Doğru tedarikçiyi, doğru malzeme ve maliyetle buluşturuyor

Maral Malakyan / Ekonomi 1999 / Asel Madeni Eşya İthalat ve Satın alma Sorumlusu

Küçük ev aletleri sektörünün ihracatçı firmalarından Asel’in girdi tedarikini yapan Maral, ilerde bir ortakla sektörde büyümeyi hedefliyor.

 

Üniversitede okurken en büyük arzusu doktora yapmak ve öğretim görevlisi olmaktır. Bundan dolayı öğrenciyken çalışmayı hiç düşünmez. Ancak hem okurken hem de yaz tatillerinde öğrencilere özel ders verir. Bu sayede bu dönemde bir çok ülkeyi gezer. Üniversitede aldığı lisans eğitimi ile yüksek lisans eğitiminin işinde faydasını gördüğünü söyleyen Maral, ekonomi eğitiminin hem bilimsel düşünce, hem gözlem yapabilme hem de sosyal faktörleri anlamak açısından çok faydalı olduğunu düşünüyor.

Üniversite son sınıftayken yüksek lisans için University of Sussex’in Uluslararası Ekonomi bölümüne kabul edilen Maral, oraya gittikten sonra bunu istemediğini anlar. Döndükten sonra International University of Venice’e başvurur ve finans ve ekonomi yüksek lisans programına burslu kabul edilir. 2000 yılında yüksek lisanstan mezun olup Türkiye’ye döndüğünde Telekom Italia ve İş Bankası ortaklığında kurulan o zamanın Aria’sı bugünkü Avea’nın kuruluş aşamasında çalışmaya başlar. Firmanın stratejik planlama bölümünde fiyatlama ve karlılık uzmanı olarak görev yapar Maral, 2002 yılında Asel’de işe başlar.

 

İlk önce finans alanında çalışır

Ailesinin ortağı olduğu Asel Madeni Eşya San. ve Tic. AŞ’de çalışmaya başlayana kadar burada çalışmayı hiç planlamadığını söyleyen Maral, “O güne kadar fabrikadan içeri adımımı atmamıştım, babamın ofisine belki birkaç kez gitmiştim. Babamın yaptığı işi o kadar eğitimden ve hayalden sonra galiba küçümsüyordum. Gözüm çok başka yerlerdeydi. Ortağımızın ‘Artık bize katılman gerekiyor’ demesi bir an bile tereddüt etmeden ‘Peki’ dememe sebep oldu” diyor.

Asel’de ilk olarak finans bölümünde görev alan Maral, iki sene bu bölümde çalıştıktan sonra aracı vasıtasıyla aldıkları ithal malzemeleri kendileri getirmeye karar verdiklerini belirtiyor. Böylece dış ticaret operasyonları ve bankacılıkla tanışan Maral, akreditif mektubunun ne anlama geldiğini, firma menfaatlerini nasıl koruyacağını tek başına öğrenir. Şu an hem ithalat ve hem de Avrupa satın alma sorumlusu olarak görev yaptığı Asel’in küçük elektrikli ev aletleri sektöründe yüzde 95 ihracata çalışan bir firma olduğunu dile getiriyor.

Mini fırın, tost makinesi, barbekü gibi ürünleri Kanada’dan Güney Kore’ye dünyanın her köşesindeki 60’tan fazla ülkeye sattıklarını anlatan Maral, yaklaşık 35 yıllık imalat ve ihracat tecrübesine sahip olduklarını ifade ediyor. “Firmamızın girdi tedarikini ithal ediyoruz. Başlıca girdilerimiz yassı karbon metaller, yani soğuk saç, paslanmaz çelik ve kaplamalı metaller,  bunun yanı sıra, plastik malzeme çeşitleri, mekanik, elektrikli ve elektronik cihazlardır” diyen Maral, girdilerin önemli bir kısmının Ukrayna, Kore, Çin gibi ülkelerde üretildiğini açıklıyor.

 

Doğru tedarikçileri buluyor

Görev tanımı; “Doğru tedarikçiyi, doğru malzemeyi ve doğru maliyeti doğru planlamayla İstanbul’daki fabrikamızda buluşturmak ve bunun sürekliliğini sağlamak, yani doğru malzemeyi doğru şartlarda buluşturmak en önemli işim” diye yapan Maral ayrıca, tedarikçi firmalara almayı hedefledikleri malzemeyle ilgili çalışma şartlarını, kalite ile ilgili beklentilerini anlatıyor. Maral bununla ilgili; “Bir tedarikçi seçerken iki konuya dikkat ediyorum, birincisi malzeme kalitesini sabit tutacak alt yapıya sahip olup olmadıkları, ikincisi ise uluslararası çalışma geçmişleri. İnsanların verdikleri sözleri tutup tutamayacakları ise hem hisleriniz hem de almaya mecbur olduğunuz risklerle ortaya çıkıyor” diyor.

İşinde ithalat operasyonları ve ödeme biçimleri alanında uzmanlaşan Maral, bunun için çalıştıkları bankaların eğitimlerine ve seminerlerine katılır. Gelecekte benzer sektörel deneyime sahip kişi veya kişilerle iş ortaklığı yapabilmeyi hedefleyen Maral, iş dışında spora ve son üç yıldır Rusça öğrenmeye vakit ayırıyor. Yaklaşık yedi sene önce amatör denizcilik belgesi alan Maral, yelkencilikle uğraşmaktan zevk alsa da şu aralar buna pek vakit ayıramıyor.

 

Powered by Openmedia