BİLGİ’de aldığı eğitim, akademisyenliğin yolunu açtı

Yrd. Doç. Dr. Fatma Didin Sönmez / Ekonomi Bölümü Ekonomi-İşletme Üstün Başarı Programı 2001 /  İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Lisans Programı

Üç yıl önce üstün Başarı Programları’nın Koordinatörü, geçen yıl İşletme-Ekonomi Programı Koordinatörü ve Bölüm Başkan Yardımcısı oldu.

 

Şu an koordinatörlüğünü yürüttüğü Üstün Başarı Programı’nda aldığı eğitim ve hocalarından gördüğü destek akademisyen olmasında önemli bir paya sahip olur. Bu konuda ona en çok destek veren ve yönlendiren hocası Doç. Dr. Göksel Aşan olur. Bir de hocalarının kendi aralarında ve öğrenciler ile olan güçlü bağı, ona akademisyenliği sevdiren en önemli faktörlerden biri olur.

Kariyerinin başlangıcında, mezun olduğu bölümde aldığı eğitimin ciddi faydasını gören Fatma, bölümünde aldığı dersler sayesinde akademik üretim sürecine (ders verme, asistanlık, araştırma yapma gibi) hızlıca adapte olur. Üniversitenin birinci yılında yakaladığı akademik başarı nedeniyle Üstün Başarı Programı’na çağrılır. Mezun olduğu bu programda özel bir müfredatın takip edildiğini söyleyen Fatma, derslerin içerikleri ve ders materyallerinin, University of London’a bağlı London School of Economics and Political Sciences (LSE) tarafından hazırlandığını dile getiriyor.

 

Amerika’da deneyim edindi

LSE’nin, sosyal bilimler alanında dünyada önde gelen seçkin üniversitelerden biri olduğunu vurgulayan Fatma, “Hem öğretim hem de akademik araştırma anlamında kalitesi tartışılmaz olan LSE’nin akademik desteği ile programlarımız yürütülüyor. Bu sebeple bu programda uluslararası anlamda akademik standartları yüksek bir eğitim veriliyor. Bu program ile hem İstanbul Bilgi Üniversitesi diploması hem de University of London diploması almaya hak kazandım. Tabii ki dünya çapında kabul görmüş bir üniversitenin diplomasına sahip olmanın pek çok avantajını gördüm” diyerek aldığı eğitimin öneminden söz ediyor.

Bu programın en güzel yanlarından birinin de master-doktora başvurularında kendilerini desteklemesi olduğunu dile getiren Fatma, yüksek lisans eğitimine Türkiye’de devam eder, Marmara Üniversitesi Ekonomi Programı’ndan mastır ve doktora derecesi alır. Doktoranın son yılında Duke University’den hem ders alıp hem de tezini tamamlama şansı yakalar. Aldığı yüksek lisans eğitimi ve ziyaretçi araştırmacı olarak Amerika’da edindiği akademik deneyim akademik kariyerine önemli katkıda bulunur. Üniversitede okurken çalışan öğrenci programında öğrenci asistan olarak çalışma imkanı bulan Fatma, bu dönem diğer öğrencilere derslerinde yardımcı olur. Bu da ona ders verme ve asistanlık deneyimi kazandırır.

 

BİLGİ’de öğretim görevlisi

2001 yılında Ekonomi Bölümü Ekonomi-İşletme Üstün Başarı Programı’ndan mezuniyetiyle birlikte University of London Economics and Management derecesi alarak Londra Üniversitesi’nden de mezuniyet derecesi alan Fatma, BİLGİ’de araştırma görevlisi olarak işe başlar. 2002 yılında yüksek lisans programına kabul edilir. 2003 yılında evlenir. 2004 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlayıp doktoraya başlar. Doktorasının ilk yılında tüm derslerini verir. 2006 yılında Duke University ekonomi bölümüne ziyaretçi araştırmacı olarak davet edilir. Türkiye’de yazmaya başladığı tezini Duke University’de alanında çok iyi olan bir akademisyen danışmanlığıyla geliştirme şansı olur. Türkiye’ye döndükten sonra öğretim görevlisi olarak Bilgi Üniversitesi’nde ders vermeye başlar.

2008 yılında kızı Elif’in dünyaya geldiğini söyleyen Fatma, 2009 yılında BİLGİ’de Ekonomi Lisans Programı’nda öğretim üyesi olarak tam zamanlı akademik kadroya atanır. 2010 yılında hem öğrencilik hem de asistanlık ile 12 yıldır içinde bulunduğum Üstün Başarı Programları’nın koordinatörlüğü görevini üstlenir. Geçtiğimiz yıldan itibaren İşletme-Ekonomi (BİLGİ-University of Liverpool / Dual Degree) Programı koordinatörlüğünü ve bölüm başkan yardımcılığını da idari görev olarak yürüten Fatma’nın 2012 yılında ikinci kızı Ela dünyaya gelir.

Bugüne kadar ekonomik büyüme, gelişme ve entegrasyon konuları üzerinde çalışan Fatma, şu aralar teorik bir büyüme modeli üzerinde çalışıyor. Bir de yakında bir meslektaşı ile birlikte kitap yazmayı düşünüyor. İş dışında kalan zamanını eşi ve kızlarına ayırıyor.

 

DÜN

DOÇ. DR. GÖKSEL AŞAN

DİNLENME SALONU

 

BUGÜN

PROF. PIETRO PERETTO

LEB-İ DERYA

 

EN SON

GLOBAL FİNANSAL KRİZLER

HOBBİT

İZMİR

 

Powered by Openmedia