Beş firma için mecra planlıyor

Selen Yılmaz / Halkla İlişkiler ve Reklam 2008 / OMD Müşteri Temsilcisi ve Medya Planlama Uzmanı

Yaklaşık 2,5 yıldır çalıştığı OMD’de sorumlusu olduğu beş firmanın reklam kampanyaları için öncelikle televizyon, onlıne mecralar ve Facebook için çalışmalar yapıyor.

Üniversite eğitimi sürecinde her zaman pazarlama derslerini çok seven Selen, ilk profesyonel işyeri olan OMD’de medya ve pazarlama sektörünü tanıma fırsatı bulur, bu sektörü sevdiğini anlar. Burada, okulda severek okuduğu dersleri pratik etmekten çok keyif alır. Üniversitede aldığı eğitim sayesinde medya ve pazarlama sektöründe kendinden emin ve bir adım önde çalışmaya başlar.

Üniversiteden mezun olduktan yaklaşık yedi sonra medya ve pazarlama sektöründe çalışmak için OMD’ye başvurur. Burada altı ay stajyerlik yaptıktan sonra Account ekibinde göreve başlar. OMD’de işe başladığı günden bugüne birçok sektörden firma ile çalışma fırsatı bulan Selen, finans, araba, gıda, sinema, kozmetik, kahverengi eşya, inşaat sektörlerinden markalara hizmet verir.

Gelişmek için eğitimler alıyor

Bugün OMD’de medya sektörünün her koluna hakim şekilde çalışan Selen, TV, radyo, online, basın, sinema, outdoor alanlarında reklam satışı ve pazarlama işleri yapıyor. “Üniversitede aldığı eğitim dışında işimiz gereği raporlama ve analiz yapmak için bazı temel programları biliyor olmamız gerekiyor. Bu programların başında TGI, Medplan, Arriana geliyor. Bu programlarla ilgili eğitimler, şu anda çalıştığım OMD firması tarafından bize veriliyor” diyen Selen, bunun dışında BİLGİ’de halkla ilişkiler ve kurumsal iletişim ve Bakery’de pazarlama alanında da eğitim alır. Bu eğitimlere katılan sektörün lider firmalarında çalışan uzmanların iş tecrübelerini öğrenme şansı yakalayan Selen, “Katıldığım bu eğitimlerin, meslekle ilgili kendimizi geliştirmemiz, sektörü tanıyıp anlamamız, işe bakış açımızı genişletmemiz açısından çok büyük faydalarını gördüğümü söyleyebilirim” diyor.

Yaklaşık 2,5 yıldır müşteri temsilcisi ve medya planlama uzmanı olarak çalıştığı OMD’nin diğer medya ajanslarına göre farklı bir sistem ile çalıştığını düşünen Selen, kendisinin de çalıştığı account ekibinin, planlama ekibi ve satınalma ekibi olarak üçe ayrıldığını dile getiriyor. Account ekibi olarak müşteri ile kontak içinde olduklarını söyleyen Selen, şu an beş firma ile ilgileniyor.

Tüm kampanyalardan sorumlu

Müşterinin kampanya döneminde ve sonrasında işin başından sonuna kadar tüm sorumluluğun kendilerinde olduğunu söyleyen Selen, müşteriden aldıkları briefi detaylandırıp planlama ve satın almadaki arkadaşlarına geçiyor. Bunun dışında kampanya öncesi ve sonrası analizler ve raporlamalar, günlük iş takibinden de sorumlu olarak çalışıyor. Kampanyaların nerdeyse hepsinde TV, basın, outdoor-indoor, radyo, sinema ve online kullanımlarına yer verdiklerini dile getiren Selen, erişimi en yüksek mecra olan TV’nin kendileri için olmazsa olmaz alanlardan olduğunu ifade ediyor. Bunun dışında online kullanımlarının ve özellikle Facebook’un etkisini göz ardı edemediklerini söylüyor.

“Planlamalarımızda mümkün olduğunca Facebook sayfa yönetimine destek vermeye çalışıyoruz. Örneğin; Warner Brothers firmasının filmleri için Facebook’ta çok güzel projelere imza atıyoruz. Kampanya dönemlerimiz uzun olmasa bile çok kısa sürede Google, Facebook flyer ve hedef kitleye uygun banner yayını ve video seeding ile hedef kitlemize ulaşıyoruz” diye konuşan Selen, yaptıkları çalışmalardan birini örnek veriyor ve şunları söylüyor: “Son Durak 5 filmimizde TV, açık hava ve onlineda güçlü bir iletişim yaptık. TV’de hedef kitlemize uygun program bazında planlama yapıp, açıkhava da filmin 5. versiyonu otobüste geçtiğinden otobüs duraklarında afişlerimizi yayınladık. Online planımızda ise Facebook’ta sayfa yönetimi güçlü video seedingler yaptık. Vizyon tarihi geldiğinde fan sayfamız 18 bine yaklaşmış ve Twitter’da top trendslerde yer almıştık.”

Mesleğini çok seven ve bu alanda başarılı işler yapmak için sürekli kendini geliştiren Selen, iş hayatı dışında kalan zamanlarında ailesi ve arkadaşları ile vakit geçiriyor. Spor yapmayı, fotoğraf çekmeyi ve alışverişe çıkmayı seviyor.

Powered by Openmedia