Boyner’in erkek giyim satın almalarını yapıyor

Bora Kandemir / Medya ve İletişim Sistemleri 2002 / Boyner Büyük Mağazacılık AŞ Satınalma Yöneticisi

Mağazalardaki erkek giyim markalarının sezonluk satın almalarını yapan ve marka yönetiminden sorumlu olan Bora, bütçe ve hedefler doğrultusunda satış kampanyalarını planlıyor.

 

Üniversite yıllarında yaz aylarında medya sektöründe çeşitli stajlar yapan Bora, ilk olarak Senkron Tv’de “Biri Bizi Gözetliyor” projesinde yaptığı stajın ardından Best Tv’de de staj yapar. Ayrıca ikinci sınıftan sonra boş saatlerinde kuzeninin tekstil firmasında çalışmaya başlayan Bora, bu sayede şu an çalışmakta olduğu tekstil sektörüne adım atmış olur.

“Aslında benim tekstil sektörüne girmem ani bir kararla oldu. Kuzenim tekstil sektöründe çalışıyordu. Üniversitede okuduğum yıllarda zaman zaman kendisine yardımcı olmak için ofisine gidiyordum. Bir süre sonra işler büyümeye başlayınca daha sık görüşmeye başladık ve okul bittikten sonra kendimi bu sektörde buldum” diye konuşan Bora, burada önceleri yurtdışı müşterilerle ilgileniyorken daha sonra imalatla ve satın almayla da ilgilenmeye başlar.

 

Tekstildeki markalarla çalıştı

BİLGİ’de eğitim gördüğü yıllar okuduğu bölüm gereği daha çok gazetecilik ve iletişim alanında dersler alan Bora, bu derslerde ve aldığı üniversite eğitiminde, özellikle iletişim konusunda kazandığı deneyimlerin, markalaşma ve reklam alanında fazlasıyla yararını görür.

Üniversiteden mezun olduktan sonra yüksek lisans yapmaya ihtiyaç duymadığını söyleyen Bora, okuldan hemen sonra vakit kaybetmeden askerliğini tamamlar. Askerden döndükten sonra okuldayken çalışmaya başladığı tekstil sektöründe, mezun olduktan sonra da çalışmaya devam etmeye karar verir. İlk önce Esas Swiss AG’de müşteri temsilcisi olarak çalışmaya başlayan Bora, daha sonra Esas Swiss’ten ayrılarak Zevk Giyim’de işe başlar. Burada satış yöneticisi olarak çalıştıktan bir süre sonra yine satış yöneticisi olarak Vakko’da çalışmaya başlar.

2007 yılında evlenen, 2009 yılında Vakko’daki görevinden ayrılan Bora, şu an satın alma yöneticisi olarak çalıştığı YKM-Boyner’deki işine başlar. Bugün, Boyner Büyük Mağazacılık’ta mağazalarda konumlandırdıkları erkek giyim markalarının sezonluk satın almalarını gerçekleştiren ve marka yönetiminden sorumlu olan Bora, “Mağazalarımız Departmen Store şeklindedir. Kendi üretim markalarımız olduğu gibi piyasa markalarına da reyonlarımızda yer vererek birçok markayla aynı handa müşterilerimize hizmet veriyoruz. Mağazaların yer aldığı her bir lokasyon için ihtiyaca ve satış performanslarına göre marka mikslerini oluştururuz. Ardından çalıştığımız ve çalışacağımız firmalarla önce karşılıklı olarak satın alma sözleşmeleri imzalıyor ve sezon siparişlerine katılarak siparişlerimizi veriyoruz. Sipariş günlerinin ardından termin ve sevkiyat programı netleştirilir” diyerek yaptığı işin ayrıntılarından söz ediyor.

 

Satış kampanyalarını planlıyor

Ürünlerin mağazalara sevkiyatından sonra ürün yönetiminin başladığını dile getiren Bora, ardından bütçe ve hedefler doğrultusunda ilgili sezonun satış ve marka yönetimini, satış kampanyalarının planlanmasını yaptığını sözlerine ekliyor. Mesleğinde, hazır giyim üretiminde, ürün tedariki ve yönetimi alanında uzmanlaşan Bora, bunun için perakende matematiği ve planlama eğitimi alır.

Bora, proje dönemlerde özellikle halkla ilişkiler ve reklam departmanlarıyla yakın çalıştıklarını, sezonluk olarak yayımlanan YKM Magazin dergisinde de erkek kategorisi için görev aldığını söylüyor. “Projedeki rolüm yeni sezonda vurgulamak istediğimiz giysileri, renkleri, tarzları ve kombinleri oluşturarak çekim ekibini yönlendirmektir” diye konuşan Bora, müşterilerin reyonlarda bulunan tüm markaların sezon ürünlerini, bu dergiden rahatlıkla takip edebildiğini dile getiriyor.

13 yıldır çalıştığı tekstil sektöründe hemen hemen tüm alanlarda görev alan Bora, kariyerine satın alma alanında devam etmeyi planlıyor. İlerde müşteri beklentilerine paralel olarak yurt dışından farklı markaların iç piyasaya sunulmasına aracılık edebileceğini söyleyen Bora, iş dışında bol bol spor yapıp, seyahat ediyor. Arkadaşlarıyla ve ailesiyle vakit geçirmeye çalışıyor.

 

 

 

Powered by Openmedia