Büyük organizasyonların markası olmayı hedefliyorlar

Ümit Erbek / International Finance-2006 / College Production’ın Kurucu Ortağı

Ali Korur / LSE Economics & Management-2006 / College Production’ın Kurucu Ortağı

İçinde birçok farklı birimi barındıran College Production, saha etkinlikleri, etkinlik yönetimi, görsel tasarım, tedarik, konser etkinlik organizasyonları gibi farklı alanda hizmet veriyor.

Ümit ile Ali, üniversitede okudukları yıllarda, üniversite öğrencilerine yönelik tur ve odağı eğlence olan çeşitli etkinlikler organize eder. İkili, birlikte çalışmaya da o zamanlarda başlar.

“Birlikte bir iş kurmak her zaman aklımızda vardı; ancak yeterli tecrübeye, bilgi birikimine ve çevreye ulaştığımız anda College Production’ın kurulması için gerekli adımları attık” diyen iki arkadaş, BİLGİ’nin kendilerine en büyük katkısının vizyon katmak olduğunu düşünüyor. Bir şehir üniversitesi olan BİLGİ’nin, sürekli aktif bir hayatın içinde olmalarını sağladığını söyleyen Ümit ile Ali, “Belki okuduğumuz bölümlerin programını tek tek ders olarak ele aldığımızda bizlere kattıkları marjinal faydalar olarak gözükse de bir bütün olarak BİLGİLİ olmak hem sosyal hayatımızda hem de iş hayatımızda olaylara bir bütün olarak bakmamızı sağladı” diye konuşuyorlar.

 

Önce amatör işler yaptılar

Üniversite okurken daha amatör ruhlu organizasyon işlerinde yer alan ikili, gerçekleştirdikleri işlerdeki hedef kitlenin yine üniversite dönemindeki arkadaşları olduğunu söylüyor. “Ancak o dönem Bilgililer, özellikle Mayfest gibi üniversitenin bahar şenliği aktivitelerinde, beklenti çıtasının düzeyini belirleyen bir kitle olduğu için; bizler de kalite ve sıra dışılık bekleyen bir kitleyi tatmin etmeyi çok küçük yaşlarda öğrendik” diye konuşan Ümit ile Ali, şu an gerçekleştirdikleri işlerde de özellikle kitlenin beklentisini karşılama anlamında, o dönem kendilerine kattıklarının oldukça faydasını görüyor, ayrıca hala o dönem tanıştıkları BİLGİLİLER ile iş yapmaya devam ediyorlar.

Üniversiteden mezun olduktan sonra, Arda Türkmen ve Kerim Göknel’in kurduğu Pi Production da çalışmaya başlayan Ümit, daha sonra Jolly Tur ile ortak olarak UTS şirketini kurar. Üniversiteden mezun olduktan sonra Coca-Cola’da Burn markasında çalışmaya başlar. Askerlik için Coca-Cola’dan ayrılır, dönüşünde ise Mey İçki’de Votka-Şarap-Likör kategorilerinin etkinliklerinin başına geçer. Mey İçki’den ayrıldıktan sonra da Ali ile birlikte College Prodution’ı kuran Ümit, sektörde her iki tarafı da görmenin kendisine çok büyük artılar kattığını düşünüyor, bu sayede marka-ajans ilişkilerinde çok daha efektif kararlar verebildiğini söylüyor.

 

College Production’u kurdular

Üniversite yıllarında tur ve etkinlikler alanında çalışarak sektöre giren Ali, bir yandan üniversite eğitimine devam ederken Finansbank ve Global Menkul Değerlerde staj yapar. Banka veya finans sektöründe bir kariyer hedeflediğini söyleyen Ali, daha sonra Ritz Carlton içindeki S-mall da bulunan Mio ile işletmecilik alanına yönelir. Mio ile geçirdiği verimli dönem sonrasında, Levent Mojito, Ortaköy Mori Mojito ve Discorium gibi kulüplerin işletmeciliğini yaptığı New Generation Entertainment’ı kurar. Gece hayatı kariyerini, Tarkan’nın şirketi Hitt Prodüksiyon da çalıştığı iki senelik dönemde sürdürür.  Bundan sonraki süreçle ilgili Ali, “En sonunda o işten ayrılıp Ümit ile birlikte College Production’ı kurduk. Bu süreçte özellikle gece hayatı ve sanatçı çevrelerinde kurmuş olduğum diyalogların hala birçok işte bize artıları olduğunu düşünüyorum” diyor.

College Production, içinde birçok farklı birimin bulunduğu bir çatı. Saha etkinlikleri, etkinlik yönetimi (etkinlik oluşturma, planlama, geliştirme ve uygulama), görsel tasarım, tedarik, konser etkinlik organizasyonları gibi farklı alanlarda hizmet veren College Production çok genç bir şirket olmasına rağmen isminden sıklıkla söz ettiriyor. Şirkette, herkesin en yetkin olduğu konulara göre görevler üstlendiğini belirten Ali ile Ümit, “College Production olarak bugüne kadar birçok etkinliğe imza attık. En önem verdiğimiz başlıca projeler arasında; beyaz yakalılara yönelik yaptığımız Corporate Weekend, Mey İçki ile yaptığımız Kıbrıs Rakı Festivali, son iki senedir bütün saha operasyonlarını yönettiğimiz Kral TV Müzik Ödülleri (2013 senesinde Türkiye Müzik Ödülleri olarak organize edildi), lise öğrencilerini hedefleyen CollegeFest bulunuyor. Eczacıbaşı, Dem Gloal, Braun Forman, Avea ve BAT gibi düzeli olarak çalıştığımız diğer müşterilerimizle de birçok farklı etkinliği yaptık” diyerek hayata geçirdikleri önemli projelerden söz ediyorlar.

Şu aralar bütün odaklarının, geçen sene ilkini organize ettikleri Kıbrıs Rakı Festivali olduğunu dile getiren ikili, geçen sene çok ses getiren bu organizasyonu bu sene daha kapsamlı ve büyük hayata geçirmek istiyor. Kıbrıs Rakı Festivali’nin ardından Macaristan’da hayata geçirecekleri büyük bir organizasyon ile yurtdışı tecrübelerine bir yenisini ekleyecek olan iki arkadaş, yaz döneminde gerçekleştirecekleri Roadshowlar ve çeşitli etkinlikler ile ilgili de birçok marka ile planlama aşamasında bulunuyor.

Ümit ile Ali’nin şirketi kurarken koydukları hedefleri hala geçerli. Beşinci senesi dolduğunda College Production’ı sektöründeki ilk 5 firma arasında konumlandırmak isteyen ikili, bunu başarmak için var güçleriyle çalışmaya devam ediyor.

 

Powered by Openmedia