği pek çok başarıyla mesleğine olan bağlılığını da gösteriyor. Şimdi kendi firmasıyla giderek yükselen bir ivme ile kontrollü büyümeyi amaçlıyor.

Başarılı iş hayatının yanı sıra felsefe ve psikoloji alanları da çalışmayı sevdiği diğer konular arasında yer alıyor. “Sanıldığı gibi, sadece felsefe kitapları okumak değil; felsefeyi hayata uyarlamak, çevremize faydalar sağlamak, sivil toplum kuruluşlarında çalışmak ve bize emanet edilen bilgileri de yeri geldiğince aktarmak gerekiyor.” diyen Bihter, uzun senelerdir çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışmanın mutluluğunu yaşıyor.

 

 

Powered by Openmedia