Bayrağı devralıp daha ileriye taşıyacak

Bengü Yaz – İşletme-Ekonomi 2006 – MED-KİM Kimya Finans Direktörü

Aile şirketlerinde çalışmak bengü’nün tercihiydi. Bu tercihini en iyi şekilde yaşatabilmek için çalışıyor.

Bengü, aile şirketleri olduğundan dolayı baba mesleğini devam ettiren mezunlardan biri… Dolayısıyla bu sektörün içerisinde yer almak başlarda pek de onun tercihi olmasa da grup kuruluşlardan oluşan aile şirketinin, yaklaşık yirmi beş yıldır sektöründe tanınan firmalardan oluşması sebebiyle aslında da üniversiteye girmeden bile ne okuyacağı ve nerede çalışacağı bellidir. Bu konuda babasının da çok büyük bir etkisi var.

Aslında hiçbir zaman aile şirketinde çalışma zorunluluğu gibi baskı görmez Bengü. Bu konudaki tercih kendisine bırakılır. Ancak babasının tavrı onu çok etkiler. Babasının işçiler için yaptığı fedakarlıkları ve çabaları gördükçe aile şirketinde çalışma fikrine daha sıcak bakmaya başlar. Tüm bunların yanında hem alanında başarılı olan sayılı firmalar arasında yer almaları hem de sektöre getirdikleri yenilikler ile insanlarda fayda sağlıyor olmaları Bengü’nün bu sektörde yer almasını etkileyen en önemli faktörler haline gelir.

Yüksek lisans yapmayı planlıyor

İstanbul Bilgi Ünivesitesi İşletme-Ekonomi bölümünde okuyan Bengü, okulu ve iş hayatını iki farklı dünya olarak görüyor. “Okulda işin teorisini öğreniyoruz ama iş hayatında o teorilerin sınırsız seçenekleri var. Okulda edindiğim bilgiler ve kazandığım vizyon iş hayatımda çok etkili oldu. Teorinin ne ve nasıl olması gerektiğine dair fikir sahibi oldum” diyen Bengü, akademik eğitimini lisans ile sonlandırır.

Profesyonel iş hayatına atıldıktan yaklaşık beş sene sonra “Management” üzerine yükske lisans yapmaya karar verir ve bu konuyla ilgili planlarını okula gidip güvendiği birkaç hocasıyla görüşür. Hocalarının bu alanda yüksek lisans yapmasının çok da gerekli olmadığını zira zaten iş hayatında yönetimle iç içe olduğunu söylemesiyle bu fikrinden vazgeçer. Bunun sonucunda Bengü ileride başka bir alanda yüksek lisans yapmak üzere fikrini erteler.

İşi mutfağında öğrendi

Bengü’nün iş hayatı yaşıtlarından biraz daha erken başlar. 2006 yılında mezun olsa da o 2004 yılında şu anki şirketlerinde çoktan çalışmaya başlamıştır bile. Bu nu yapmaktaki asıl amacı işi ile ilgili bir an önce bilgi ve deneyim sahibi olmaktır. Üniversiteye bitirdikten sonra iş hayatına birden atılıp bocalamak yerine, önceden kendini bu duruma hazırlar ve bu çalışmasının faydasını da mezun olduktan sonra görür zaten.

Tabiri caizse işe “tepeden inmek” yerine “mutfağında öğrenmek” fikrini benimser. Her departmanda çalışır ve personellerinin yaptığı her işi de yapar. Böylece hangi bölümün ne iş yaptığını, o departmanın püf noktasını, hassasiyetini, neden önemli olduğunu, zincirin hangi halkasını oluşturduğunu birebir yaşama şansı yakalar.

Bengü şu an ithalatçı bir firmada her türlü finansal ve operasyonel işleri yürütüyor.

İkini kuşak yönetici

Kendini geliştirmek için muhasebe ve finans alanlarında pek çok sertifika programlarına giden Bengü bununla birlikte ürünlerini daha iyi tanıyabilmek amacıyla, yurt dışında pek çok ürün eğitimlerine ve satış pazarlama eğitimlerine de gider.

Sabır, gözlem, kendini sürekli geliştirebilme, piyasadaki yeniliklere açık olma ve piyasanın geleceğini öngörebilme yetisi Bengü’nün en büyük özelliklerinden. Ona göre ise insanın önce yaptığı işi sevmesi gerekiyor. Böyle olduğunda başarının da kendiliğinden geleceğini düşünüyor.

Bengü şimdi kurucu kuşaktan bayrağı devralıp, şirketlerini daha iyi seviyelere taşımayı hedefliyor.

Sosyal hayatında ise vazgeçilmezi pilates… Bunun dışında kayak ve yürüyüş yapmayı çok seviyor. Boş zamanlarında da mümkün olduğunca seyahat edip farklı kültürleri tanımaya çalışıyor.

Powered by Openmedia