Çalıştığı markaya değer veriyor

Can Aksu – İşletme 2007 – Anadolu Efes Biracılık ve Malt San. A.Ş.  Horeca Yöneticisi

Aldiği işletme eğitiminden sonra şimdi de bilgi’de mba yapiyor. Efes ailesinin bir parçasi olmaktan gurur duyan can ileride yurt dişi görevlerinde yer almak istiyor.Can bu sektörle Efes sayesinde tanışır. Aslında bilinçli bir FMCG kararından ziyade Efes markasının içinde yer alma heyecanı, onun bu sektöre adım atmasının en büyük nedeni.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde işletme eğitimi alan Can, son sınıf öğrencisi iken Mudo’nun genel merkezinde altı ay boyunca çalışır. Marka yönetici asistanı olarak görev aldığı bu sürede iş hayatı ve disiplini ile ilgili önemli tecrübeler edinir. “Mağazacılık sektöründe faaliyet gösteren Mudo benim için kısa ancak ektili bir eğitim alanı yarattı” diyen Can, üniversite eğitimi sonrası yüksek lisans için belirli bir süre bekler. Bu konu da çok doğru bir karar verdiğini düşünen Can şu anda BİLGİ’de MBA yapıyor ve bir BİLGİ’li olarak hem lisansta aldığı eğitimin hem de MBA programının avantajlarını her alanda yaşıyor.

Horeca yöneticisi olarak çalışıyor

Üniversite mezuniyeti sonrasında askerlik görevi için önce Kütahya daha sonrasında İzmir’e gider Can. Askerlik sonrası Mayıs 2009 itibari ile de Efes ailesine katılır. Bu süreden beri çeşitli görevlerde satış departmanı bünyesinde görev alan Can, Doğu Marmara Satış Müdürlüğü bünyesinde OTC Temsilciliği, Doğu Marmara Satış Müdürlüğünde Off Trade Satış Temsilciliği, Kadıköy Satış Müdürlüğünde On Trade Satış Temsilciliği derken son olarak Merkez Ofis Horeca Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyor.
Çalışma hayatında altıncı yılını yaşayan Can tüm bu süreç içerisinde farklı tecrübeler yaşasa da şu an Horeca Yöneticiliği yapıyor. Bugün görev aldığı bu pozisyon diğer şirketler ve pozisyonlar ile orantılandığında Strategic Account Manager olarak kendine karşılık bulabilir. Efes için kritik önem taşıyan, müşteri profilinin yöneticisi olan Can yasaya uygun aksiyon planlarının alınmasından birlikte çalıştığı ekip ile birlikte Horeca Türkiye yönetici ve müdürüne raporluyor.

CRM ve iletişimde uzmanlaşıyor

Alkollü içecek sektöründe olması sebebi ile yasaya uygun planlamalar adına şirket içi eğitimler alan Can, bununla birlikte farklı alanlarda satış departmanı çalışanlarına fayda sağlayacak birçok eğitim programına da katılmış. Rekabet kuralları da yine olmazsa olmaz noktalardan biri olduğu için bu konuda da almış olduğu eğitim programları bulunuyor. Ayrıca CRM ve bu sayede iletişim konusunda uzmanlaşma evresinde olduğu da söylenebilir. Şu anki görevine gelmesinde sabırla çalışmanın ve samimiyetin etkili olduğunu düşünen Can “Hangi görevde iseniz gereklilikleri yerine getirip üzerine artı değer katma gayretinde bulunmanız gerekiyor. Çalıştığım firma ve markaya değer veriyor olmak, bu marka sayesinde 12-13 yaşlarında 5 yıl profesyonel basketbol oyuncusu olmak oldukça önemli. Dolayısı ile bir parçası olmaktan ve başarısı için gayret etmekten gurur duyuyorum” diyerek çalıştığı firmanın onun için önemini de vurgulamış oluyor.

Crossfit ile uğraşıyor

Can işini severek ve hakkını vererek yapıyor. Yeni ürün bulunabilirliği konusunda başarılı çalışmaları sonucu bir ay boyunca hediye özel araç kazanması da verdiği emeklerin karşılığını alabildiğinin bir göstergesi.Kariyer hedeflerinin başında ise içinde bulunduğu firma bünyesinde yurt dışı görevi almak büyük önem teşkil ediyor. Bununla birlikte her yaş için uygun pozisyonların olduğunu düşünen biri olarak, bu hedeften ayrılmadan yaş/şirket pozisyonunun uygun olmasını da ileriki iş hayatı için önemli bir durum olarak görüyor.İş dışındaki hayatında spor yapmaktan zevk alan Can düzenli olarak crossfit ile uğraşıyor. “Kendi vücut ağırlığınızı kullanarak yaptığınız bu sporda hem kondisyon açısından hem de kuvvet açısından istediğim hedefe ulaşabiliyorum” diyor ve bununla birlikte yemek yapmaktan ve farklı et tarifleri denemekten keyif aldığını da ekliyor. Onun hayatında arkadaşlarının yeri de çok ayrı. Zaman buldukça arkadaşlarıyla birlikte seyahate çıkmaya çalışıyor.
7 Eylül 2013 tarihinde dünya evine giren Can, eşiyle birlikte vakit geçirmekten de büyük zevk alıyor.

Powered by Openmedia