Oftalmoloji ve yoğun bakım cihazları getiriyor

 

Can İmir / İşletme-2006 / Medizane AŞ’nin CEO’su

Geçen Yıl Medizane firmasını Kuran Can, oftalmoloji alanında (Göz Bilimi) Türkiye’ye altı çeşit vitamin getiren ve pazarlayan tek firmanın yöneticiliğini yapıyor.

Ailesi 30 yılı aşkın süredir sağlık sektöründe faaliyet gösterdiği için Can da okul yıllarından itibaren, sektörle haşır neşir olur, aile işlerinde çalışarak deneyim kazanır. Bu çalışmaların şu anki işinde ve bireysel gelişiminde faydalarını görür. “Üniversitede okurken aile şirketimizde çalışma imkanım olmasaydı da ticareti çok sevdiğim için mutlaka stajyer veya başka bir sıfatla ticaretin içinde olurdum” diyen Can, üniversite öğrencilerine okurken çalışmalarını öneriyor.

 

BİLGİ’de aldıkları teorik işletme eğitiminin işinde yararını çok gören Can, “Özellikle benim gibi şirketinde A’dan Z’ye her alanla ilgili bilgi sahibi olması gereken ve bu alanların sorumluluklarını taşıyan biri için BİLGİ’de aldığımız teorik işletme eğitiminin, profesyonel hayatta önemli faydaları olduğunu söylemek mümkün” diyor.

 

Üniversiteden mezun olduğu yıl, Ağustos ayında Amerika’ya giden Can, o dönem Amerika’nin California eyaletinde, Los Angeles ve San Francisco şehirlerinin yakınında, aile şirketinin distribütörlüğünü yaptığı kurumsal bir firmada çalışmaya başlar. Burada pazarlama departmanında altı ay kadar çalışır. Yeni çıkan bir ürünle ilgili hazırladığı lansman, 60 ülkeye Can’ın adıyla birlikte dağıtılır. Gerek oradaki kurumsal yapıyı algılamak, gerekse edindiği deneyimlerin profesyonel hayatına katkısı adına bu tercihinin, hayatında verdiği en doğru kararlardan biri olduğunu düşünüyor.

 

 

 

 

 

 

 

Medizane şirketini kurdu

 

 

 

2007 yılının Nisan ayında Türkiye’ye geri dönen Can, Denizli’de jandarma olarak kısa dönem askerliğini yapar. 2007 yılı Ekim ayı itibari ile aktif çalışma hayatına girer. Bir yandan Türkiye’deki aile şirketinin satış ve finansal yönetimine katkıda bulunurken, bir yandan da Çek Cumhuriyeti (Prague), Ukrayna (Kiev) ve Bulgaristan’da (Sofia) bulunan medikal şirketlerin yönetimini ziyaret eder. O dönem bu ülkelerin her bir köşesine ulaşarak pazarladıkları ürünlerin satışlarını yapar. Üç sene boyunca yapılmış ve geri dönüşü beklenen önemli bir miktarda yatırımın, bir senede geri dönüşünü sağlayıp, yurt dışındaki şirketlerin aylık sabit bir gelirle devam etmesini sağlar.

 

 

 

2012 yılında sağlık alanında üzerinde en çok yoğunlaştığı ve uzmanlaştığı konuları bir arada barındıran Medizane AŞ’nin kuruluşuna öncülük eder. Bugün, “Medikal” ve “Eczane” kelimelerinden türetilen Medizane şirketinin CEO’luğunu yapan Can, Oftalmoloji alanında (göz bilimi) Türkiye’ye altı çeşit vitamin getiren ve pazarlayan tek firma olduklarına dikkat çekiyor. Aynı zamanda İtalyan Progetti firmasının yoğun bakım cihazları konusunda Türkiye’nin tek yetkili dağıtıcısı olduklarını, Amerika’da pazarın yüzde 75’ine sahip olan Precision Medical’in yeni doğan yoğun bakım hava-oksijen karıştırıcı “Blender”larının tek yetkili dağıtıcısı, Türkiye’de muadili olmayan tek tek paketlenmiş Dr. Fischer göz steril mendillerinin yetişkin ve bebek formunun ve Dr. Fischer’ın bebekler için burun açıcı kremi ve paketlenmiş mendillerinin de dağıtıcısı olduklarını açıklıyor. Cep telefonlarının, elektronik cihazların, laptopların ve bunun gibi aletlerin yaydığı elektromanyetik radyasyonun vücuda etkisini önlediği kanıtlanmış “Phoneshield” ve “Wi-fi Shield” ürünlerinin Türkiye dağıtıcısı olduklarını sözlerine ekliyor.

 

 

 

 

 

Göz ve yoğun bakımda uzman

 

 

 

Sektörde Oftalmoloji (göz bilimi), göz gıda takviyeleri (vitaminler) ve yetişkin-yeni doğan yoğun bakım alanlarında uzmanlaşan Can, bununla ilgili; “Oftalmolojiyi seçmemin sebebi, aile işlerinde ve Amerika’da yaptığım çalışmalarda edindiğim bilgi ve birikim oldu. Katıldığım uluslararası fuarlarda, ülkemizin hastanelerinin yetişkin ve yeni doğan yoğun bakımı alanında ihtiyaçlarının olduğunu fark ederek, bu alanda uzmanlaştım” diyor.

 

Yoğun bakım alanında Türkiye’de pazarlamasını ve satışını üstlendikleri İtalyan Progetti firmasının distribütörlüğünü aldıkları ilk sene Ortadoğu ve Avrupa’nın en çok satan ülkesi ödülünü aldıklarını söyleyen Can, iş dışında fırsat buldukça spor yapmaya çalışıyor. Futbol, basketbol, tenis, squash, kayak, rüzgar sörfü, yüzme gibi sporlarıyla ilgileniyor. Seyahat etmeyi, gezmeyi ve sosyal ortamlarda bulunmayı seviyor.

 

 

 

 

 

DÜN

 

PROF. DR. ASAF SAVAŞ AKAT

 

TAKSİM

 

 

 

BUGÜN

 

STEVE JOBS

 

LUCCA

 

 

 

EN SON

 

SAMİZDAT-SONER YALÇIN

 

OBLIVION

 

 

 

PARİS

 

Powered by Openmedia