Başarıyı baba mesleğinde yakaladı

David Lebehar / İşletme 2002 / Kimpa Kimya San. Tic. Ltd. Şti. Firma Sahibi

Üretimi ve bunun bir parçası olmayı çok seven david, sahip oldukları aile şirketini büyüterek kısa zamanda başarılı bir kariyere ulaştı. Şimdi de hedefi şirketi daha kurumsal bir seviyeye taşımak ve yurt dışında daha aktif olmak…

 David BİLGİ’de okuduğu ilk yıl Meksa Menkul Değerler adındaki bir borsa şirketinde kendi isteğiyle yaklaşık dokuz ay boyunca çalışır. Oradaki çalışma isteğinin amacı ise biraz ekonomiyi görmek ve borsayı tanımaktır. Burada yaşadığı tecrübelerle borsa ve menkul değerler ile ilgili ciddi bir deneyim elde eder. Kendi aile şirketine ise sürekli gitmese de yaz tatillerinde vaktini burada geçirip iş hakkında fikir sahibi olur. David için fabrikaya gitmek, bir şeyler üretmek, üretim bantlarını izlemek ve makinelerin sesleri bambaşka bir heyecan halini alır. Okurken de bu heyecanı daha yakından yaşayabilmek için fabrikaya daha sık gitmeye başlar. Şimdi de haftanın altı günü vaktini masabaşından çok üretimde geçiriyor. Üretimde çok fazla sorunla başa çıkmak zorunda kalsa da bu işi yapmaktan büyük keyif alıyor. “Dünyaya bir daha gelsem yine üretim yapmak isterdim” diyen David şu anda ne kadar doğru bir noktada durduğunun da altını çiziyor.

Bu işe mezun olur olmaz adım atan David üretimden yalnızca askerlik sebebiyle beş aylık bir süre uzak kalır. Döndüğünde ise hemen kaldığı yerden devam eder. David yaptığı işe o kadar gönülden bağlıdır ki çalışmaya başladığı ilk 3-4 sene haftanın yeni yedi günü işe gittiği zamanlar olur. İşleri daha da büyütme ve başarılı olma azmiyle bu aile şirketine dört kolla sarılır. Şu an ise kariyerinin olgunluk çağında. Tüm bu hırsı, çalışma tarzı ve eriştiği olgunlukla 15 kişilik bir atölyeyi 100’ün üzerinde çalışanı olan bir fabrika haline dönüştüren David, bu başarısını ileriki iş yaşamında da korumayı hedefliyor.

“Doğada çözünür poşet” en başarılı projelerinden biri

Bugüne kadar içinde bulunduğu projelerinden biri de doğada çözünür poşet… Şu anda marketlerin birçoğu bu poşetleri kullanmayı tercih ediyor. İngiltere’den ithal ettikleri bir katkı maddesini plastiğin içine katarak poşetin 6-18 ay içerisinde un gibi dağılmasını sonra da poşetin plastik özelliğini yitirip doğada kaybolması sağlanıyor. Türkiye’de ilk defa Migros’un üstlendiği bu projede tedarikçileri olarak Kimpa Kimya yer aldı ve Migros aracılığıyla ülkede bir ilki gerçekleştirdiler. Daha sonra diğer market zincirleri de aynı uygulamaya geçerek bu projenin devamını sağlamış oldular.

David aynı zamanda ihracat ile de ilgileniyor. Romanya, Gürcistan, Yunanistan ve İsrail olmak üzere dört ülke ile ihracat halinde. Buralara genellikle market poşeti ihracatı yaparken, yurt içinde genellikle ambalaj ve yine poşet tedariğinde bulunuyorlar. Ama kısa vadedeki amaçlarında biri de ihracatı daha artırmak…

“Bizim sektörde 3-5 yılda bir teknolojik anlamda yenilenmeniz gerekiyor. Biz de buna dikkat ederek teknolojiye ayak uyduruyoruz” diyen David bu sayede üretim hızlarının da çok arttığını ve tüm bunların şirketin büyümesinde de büyük rol oynadığını belirtiyor.

Mutfağa girip yemek yapmak en büyük keyiflerinden biri

David’in uzun vadedeki en büyük hedefi şirketi biraz daha kurumsal bir seviyeye taşımak. Bunu başarıp şu an yoğun ve stresli şekilde çalıştığı iş temposunu biraz da başkalarına devretmek… 90’lı yıllarda babasının kurmuş olduğu bu şirketi devralıp büyük başarı sağlayan David bu büyümeyi kurumsal düzeyde de korumayı planlıyor.

Haftanın altı günü yoğun bir çalışma düzenine sahip olduğu için geri kalan zamanlarını iyi değerlendirmeye çalışıyor. Pazar günleri sinemaya gitmeyi seviyor. Eşinin ilgisi dolayısıyla ise neredeyse hiçbir tiyatro oyununu kaçırmıyorlar. Aynı zamanda tam bir sporsever. Geçirdiği bir rahatsızlığa kadar haftanın iki günü futbol oynayan David, Galatasaray’ın maçlarını da kaçırmamaya çalışıyor. Yine bir diğer tutkusu yakın zamana kadar arkadaşlarıyla birlikte sürdürdüğü poker geceleri… Şimdilerde çok fazla buna vakit ayıramasa da onu için büyük bir keyif olduğunu söylüyor. O çok fazla sosyal bir hayat yaşadığını düşünmese de aslında hayata dair birçok şey yapıyor ve mutlu. Özellikle işten eve geldikten sonra mutfağa girip yemek yapmak keyif aldığı aktivitelerden biri…

Powered by Openmedia