Karanlık odanın gizemine kapıldı

Tuğba Yalçın – Mimarlık 2014

Tuğba’nın fotoğraf tutkusu henüz altı yaşındayken annesinin elinde bir fotoğraf makinesi ve bir sürü fotoğraf kitabı ile gelmesiyle başlar. Annesinin evde kurduğu karanlık odanın gizemli dünyası gün geçtikçe onu daha çok cezbeder. Ortaya çıkanlar fotoğraftan çok bir hikaye ve seçilmiş çok özel anlardır onun için. Daha fazlasını öğrenmek ve kendi hikayelerini yakalayabilmek için AFAD’da temel fotoğrafçılık eğitimi alan Tuğba, o günden beri fotoğraf çekiyor. Ona göre fotoğrafçılık insanın dünyaya bakışını değiştiren bir uğraş ve o anki duyguyu, ayrıntıyı arşivlemenin en güzel yollarından biri. Mimarlık gibi estetik kaygıları olan ve detaylarda bulunabilecek kalitelerin çok değerli olduğu bir meslekte, fotoğraf sanatından öğrendikleri de ona her daim artı bir değer katıyor.

2008 yılında İngiltere’de dua eden bir kadını çektiği fotoğrafıyla, “İnançlar” konulu, Konya 1. Uluslararası Fotoğraf Yarışması Mansiyon Ödülü’ne layık görülerek ilk FIAP puanını alan ve

2011-2013 yılları arasında BİLGİ Fotoğrafçılık Kulübü’ne iki sene boyunca başkanlık yapan Tuğba’nın analoğa olan tutkusu her ne kadar devam etse de şimdilerde dijital fotoğrafçılık ile daha çok ilgileniyor ve çalışmalarını da bu alanda sürdürüyor.

Powered by Openmedia