Filo kiralama ve gıda sektörlerinde büyümeyi hedefliyor

Mennan Gökçeimam / Ekonomi-2005 / Ecocar Filo Hizmetleri Kurucu Ortağı

Ecocar Filo Hizmetleri’nde tüm KOBİ’lere ve daha büyük şirketlere uzun dönem araç kiralayan Mennan, kısa bir süre önce kurduğu yeni bir marka ile gıda sektörüne girmeye hazırlanıyor.

Ailesi her zaman ticaretle uğraşan Mennan, iş hayatına profesyonel olarak başlar. Kendini bildiğinden beri babasının her zaman kendi işini yaptığını söyleyen Mennan, “Ben de bu heyecanı yaşadım, kafam her zaman bu yönde çalıştı ve sonunda cesaretimi topladım ve kendi işimi kurdum” diyerek, nasıl girişimci olduğunu anlatıyor. Üniversitede aldığı ekonomi eğitimi ile yüksek lisans eğitiminde her zaman pazarlama derslerini ön planda tutan Mennan, iş hayatına atıldıktan sonra pazarlama alanında öğrendiklerinin çok büyük faydasını gördüğünü belirtiyor. Mennan, “Bir girişimcinin finans ve pazarlamayı bilmesi çok önemli” diyor.

Üniversite eğitiminde staja çok sıcak bakan biri olmayan Mennan, zaten staj yapan biri olarak bu stajların faydasını görmediğini belirtiyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra 2006 yılına kadar Medline Acil Sağlık Hizmetleri’nde, 2006-2007 yılları arasında Mccann Erickson’da, 2007-2008 yılları arasında Mobiga’da çalışan Mennan, 2005 yılında BİLGİ’de başladığı MBA eğitimini 2008 yılında tamamlar, aynı yıl askerlik görevini yerine getirir. Askerden döndükten sonra marka müdürü olarak çalışmaya başladığı İglo’dan 2011 yılında ayrılan Mennan, Ecocar Filo Hizmetleri’ni kurarak, kendi işinin başına geçer.

 

Filo araç kiralama sektörüne girdi

Ecocar’ı ortağıyla birlikte kuran Mennan, bu şirket ile filo araç kiralama sektörüne girer. Şirketlere uzun dönem araç kiraladıklarını söyleyen Mennan, tüm KOBİ ve daha büyük şirketlere uzun dönem sözleşmeli olarak araç kiraladıklarını, şirketin finans ve pazarlama kısmıyla daha çok kendisinin ilgilendiğini, ortağının ise daha çok satış ve operasyon ile ilgili işlere baktığını ifade ediyor.

“Henüz çok yeni bir firmayız yaklaşık iki senedir sektördeyiz. Bizim öncelikli hedef kitlemiz KOBİ’ler ve araba sayısı az olan ufak şirketlerle birliktelik sağlayıp, onları doğu yönlendirip, birlikte büyümek” diyerek hedeflerinden söz eden Mennan, ancak düşündüklerinden daha kısa sürede birçok büyük firma ile görüşmeler yaptıklarını, içlerinde bazılarıyla da çalışma fırsatı bulduklarını belirtiyor. Mennan, “Bizim işimiz sabır gerektiren ve uzun vadeli bir yatırım. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde ciddi bir büyüme planlıyor ve öngörebiliyoruz” diyerek gelecek hedeflerinden de söz ediyor.

Radikal ve ani kararlar verebilen bir insan olduğunu düşünen Mennan, inatçılığı, inancı ve hayata pozitif bakışının iş hayatında ve girişimcilikte kendisine çok yardımcı olduğunu düşünüyor. Ama henüz pek bir yere geldiğinin söylenemeyeceğini düşünen Mennan, ancak istediklerini elde etmek için hayal etmeye ve bu hayalleri gerçekleştirmeye devam edeceğinin altını çiziyor.

 

Baklava satışlarına da başladı

Filo araç kiralama işi dışında, kuzeniyle ortak olarak baklavamantepten.com markasıyla İstabulluların kapısına Antep’ten, taptaze ve çok lezzetli baklavalar getireceklerini açıklayan Mennan, bu sitenin online sipariş verilen bir site olacağını ve sadece sipariş verildikten 24 saat sonra siparişin, kendi dağıtım sorumluluklarında, kişilere evlerinde teslim edileceğini dile getiriyor. Mennan konuyla ilgili şunları söylüyor: “Bu proje sadece İstanbulla sınırlı kalmayacak tabi ki. İlerleyen dönemlerde diğer iller için franchise sistemiyle de büyümeye devam edeceğiz.”

İş hayatıyla ilgili hedeflerinden de bahseden Mennan, fırsatları kolladığını, yakalığı tüm fırsatları paraya çevirmeyi planladığını söylüyor. Öncelikle şu an sahibi olduğu işleri büyütüp hayal ettiği noktalara getirmeyi hedefleyen Mennan, girişimci bir kişinin hele ki kaybedecek bir şeyleri varken bir girişim yapıyorsa çok cesur olması gerektiğini vurguluyor.

İş dışındaki zamanlarında tenis oynamayı, futbol maçına gitmeyi (Fenerbahçe), arkadaşlarıyla sık sık dışarıya çıkmayı çok seven Mennan, en çok da televizyonda film izlemeyi seviyor. Son zamanlarda pipo ve puro gibi hobilere başlayan Mennan, diğer birkaç alanda olduğu gibi bu alanlarda da koleksiyonculuk yapmaktan çok hoşlanıyor.

 

DÜN

YRD. DOÇ. DR. METEHAN SEKBAN

KAHVE İÇEBİLECEĞİ HER YER

 

BUGÜN

VEHBİ KOÇ

FENERBAHÇE ŞÜKRÜ SARAÇOĞULU STADI

 

EN SON

GAME OF THRONES

GREAT EXPECTATİONS

GAZİANTEP

Powered by Openmedia