BİLGİ’nin ilk başkanı: Selda Çelikhan Güntöre

BİLGİ’nin yıldız mezunlarından Selda Çelikhan Güntöre, Öğrenci Birliği Başkanlığı ipini göğüsleyen ilk BİLGİ’li. Döneminde pek çok ilki hayata geçirmiş ve kendisinden sonra gelen BİLGİ’lilerin geleceğine de yatırım yapmış.

1998 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi’nden mezun olan Selda Çelikhan Güntöre, New York University’de TV ve Radyo Yayıncılığı eğitimi almış. Güntöre, birçok kişinin hayali olan bir kariyere imza atarak, 5 yıl boyunca CNN Türk’ün New York temsilciğini ve muhabirliğini yapmış. Türkiye’ye döndükten sonra ise Digiturk’te İç Yapım Kanallar Koordinatörü olarak çalışmaya başlamış ve 10 yıldır bu görevi devam ettiriyor.

İş hayatına henüz okul sıralarındayken başlayan Güntöre, BİLGİ’nin kurucularından Oğuz Özerden, Yiğit Ekmekçi ve Halit Kakınç’ın yönlendirmesiyle 1996 yılında Star TV Dış Haberler’de stajyer olarak başlamış. Medyada 20.yılını kutlayan Güntöre, “2016, okulumun kuruluşunun 20.yılı olması sebebiyle benim için ayrı bir anlam taşıyor” diyor.

“Bulunduğunuz dönemde BİLGİ nasıldı ve bugün nasıl bir noktaya geldi” sorusunu sorduğumuz Güntöre, şu yanıtı veriyor: “İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin özgürlükçü yapısı, kendinizi yeniden keşfetmeye çıkaran eğitim yolculuğu ve ‘okul için değil yaşam için öğrenmeliyiz’ felsefesi benim için hala devam ediyor. Yine bu felsefeden yola çıkarak BİLGİ’den mezun olduktan tam 18 yıl sonra tekrar BİLGİ’nin Marka Okulu’nda Pazarlama İletişimi yüksek lisansına başladım.”

BİLGİ’li olmak: Gelecek için heyecan duymak

Güntöre BİLGİ’li olmayı şöyle tanımlıyor: “BİLGİ’li olmak; yaptıklarımdan gurur, yapacaklarımla ilgili heyecan duymak demek… Bu yüzden de merak duygumun beni götürdüğü her türlü konuda keşif yolculuğuna çıkmayı çok seviyorum. Sanırım Mavi Yolculuğu da bu yüzden çok seviyorum. Yelken ve deniz benim tutkum. Lider ve bir zamanlar daha asi olan ruhum da beni hep ileriye itmiştir. İşte bu ruh beni arkadaşlarımın da seçimiyle İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ilk Öğrenci Birliği Başkanı olmamı sağlamıştır.”

Güntöre, 1996-97 ve 1997-98 dönemlerinde Öğrenci Birliği’ni ve yönetimini Kerim Göknel, Burcu Özdemir, Arda Türkmen, Özlen Genç ve diğer arkadaşlarıyla birlikte oluşturmuş. Çalışmalarına ilk olarak tüzük oluşturmakla başlamış. Güntöre, o günleri şöyle anlatıyor: “En keyiflisi de Üniversite’nin icra kurulunda olan söz hakkımızdı. Sevgili Rektörümüz Asaf Savaş Akat Hocam’a öğrenci haklarımız konusunda yaptığım tartışmalar ve zaferle biten görüşmeler en güzel anılarım arasındadır. Ardından spordan, sanata ilk kulüplerin kurulması ve etkinleştirilmesi, Üniversitemizin tanıtımları, lise ziyaretlerimiz ve ilk May Fest’in yapılması… Kemer Country Club’da gerçekleştirdiğimiz ve bütçesini kendimizin çıkardığı İlk May Fest’in gerçekten her birimizin kalbinde ayrı bir yeri vardır.  Günler-geceler süren çalışmalar, muhteşem bir eğlenceyle biten ve yorgunluğumuzun her anına değen günler…”

İyi bir ekip olduklarını söyleyen Güntöre, okuldan hiç ayrılmak istemediklerini anlatıyor: “Eve gitmez, Baltalimanı binasının keyfini hocalarımızla çıkarırdık. Baharın gelmesiyle çimlere uzanır derslerimizi bahçede yapardık.”

BİLGİ’nin ilk Öğrenci Birliği Başkanı olmak en gurur veren title’ı olduğu belirtiyor Güntöre ve şöyle diyor: “Bugün okuluma baktığımda kampüsleri, fakülte sayısı, hayata hazırlayan programları ve her zamanki eşsiz akademik kadrosuyla 25 bin mezun vermiş, bir o kadar da öğrencisi olan, hayata yeni BİLGİ’liler katmaya devam eden Üniversitem.”

Powered by Openmedia