Başarıyı işine kattığı adrenalin ile yakalıyor

Altuğ Urcan -Hukuk 2005 – IBM Türk Ltd. Şti. Kıdemli Avukatı

Mottosu avukatlığı yalnızca meslek değil bir yaşam tarzı olarak görmek olunca, mutluluğu hem kişisel hem de mesleki hayatına yansıyor.

Lisede Rotary Öğrenci Değişimi programı ile bir yıl New York’ta okuma şansı yakalayan Altuğ, burada aldığı ceza hukuku dersi ve mahkeme ziyaretleri çalışmaları ile küçük yaşta hukuk dünyasına adım atar. Daha o zaman avukat olmaya karar verir ve Lisans eğitimini hukuk üzerine alır. Ardından Galatasaray Üniversitesi Ekonomi Hukuku yüksek lisans programına özel öğrenci olarak katılsa da askerlik ve iş gibi nedenlerden dolayı bu eğitimine devam edemez. Üniversitenin ilk iki senesinden sonra her fırsatta staj yapan ve tam zamanlı olarak çalışan Altuğ, bu sebepten dolayı okulu uzatsa da hiç pişman olmaz. “Avea’da yaklaşık altı ay süren stajım süresince şirket işleyişini görme ve bugün halen örnek aldığım bazı isimlerle tanışma fırsatı yakaladım“ diye konuşarak eğitimi sırasında kazandığı iş deneyimlerinin önemini vurgulayan Altuğ, üniversite döneminde hocası Nilüfer Oral’ın danışmanlığında kurulan ve başkanlığını yaptığı Bilgi Üniversitesi Hukuk Araştırma ve Uygulama Kulübü ile hem kişisel gelişimini oldukça geliştirdiğini hem de yapılan faaliyetler ile şirket avukatı olarak çalışma hedefini belirleme şansı yakaladığını düşünüyor.

IBM ile teknoloji hukukunda uzmanlaştı

Mezuniyetinin ardından zorunlu stajını tamamlar ve nihayet 2005 yılında Dayıoğlu Hukuk Bürosu’nda çalışmaya başlar. Adli ve idari işler, sözleşme hazırlama, birleşme ve devralmalar ile danışmanlık işleri yaparken işin mutfağını görme ve müvekkil ilişkileri anlamında deneyim kazanma şansı yakalayan Altuğ, buradaki görevinden ve devam etmekte olduğu yüksek lisans eğitiminden ayrılarak askere gider ve mesleğinden uzak kalmayarak disiplin yazıcısı sıfatıyla hukuki yazışmalarda sorumluluk alır. Askerlikten sonra Gide Loyrette Nouel’de bir süre çalışır ve 2010 yılında hala bağlı bulunduğu IBM şirketinde işe girer. 2011 yılında Türkiye’de yazılım ve donanım grupları yani ürün grupları ve ilgili hizmetlerinden sorumlu olan Altuğ, 2013 yılı sonunda Kıdemli Avukat ünvanını kazanır ve Orta ve Doğu Avrupa’da Yazılım Lisans Yönetiminden sorumlu hukuki liderlik görevini de üstlenir. Bir şirket avukatı ve hukuki danışman olarak IBM’in faaliyet alanı olan teknoloji alanında özellikle yazılım lisansları konusunda uzmanlaşır.  Bu gelişimini İtalya’da katıldığı 4 günlük IBM yazılım grubu hukukçuları eğitimi ile tamamlayan Altuğ, “IBM içerisinde aldığım eğitimlerin yanı sıra konuşmacı olarak katıldığım eğitimlerde farklı deneyimlere sahip katılımcılarla sağladığımız bilgi alışverişi de oldukça önemliydi.“ diyerek uzmanlığını kazanmada rol oynayan etkenleri sıralıyor.

İşi, onun hayatı

Başarılı olabilmek için iş stresini adrenaline çevirebilmek, işe kendini adamak ve işin başarısını kişisel başarı olarak görmek gerektiğine inanan Altuğ, “Yaptığımız iş belirli kalıplar ve mesai saatleri ile sınırlandırılarak yapılabilecek bir iş değil. Bu anlamda yaşam tarzınızı uygun şekilde belirlemeniz ve bir şirketin değil, ailenin parçası olabilmeniz gerekiyor. Benim başarı için olması gerektiğine inandığım değerler ve özelliklerin, IBM’in değerleri ile örtüşmesi benim için bir şans ve bu koşullar altında işimi yapmak, başarmak, kişisel tatmini de beraberinde getiriyor.“ şeklinde konuşarak başarı hikayesini de özetlemiş oluyor. Çok yakın bir zamanda ise IBM Orta Doğu ve Afrika Bölgesi, Sistem ve Teknoloji Grubu ve Çözüm Ortakları Organizasyonundan Sorumlu olarak bir başarıya daha imza atmış olacak. İşini sosyal hayatından keskin çizgilerle ayırmayan Altuğ, fırsat buldukça sevdikleri ve dostlarıyla birlikte olmaya, seyahat edebilmeye ve kültürel aktivitelere vakit ayırmaya çalışıyor. Ayrıca, hayatı boyunca vazgeçilmezi olan tutkuları, tenis ve havacılığa daha fazla vakit ayırarak iş dışındaki yaşamına renk katmayı amaçlıyor.

 

 

Powered by Openmedia