50 ülke arasından birincilik ödülü aldı

Harun Belen / İşletme – 2006 / Abbott – AMO Divizyonu Türkiye Satış Müdürü

Göz cerrahi ve korneal bakım ürünleri sektöründe adından söz ettiriyor. Yenilikçi tedavi yöntemlerinin yaygınlaşması, Abbott ürünleri ile ilgili bilincin artması ve hasta memnuniyetinin sağlanması için çalışıyor.

Sağlık sektöründe çalışmayı ve özellikle ilaç veya medikal cihaz şirketlerinde uluslararası bir kariyer yapmayı hedeflediği için, üniversiteden mezun olunca medikal cihaz sektöründe çalışmaya başlar. Ürünleri ile hayatımıza değer katması, yoğun ve düzenli rekabet ortamı ve yüksek Ar-Ge yatırımları ile sürdürülebilir büyümesi nedeniyle sağlık endüstrisini saygın bulan Harun, bu yüzden çalışmak için medikal cihaz sektörünü tercih eder. Mezun olduğunda göz cerrahisi ve laboratuar ekipmanları alanında faaliyet gösteren bir şirketten iş teklifi alır, bu teklifi kabul ederek medikal cihaz sektöründeki kariyerine başlar.

Üniversitede aldıkları eğitimi; kendini ifade etme, kişisel gelişim, ekip çalışması, açık iletişim ve eleştirel düşünme gibi temel becerileri kazandırması açısından çok önemli bulan Harun, ayrıca teknik ve mesleki alan dersleri ile gerekli temelin oluşturulduğunu belirtiyor. Yine BİLGİ’de Uluslararası Finans alanında yaptığı yüksek lisans eğitimi sırasında edindiği bilgi ve deneyimin, iş yaşamında olduğu kadar kişisel hayatında da olumlu etkilerini gören Harun, üniversitede okurken görevli öğrenci programı kapsamında Öğrenci İşleri Departmanında ve Yüksek Lisans Programında, daha sonra da Philip Morris International şirketinde uluslararası bir projede çalışır. Bu çalışmaların kendisine çok yararlı deneyimler kazandırdığını söyleyen Harun, bu çalışmalarda edindiği tecrübelerin profesyonel iş hayatında faydasını görür.

 

Mezun oldu, sektöre adım attı

Lisans eğitimini bölüm birincisi ve yüksek onur öğrencisi olarak tamamladıktan sonra İmir Kimya şirketinde İş Geliştirme Uzmanı olarak sektöre adım atan Harun, ilaç, medikal cihaz ve göz cerrahisi gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren şirkette özellikle göz cerrahisi alanına ilgi gösterir ve deneyim kazanır. ABD merkezli global bir firma olan AMO’nun Türkiye, Bulgaristan ve Ukrayna distribütörü olarak 2009 yılına kadar faaliyet gösteren şirkette finansal analiz, iş geliştirme, satış ve pazarlamaya kadar çeşitli projelerde görev alan Harun, 2008’den itibaren şirketin Ukrayna ve Bulgaristan’daki grup şirketlerinde sorumluluklar alır.

2009 yılı başında AMO’yu medikal cihaz ve ilaç sektörlerinde global liderlerden biri olan Abbott Laboratories’in satın aldığını belirten Harun, aynı dönemde Sofya’ya yerleşir ve Bulgaristan pazarı için kurulan International Medical Optics şirketini yönetmeye başlar. Bulgaristan’ın kendisi için çok önemli ve başarılı bir deneyim olduğunu düşünen Harun, “Farklı bir kültürde, iş tarzlarının ve dinamiklerinin de farklı olduğu bir ortamda iyi bir ekip kurduk ve çok çalışarak işimizi büyüttük. Bir Türk yatırımcı olarak Bulgaristan göz cerrahisi pazarının önemli aktörlerinden biri haline geldik” diyor.

 

Yaklaşık üç yıldır Abbott’ta

2010 yılında Türkiye’deki Medikal Optik Divizyonu (AMO) organizasyon yapısını güçlendirmeye karar veren Abbott Laboratuarları şirketinin iş teklifini kabul eden Harun, yaklaşık üç yıldır AMO Türkiye Satış Müdürü olarak çalışıyor. “AMO olarak göz cerrahisi ve kornea bakımı ürünleri alanlarında faaliyet gösteriyoruz” diyen Harun, geçen yıl, zor bir dönemde gösterdikleri yüksek performans sayesinde, yaklaşık 50 ülkenin temsil edildiği Avrupa ve Ortadoğu Bölgesi’nde satış dalında birincilik ödülü aldığını belirtiyor.

Bu arada 2008 yılında başladığı yüksek lisans eğitimini 2010 yılında tamamlayan ve 2011 yılında İşletme (Yönetim Organizasyon) doktora programına başlayan Harun, satış yönetimi ve organizasyon-strateji alanında uzmanlaşır. Halen Abbott’ta görevini yürüten Harun, gelecekte global seviyede görevler alan bir yönetici olmayı hedefliyor. Türkiye’de yenilikçi tedavi yöntemlerinin yaygınlaşması, AMO ürünleri ile ilgili bilincin artması ve hasta memnuniyetinin sağlanması için çalışan Harun, şu aralar değişen piyasa koşullarına uyum ve bu değişimi yönetme stratejileri üzerine çalışıyor. İş dışında doktora programına, ailesine ve arkadaşlarına zaman ayırıyor. Seyahat etmeyi, sinemayı ve eğlenmeyi seviyor, roman okuyor.

 

DÜN

BEYZA OBA

SELİME SEZGİN

KUŞTEPE

 

BUGÜN

PAOLO PIERACCI (YÖNETİCİSİ)

BEBEK VE EMİRGAN

 

EN SON

THE RACKETEER-JOHN GRISHAM

KEBELEĞİN RÜYASI

ZÜRİH

 

 

Powered by Openmedia