Coca-Cola’nın en genç alan satış müdürü

Z. Mert Yılmaz / Ekonomi 2003 / Coca Cola Bölge Satış Müdürü

Bankacılıkla başlayan kariyeri Philip Morris’e geçmesiyle satışa döner… 2008’de Coca Cola’ya geçen Mert bugün şirketin en genç alan satış müdürü ünvanına sahip.

BİLGİ’den, University of Portsmouth ile eş zamanlı olarak mezun olduktan sonra, TEB-BNP Paribas Kurumsal Bankacılık Departmanı’nda analist olarak çalışmaya başlayan Mert, burada bir buçuk yıl çalıştıktan sonra, bir üst pozisyona terfisi yöneticisi tarafından deklare edildiği gün işten ayrılıp askere gitme kararı alır. Askerliğini Diyarbakır’da kısa dönem yaparak İstanbul’a döndüğünde, Philip Morris International Anadolu Yakası Bölge Müdürlüğü’nde satış temsilcisi olarak çalışmaya başlar. Hızlı tüketim sektörünü ve bu sektörde satış işinin temelini PMI’da öğrenen Mert’in o günlerde edindiği temel iş bilgisi, şu anda yönettiği süreçlerin temelini oluşturur.

Philip Morris’ten ayrıldı Coca Cola’ya geçti

Ancak PMI’da şirket içi kariyer gelişim programı aday belirleme  sınavını kaçırdığı için bir sonraki sınav için iki buçuk yıl beklemesi gerektiğini öğrendiği gün, işten ayrılmaya karar verir. Ardından İstanbul’da hızlı tüketim sektöründe faaliyet gösteren yerli yabancı bir çok firma ile iş görüşmesi yapan Mert, bu süreçte aile işleri nedeni ile İzmir’e gidip gelir. Bu gidişlerin birinde; kurumsal finansman tecrübesini ve bitirme tezinin konusunun ‘Avrupa Birliği ile Türkiye’nin Ekonomik Entegrasyonu’ olduğunu bilen bir aile dostu, yapacağı bir yatırım için Avrupa Birliği fonlarından faydalanmak istediğini belirterek Mert’ten yardım isteri. Mert için amatörce başlayan bu tecrübe, önce başarılı bir projeye sonra da referanslar yoluyla hızlıca genişleyen bir işe dönüşünce, proje danışmanlığı alanında kendi ofisini kurmaya karar verir. Yaklaşık bir yıl sonra, o dönemki müşterilerinden İstanbul kökenli bir imalat firmasının  Ege ve Akdeniz  Bölge Satış Müdürü olarak çalışmaya başlar. Ancak bir süre sonra bir patron firmasında çalışmanın zorluklarıyla karşılaşan Mert, bir kez daha iş değişikliğini düşünmeye ve internet siteleri üzerinden iş ilanlarını takip etmeye başlar. Kısa süre sonra bir iş seyahati dönüşünde, şu anda çalıştığı Coca-Cola İçecek’in Satış Geliştirme Şefi ilanı gözüne çarpar ve hiç düşünmeden başvurur.

Haziran 2008’de Coca-Cola İzmir Satış Merkezi’nde Karşıyaka Bölgesi’nde Yerinde Tüketim Kanalı Satış Geliştirme Şefi olarak çalışmaya başlayan Mert’in, zamanla askeri birlikler ve Bornova bölgeleri ile birlikte Vending Bayileri’nin yönetimi de sorumluluk alanına eklenir. Bu pozisyonda geçen yaklaşık bir buçuk yılın ardından, Nisan 2010’da halen yürüttüğü İzmir Satış Merkezi Geleneksel Kanal Kuzey Ege Alan Satış Müdürlüğü görevine atanır. Hemen ardından Temmuz 2010’da on bir yıllık beraberliğin ardından eşi Elif ile evlenir.

Sorumluluk alanı çok geniş

Mert şu an Coca-Cola’da İzmir’in kuzey ilçeleri, Manisa il merkezi ve Manisa ilinin tüm ilçeleri ile Denizli’nin güney, Uşak’ın Eşme, Kütahya’nın Gediz ve Simav ilçelerinden oluşan geniş bir coğrafyadaki satış operasyonlarının yürütülmesinden sorumlu. Altı adet bölge satış geliştirme şefinden oluşan ekibiyle birlikte, görev bölgesindeki on bayi ve bu bayilerde çalışan yaklaşık elli kişilik saha satış ekibinin yönetilmesinden sorumlu. Görevleri arasında, günlük satış operasyonlarının yönetilmesinin yanı sıra; bütçelerin, hedeflerin ve BTL (BelowTheLine) promosyon planlarının oluşturulması ve hayata geçirilmesinden, trade-marketing faaliyetlerinin planlanarak yürütülmesi ve görev bölgesinde faaliyet gösteren personelin eğitim ve gelişim faaliyetleri bulunuyor. Mert şu an Coca-Cola İçecek bünyesindeki en genç alan satış müdürü. Coca-Cola İçecek olarak Türkiye yapılanmasında yakın zamanda çok köklü bir organizasyonel değişikliğe imza attıklarını açıklayan Mert, bu değişikliğin içeriğinden söz etmese de son günlerde bu yeni organizasyon yapısının tam olarak iş planlarında yer aldığı şekliyle saha yapılanmasına aktarılması ve hayata geçirilmesi üzerinde çalışıyor.

Çok yoğun çalıştığından, iş dışı zamanlar için fazla enerjisinin kalmadığını söyleyen Mert’in evde eşiyle film seyretmek en büyük tutkusu. “Bunun için yabana atılmayacak bir ev sinema sistemi kurduk; artık sinemaya gitmemize gerek kalmadı” diyen Mert’i, şehir dışına seyahat etmek ve bir yıl önce aldığı bisikletiyle orta mesafeli turlara çıkmak rahatlatıyor.

Powered by Openmedia