Çocuklarımıza daha çok vakit ayırma şansımız oldu

Fransa’da yaşayan Pernord Ricard EMEA & LATAM Business Development Manager’ı Aslı Tekeş, Koronavirüs sürecinin ülkesinde nasıl geliştiğini, alınan önlemleri ve kişisel hayatına nasıl yansıdığını bizlere aktardı.

Koronavirüs sebebiyle yaşadığınız ülke ne gibi önlemler aldı, nasıl değişiklikler yaşandı? 

COVID 19 sonrasında Fransa’da 12 Mart itibarıyla evden çalışmaya geçtik ve 15 Mart sonrasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Tüm bunlarla beraber; restoranlar, barlar ve yerinde tüketim mekanları kapandı. Market ve eczaneler dışında herhangi bir perakende işletme şu an için tüketici ziyaretine kapalı. Hemen akabinde okullar da 13 Mart sonrasında kapatıldı ve çocuklar evden eğitim dönemine başladı. Fransa, kapanan tüm iş yerleri için onları destekleyici birçok paket açıkladı; çalışanların maaşlarına katkıda bulunuyor, vergi ve temel gider ödemelerini öteliyor. Buradaki çalışanlar ve işverenler, ülkemize nazaran kendilerini daha çok güvende hissediyor. 

Koronavirüs için yapılan değişikliklere uyum süreciniz ne durumda? Aile hayatınızda ne tür değişiklikler yaşanıyor?

Biz de, Fransa Devlet Başkanı’nın açıklamasından sonra hemen gerekli değişimleri hayata geçirdik. Eşim ve ben 16 Mart’tan beri evimizden çalışıyoruz. Çocuklarımız da okuldaki programı evden takip etmeye basladı. Dört kişi birden bir apartman dairesinde gün içinde iş ve okul sorumluluklarımızı yerine getirmek, evi organize etmek, yemekleri ve temizliği idare etmek, aynı zamanda çocukların okul programını takip etmek çok kolay bir süreç değil. Yine de biz bu olaya pozitif yaklaşıyoruz; ailece beraber geçirdiğimiz vakit arttı diye mutlu oluyoruz. Çok yoğun tempoda çalışan ebeveynler çocuklarını pek göremiyor. Gün içinde kahvaltıda, öğle yemeği ve akşam yemeklerimizde muntazam olarak birlikteyiz. Seyahatlerimiz olmadığı için her gece beraberiz. Mesaimiz evimizde olduğu için daha esnek çalışma saatlerimiz oldu.

Koronavirüs iş yaşamında nasıl zorunlu değişiklikler getirdi, iş yaşamınıza yansımalarından bahsedebilir misiniz?

Ben ve eşim sadece bir ülke degil, görevimiz gereği birçok ülke ile beraber çalışıyoruz. Bu da COVID 19 öncesi çok seyahat etmemizi gerektiren bir durumdu. COVID 19 ile birlikte bütün seyahatlerimiz iptal oldu. Bu nedenle gün içerisinde çok sayıda video konferans yaparak bağlantıda olduğumuz ülkelerle iletişimi sürdürmeye çalışıyoruz. Şu an sadece Fransa değil tüm ülkelerde çok ciddi sonuçlar ve önlemler görüyoruz. Aslında gördüğümüz kadarıyla, tüm dünya değişen koşullara adapte olmaya çalışıyor, herkes endişeli ve bilinmeyen bir yöne gittiğimiz için korkuyor.

Çalıştığımız çok uluslu şirketler, iş ve aile yaşamımızı rahat yönetebilmemiz için esnek çalışmamızı destekliyor. Bu nedenle gün içerisinde birden fazla mola vererek çocukların okulla ilgili ihtiyaçlarına, yemek ve temizlik işlerine destek oluyoruz.

Koronavirüs için kişisel olarak ne gibi önlemler aldınız?

Kişisel ve aile olarak, Fransa devletinin koymuş olduğu tüm yasaklara %100 uyum gösteriyoruz. Sosyal mesafe kuralını tamamen uyguluyoruz.

Market alışverişi dışında sokağa çıkmıyoruz. Markete ihtiyaçlarımızı da haftada 3-4 defa çıkarak gideriyoruz. Marketten geldiğimizde tüm kıyafetlerimizi çıkarıyoruz, önce ellerimizi dezenfekte edip sonra aldığımız eşyaları dezenfekte ediyoruz.

Apartmanımızın arka bahçesinde sadece bizim ailemizin olduğu zaman vakit geçirmeyi tercih ediyoruz.

Powered by Openmedia