Finans alanında hızlı adımlarla ilerliyor

Aslıhan Erdem – Hukuk 2005 – ELIG Hukuk Bürosu Kıdemli Avukatı

Lisans sonrası eğitimleri ve iş deneyimleri ile finans alanında uzmanlaşmayı tercih eden Aslıhan; elektrik dağıtım, liman, havalimanı gibi birçok özelleştirme projelerinin finansmanı ile ilgili olarak bankalara ve sponsor firmalara danışmanlık yapıyor.

 

Aslıhan Erdem… İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldıktan sonra, bu eğitimi sürdürmeye ve uzmanlaşmaya karar vererek yüksek lisansa başvurur ve bunun için ayrılamadığı okulu BİLGİ’yi seçer. Şu anda burada ekonomi hukuku yüksek lisans programında öğrenci olarak eğitim hayatına devam eden Aslıhan, bu süreçte aldığı derslerin iş yaşamında büyük faydasını gördüğünü söylüyor ve “Özellikle yeni kanunlar yürürlüğe girmeden önce verilen kanun taslaklarına ilişkin dersler benim için oldukça yararlı oldu.” diyerek iş yaşamındaki pratiklerde yaşadığı avantajı anlatıyor.

Hukuk dünyasına ağır ceza hakimi olan dedesinden etkilenerek adım atsa da üniversite yıllarının ilerleyen zamanlarında dedesi gibi hakim olmaktan vazgeçer ve avukat olmaya karar verir. Bu kararıyla paralel olarak da üniversite son sınıfta okurken bir ceza avukatının yanında staj yapar. Arkasında zorunlu olan yasal stajını Gür Hukuk Bürosu’nda tamamlar. Her ne kadar ceza hukukunu çok daha ilgi çekici bulsa da buradaki stajyerlik döneminde ticaret hukuku üzerinde çalışmaya başlar.

Bankacılık ve finans hukukunda uzman

Lisans eğitimini ve yasal stajını tamamlayarak artık meslek hayatına hazır olan Aslıhan, ilk iş deneyimini Eryürekli ve Fidan Hukuk bürosunda yaklaşık bir yıl çalışarak edinir. Çalıştığı süre boyunca daha çok havalimanı, liman ve araç muayene istasyonunun özelleştirilme yöntemi ile devralınmasına ilişkin projelerin finansmanı ile ilgilenir. Bu projelerde edindiği bilgi ve tecrübeler sayesinde finans hukukuna olan ilgisi artmaya başlar.

Finans hukukuna karşı artan ilgisiyle birlikte avukatlığa devam ederken iş hayatına bir mola verir ve alanında daha da uzmanlaşabilmek için New York Üniversitesi’nde Türev Araçlar ve Uluslararası Ticaret Hukuku alanında eğitim almak üzere Amerika’ya gider. Burada eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek, Bener Hukuk Bürosu’nda işe girer ve kıdemli avukat unvanıyla beş yıl çalışır. Bener’deki bu deneyiminde de halka arz ve birleşme – devralma projelerinde ve ağırlıklı olarak bankacılık hukuku üzerine yoğunlaşır. Aslıhan, Eylül 2013 tarihinden beri de ELIG Hukuk Bürosu’nda avukatlık yapıyor ve uzmanı olduğu finansman hukuku ile ilgili çeşitli projelerde görev alıyor.

İş hayatında belirli bir alanda uzmanlaşmanın ne kadar önemli olduğunun bilinciyle hareket eden Aslıhan, “Mesleğimde ağırlıklı olarak bankacılık ve finans hukuku alanında uzmanlaştım. Bu konuda BİLGİ’nin yüksek lisans programında ve NYU’da aldığım derslerin çok faydası oldu.” diyerek eğitimin iş dünyasındaki etkisinin de altını çiziyor. Hem aldığı eğitimler hem de yaşadığı birbirinden farklı iş deneyimleriyle birçok projede yer alma fırsatını yakalayan genç avukat, alanı ile ilgili olarak bankalar arası kredi sözleşmelerinde danışmanlık verdiğini ve dünya bankasının birçok finansman projesini yürüttüğünü belirtiyor. Bunların yanı sıra elektrik dağıtım, liman, havalimanı gibi bir çok özelleştirme projelerinin finansmanı ile ilgili olarak bankalara ve sponsor firmalara danışmanlık yaptığını da ekliyor.

“İşimi severek yapıyorum”

Her mesleği hakkıyla yerine getirebilmek için bazı kişisel özelliklere sahip olmak gerektiği değişmez bir gerçek… Avukatlık için de bu böyle. Özenli çalışma sistemine sahip, sabırlı, öğrenmeye her zaman açık ve kendini geliştirmeyi seven insanların başarılı olma ihtimali çok yüksek. Aslıhan da onlardan biri… “İşimi severek yapıyorum ve sabırlıyım.” diyor ve mesleğindeki başarısını en çok bu özelliklerine bağlıyor. Aslıhan, 2013’ten beri çalıştığı şirkette şu anda daha çok halka arz ve devralma projeleri ve finansmanı ile ilgileniyor. İş dışındaki vaktini ise arkadaşlarıyla geçirmeyi tercih ediyor. Sık sık seyahat etmek ve spor yapmak da hobileri arasında…

 

 

Powered by Openmedia