Burcu’nun hedefi, bağımsız denetçi olmak

Burcu Kahveci / İşletme-Ekonomi 2009 / Ernst & Young Denetim Departmanı Senior Ekip Şefi

Akbank, Shaya Kahve ve Mağazacılık ile PWC’de yaptığı stajlar sayesinde denetçi olmaya karar veren Burcu’nun en büyük hedefi bağımsız denetçi olmak.

Denetim sektörü ile üniversite ikinci sınıftayken muhasebe dersinin hocası Roy Manukyan sayesinde tanışan Burcu, hocası Manukyan’ın derslerde denetim sektörünün finans alanında kariyerini şekillendirmek isteyenler için önemli bir başlangıç olacağını her fırsatta vurguladığını belirtiyor. Finans alanında kariyer yapmak isteyen biri olarak üniversitede denetimle ilgili dersler alan Burcu, PriceWaterhouseCoopers vergi departmanında yaptığı staj ve sektörle ilgili araştırmaları sayesinde, meslek olarak denetim sektörünü seçmenin ve profesyonel iş hayatına bu sektörde atılmanın doğru olacağı kararını verir.

“Bence üniversitelerden yeni mezun olmuş kişileri istihdam etmesi, sürekli değişik ekip arkadaşları ile farklı sektör ve farklı şirketler tanıma şansı tanıması, en önemlisi de teknik eğitim anlamında kısa zamanda çok şey öğretmesi nedeniyle, bu alanda kariyer hedefleyenler için denetim şirketleri kesinlikle tercih nedenidir” diyen Burcu, işletme ve ekonomi bölümlerinde çift dal yaptığı üniversitede aldığı muhasebe, finans ve denetim dersleri sayesinde işe adaptasyonda fazla sorun yaşamaz.

Yaptığı stajlar, kariyerini şekillendirdi

Denetim sektöründe kariyer yapabilmek için serbest muhasebeci mali müşavir olmak gerektiğini söyleyen Burcu, bu nedenle üç yıllık staj sürecini başlatmak için girdiği sınavı kazanmış. Bu yıl stajının ikinci yılında olduğunu belirten Burcu, üniversitede okurken üç yaz staj yapar. Sırasıyla Akbank Genel Müdürlüğü’nün kurumsal ve ticari krediler departmanında, Shaya Kahve ve Mağazacılık’ta muhasebe ve bütçe raporlama departmanında ve PriceWaterhouse Coopers’in vergi departmanında staj yapan Burcu, kariyerini hangi alanda şekillendirmesi gerektiğini fark ederek, hangi işlerde daha mutlu olacağını anlaması açısından yaptığı bu stajların büyük faydalarını görür.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Ernst&Young şirketinin denetim departmanında asistan olarak işe başlayan Burcu, bu yıl Temmuz ayında aldığı terfi ile senior-ekip şefi olarak işe devam ediyor. Ernst&Young şirketindeki ikinci yılını Ekim ayında dolduracak olan Burcu, şirketlerin denetim hizmeti alması ile birlikte mali yapılarını daha şeffaf ve tutarlı olarak ortaya koyabildiklerini vurguluyor. “Doğru mali tabloların oluşmasıyla şirketler nakit akış tahminlerini daha iyi yaparlar,  finansal faaliyetleri daha etkili hale gelir ve operasyonlardaki etkinlik artar” diyen Burcu da diğer arkadaşları gibi 1 Temmuz 2012 de yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte denetim sektörünün daha da önem kazanacağını vurguluyor. Bu tarihten sonra ticari şirketlerin ve KOBİ’lerin uluslararası standartlara uygun olarak mali tablolarını hazırlayıp bağımsız denetçilerden denetim raporu almak zorunda kalacaklarına dikkat çeken Burcu, böylelikle daha küçük çaplı şirketlerin de doğru mali tablolarla finansal analizlerini iyi yapıp operasyonlardaki etkinliklerini artırabileceklerini belirtiyor.

Bağımsız denetçilik sınavına girecek

Bundan sonra senior olarak şirketteki işine devam edip teknik anlamda kendini daha da geliştirmek isteyen Burcu, daha sonra şirketteki danışmanlık bölümünde kariyerini sürdürmeyi planlıyor. Bu arada serbest muhasebeci mali müşavirlik unvanını aldıktan sonra Sermaye Piyasası Kurulu’nun bağımsız denetim sertifikasını almak için sınavlara girmeyi hedefleyen Burcu, bağımsız denetim uzmanı olarak çeşitli sektörlerde farklı büyüklüklerdeki kuruluşlarda çalışırken teknik anlamda bir sürü soruyla karşılaştıklarını, bu soruları cevaplayabilmek için de meslekle ilgili önemli bir altyapıya sahip olup, müşteri isteklerine cevap verebilmek gerektiğini düşünüyor. “Bu doğrultuda teknik muhasebeyi özümsemek ve uluslararası standartlardaki değişiklikleri yakından takip ediyor olmak bu alanda başarılı olmak için çok önemli” diyen Burcu, yapılan iş gereği ekipte motivasyonu yüksek tutmak ve verimli bir çalışma ortamı sağlamak zorunda olduklarını dile getiriyor. “İşimiz belli zaman kısıtlamaları dâhilinde rapor hazırlamak olduğu için aynı zamanda da zamanı iyi yönetmek zorundayız” diyen Burçu, iş hayatı dışında puzzle yapmak ve bulmaca çözmekten keyif alıyor.

Powered by Openmedia