En büyük 100 firmadan Zeynep sorumlu

Zeynep Arı Kurtulan / Medya ve İletişim Sistemleri 2003 / Kariyer.net Satış Müdürü

Aile şirketinden ayrılıp, Kariyer.net’e girer. Sekiz yıldır çalıştığı şirkette satış birinciliği de alır. Bugün Zeynep Kariyer.net’te en büyük 100 firmadan sorumlu.

Zeynep, medya ve iletişim sistemleri bölümünde okurken ağırlıklı olarak reklam ve halkla ilişkiler bölümlerinden dersler alır. 2000 yılında üniversite ikinci sınıfta iken, part-time işler ya da staj yapmaya karar verir. Arkas Holding’in halkla ilişkiler departmanı için kış döneminde çalışacak uzun dönemli stajyer aradığını öğrenir, buraya başvurur. İlk görüşmesinde olumlu yanıt alarak iş hayatına atılır. Yaklaşık iki sene okul ile birlikte bu işi yürütür ama herhangi bir ücret almaz. Üniversite döneminde uzun soluklu çalışmak yorucu olsa da staj tecrübesi ile mezun olduğu günlerde ne istediğini bilir. “Bu sayede çalışmayı hayal ettiğim bölüm ile gerçek çalışma hayatının farklarını görmek açısından önemli bir tecrübeye sahip oldum” diyen Zeynep, üniversite öğrencilerinin her fırsatta çalışarak firma ve meslekleri tanıma şansı yakalayacaklarına ve böylece çok daha başarılı başlangıçlar yapabileceklerine inanıyor.

Aile şirketini bıraktı, satışçı oldu

Üniversiteden mezun olduktan sonra yaklaşık bir yıl aile şirketinde çalışan Zeynep, aile işinin kendisine göre olmadığını görür ve satış alanında iş aramaya başlar. Kendini kanıtlamak istediği için satış alanında faaliyet gösteren firmalara iş başvurusunda bulunan Zeynep, beş aylık bir arama sürecinden sonra 2004 yılında Kariyer.net’te satış departmanında satış temsilcisi olarak göreve başlar. Yaklaşık 8 yıldır şirket içinde farklı satış departmanlarda çalışan Zeynep, halen burada, özel müşteriler departmanında satış müdürü olarak görevine devam ediyor.

Kariyer.net’in insan kaynakları alanında sektör lideri konumunda olması sebebi ile bugüne kadar bir çok firma ile tanışma fırsatı yakaladığını söyleyen Zeynep, satış alanında şirket içinde bir çok başarılı çalışmaya imza atar ve çeşitli projelerde yer alır. “Çocukta yaparım kariyer de” diyerek 2007 yılı Ağustos ayında kızı Asya’yı doğuran Zeynep, doğum nedeniyle yaklaşık dokuz ay işe ara verir ve Asya yedi aylıkken yeniden işe döner. “Bu süreçte gördüm ki satış kanınıza bir kere girdiyse ve çalışmak sizin için keyifse bırakmak imkansız” diyen Zeynep, doğum sonrası yeniden aynı heyecanla işine sarılır.

En büyük 100 firma Zeynep’te
Kariyer.net’te çalışmaya başladığı 2004 yılından beri bir buçuk yılda bir görevinde değişiklik yapılan Zeynep, bu sayede bir çok yönetici ve sistemi tanıma şansını bulur. Ekip yönetmek ve takım liderliği gibi görevlerden sonra şu an bir müşteri destek uzmanı ile birlikte en iyi hizmeti en kısa sürede sunmaya çalışan Zeynep, Kariyer.net’e üye olan 25 bin firma içinde ‘top key account’ diye segmente edilen en büyük 100 firmanın sorumlusu. Zeynep yaptığı işi, “Aylık kotalara bağlı hedef ile sektörel bazda telekominikasyon, bilişim, tekstil, ilaç sektörlerinden çeşitli holdinglerin insan kaynakları projelerinin yıl içindeki ihtiyaçlarına, iş ortağı olarak gerekli desteğin verilmesinden sorumluyum” diye tanımlıyor. Zeynep’in değişime açık olması, işini çok sevmesi ve hızlıca adapte olup işin sonuna odaklanması bugünki başarısının arkasında yatan sır. Yapılmayanı bulmak ve hayata geçirmek de bu başarıyı sağlamlaştırıyor.
Kariyer.net’in gelişimine bir çok fikir ile katkıda bulunan, bir de son bir buçuk yıldır, yeni başlayan ekip arkadaşlarına gösterilen eğitim videolarında rol alan Zeynep, Kariyer.net’te yaptığı başarılı satışlar sonucu 2006 yılında Türkiye satış birincisi, bu yıl da özel müşteriler departmanında ikinci olur. Bu başarısını artırarak sürdürmeyi hedefleyen Zeynep, ilerde bilgiyi aktarmak ve taşımak amacı ile eğitim çalışmaları yapmak istiyor. Satış yapmanın kolay olmadığını ama yapanların üç kulağa dört göze ihtiyacı olmadığını söyleyen Zeynep, “Eğer her zaman kendinizi motive edebilir, çok çalışır ve olmazsa olmaz; ‘azim, çaba, istek, takip etmek ve sonuç almak’ gibi beş özelliğiniz varsa satışta başarı sizinle yürür. Satışta kariyer yapmak isteyenler bazen beklemeyi bilmeli, her zaman samimi ve dürüst olmak bütün kapıları açar” diyerek satışta başarının sırlarını açıklıyor.
İş dışındaki zamanının çoğunu kızıyla geçiren Zeynep, ayrıca dostlarıyla yemek yemekten keyif alıyor. Kışın fırsat buldukça kayak yapan Zeynep’in en büyük hobisi, yeni şehirleri keşif etmek.

Powered by Openmedia