BİLGİ ilk senemde yuvam oldu

“Yarın, bütün bir sene hayalini kurduğun okulu kazandığın gün olacak. Yarın akşam, yandaki sayfaya kocaman bir ‘BAŞARDIM’ yazacak ve çok daha fazlasını yapmak üzere yoluna devam edeceksin.’’

Bu kelimeler, Berkay’ın İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği bölümünün mülakat sonuçlarının açıklandığı tarihten  bir gün öncesine; yaklaşık iki senedir tuttuğu günlüğüne ait. “Ertesi akşam, günlüğümün o sonraki sayfasına ‘BAŞARDIM’ kelimesini yazarken ki duygularımı size tarif edemem.”  diyerek başlıyor sözlerine. Brand and Sport Summit 2018’de gönüllü olarak çalışırken de, Nuri Şahin’e tüm o kalabalığın içerisinde soru sorup ülke sporunu konuşurken ya da sadece arkadaşlarıyla santralistanbul Kampüsü’nde oturup kahve içerken ‘’iyi ki’’ diyor, o kararları verdiği için…

Lise yıllarında bir hocası sayesinde izcilikle tanışması, belki de bütün hayatını değiştiren en önemli dönüm noktasıydı. Gittiği kamplar, zorlu trekkingler, gece nöbetleri, yağmur altında kurmaya çalıştığı çadırlar, topladığı odunlarla yapılan hazır çorbalar… O yıllar ona doğa sevgisi kattığı kadar ekip çalışması, 360 bakış açısı ve liderlik gibi kavramları da hayatına kattı. Dahası, öğrendiği bütün bu bilgileri başka insanlara anlatmak inanılmaz zevk veriyordu. Devam eden yıllarda spor tırmanışla tanıştı.Tırmanışı çok sevmişti, neredeyse her gün okuyor, tırmanıyor ve yeni şeyler öğreniyordu. Liseden sonra yatay geçiş yaptığım İstanbul Üniversitesi zamanlarında milli sporcu olmak ve ülkesini uluslararası arenada temsil etmek istiyordu fakat ortada bir sorun vardı; ülkemiz ne yazık ki bu sporda, yarışma bazında fazlasıyla geriydi ve yönetimsel herhangi bir reform olmadığı sürece bir 20 yıl daha böyle giderdi. Lisedeyken ‘’acaba mı?’’ dediği spor üzerine okuma fikri bu tip sorunlarla karşılaşınca daha da körüklenerek devam etti.

İstanbul Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon ön lisans programından mezun olduğunda kesin olan bir şey vardı; sevdiği işi yapacaktı ve bu iş kesinlikle spor üzerine olacaktı. Sporun içinde olmak ve ülke sporunun gelişiminde rol oynamak istiyordu. Dünyanın birçok yerinde çocuklar, spor tırmanışla ya da doğa sporlarıyla 7-10 yaşlarında tanışıyor ve hayatlarının bir parçası oluyor. Türkiye’deki çocukların ne eksiği vardı? Neden bu tanışıklık sadece üniversite yıllarıyla sınırlı kalıyordu? Ona göre çocuklar çok yetenekli ve diğer çocuklardan hiçbir farkı yok sadece sorun sporun ulaşmaması ya da ulaşamaması. Bu noktada bir şeyler yapma isteği, onu harekete yegane etkendi.

Peki bir spor branşı nasıl geliştirildi? Federasyonlar, markalar, spor medyası ve uluslararası düzeyde yapılan organizasyonlar gösterdi ki kafasındaki bütün soruların cevabı spor yöneticiliği okumaktan geçiyordu. Bu bağlamda İstanbul’daki okulları araştırırken İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin böyle bir bölümü olduğunu fark etti. Bölüm bazında İngilizce eğitim veren ve spor endüstrisiyle iç içe olan ülkedeki tek kurumdu. Okulun spor yöneticiliği yüksekokulu müdürü Cem TINAZ’a bir mail attı. Kafasındaki düşüncelerle, hayallerle eşleşen ve onu heyecanlandıran bir görüşme oldu.

2018 senesinde, deyim yerindeyse uyumadı. Özel bir kolejde çocuklara doğa sporları ve tırmanış üzerine eğitimler veriyor, tekrar üniversite sınavlarına hazırlanıyor, işini şansa bırakmamak adına besyo sınavları için atletizm yapıyor ve boş olduğu her an Socrates gibi spor mecralarını takip ediyordum. Socrates dergisi özellikle ilgisini çekmişti çünkü Formula 1’den tenise her şeyi o kadar güzel yazıyorlardı ki, kendini ‘’şu sayfaların birinde tırmanışla ilgili bir yazı olsa ne güzel olurdu’’ demekten alıkoyamıyordu.

Bir gün, Socrates dergisinde yazma düşüncesini ciddi olarak BİLGİ Talent ekibiyle konuşmaya karar verdi. Onların ve bölüm hocalarının tavsiyesi bu konu hakkında bir internet sitesi açması gerektiğiydi. Şubat tatili döneminde gittiği Antalya’da; tam da spor tırmanışın Türkiye’deki kalbi Geyikbayırı’nda Climbingposts.com’u kurdu. Yazmaya başladıkça devamı geldi fakat biraz yardıma ihtiyacı vardı. LinkedIn aracılığla Socrates dergisi yazarlarından ve aynı zamanda BİLGİ Mezunu Aras Yetiş’le irtibata geçti. Amacı yazılarını nasıl geliştirebileceği üzerine tavsiyeler almaktı. Bu konuşmadan yaklaşık 1 ay sonra, derginin internet sitesinde yayınlanmış yazısına; Socrates’te yayınlanmış ilk spor tırmanış makalesine bakıyordu. Bu, hem kendi adına hem de ülkedeki tırmanış sporunu geliştirmeye yönelik atılmış önemli bir adımdı.

He tabi:  Brand and Sport Summit 2018’de gönüllü olarak çalışırken de, Nuri Şahin’e tüm o kalabalığın içerisinde soru sorup ülke sporunu konuşurken ya da sadece arkadaşlarıyla santralistanbul Kampüsü’nde oturup kahve içerken ‘’iyi ki’’ diyorum, verdiğim kararlar için…

Powered by Openmedia