Çok yönlü kariyer gelişimi

Neslihan Mingü / Uluslararası İlişkiler 2004 / NURUS İhracat Bölümü Operasyon Müdürü

Neslihan, iki buçuk yıl önce girdiği Nurus’ta bir yandan yurtdışı pazarlarla ilgili projeleri, diğer yandan yeni açılacak showroomlarla ilgili markamaşma ve ürün yereşimi çalışmalarını yönetiyor.

Her zaman insanlarla ilişki içinde olabileceği işlerde çalışmak isteyen Neslihan, iki dil bildiği için yurtdışı bağlantılı işlerin daha keyifli olduğunu düşünür. Aynı zamanda seyahat etmek onun için bir hayat tarzı olduğundan dış ticaretle ilgili işlere ilgi duyar. Üniversitede okuduğu yıllar boyunca staj yapan Neslihan, bazen kış aylarında part-time işlerde de çalışır. Reklam, danışmanlık ve tekstil şirketlerinde değişik alanlarda staj ve iki yıl garsonluk yapan Neslihan, çalıştığı her şirketin her işin kendisine farklı alanlarda faydalar sağladığını belirtiyor. Bu stajlar sayede profesyonel iş hayatına atıldıktan sonra işlerin nasıl yürüdüğünü anlamaya ihtiyaç duymaz. BİLGİ’de aldığı hazırlık eğitiminde öğrendiği İngilizcenin şu anki işinde çok faydasını gören Neslihan’ın üniversitede aldığı dersler özellikle dış politika ve tarihe ilgi duymasına neden olur. Bu sayede şu anda çalıştığı ülkelerdeki sıkıntıları ya da oluşan pazar dinamiklerini daha iyi analiz edebiliyor.

Üniversiteden mezun olduktan sonra önce Lavazza firmasının Türkiye distribütörlüğünde çalışan Neslihan, burada yeni bir kahve markası yaratılma aşamasında internet sitesi ve pazarlama faaliyetlerinde görev alır. O dönem Caffe Per Me markasını piyasa soktuklarını söyleyen Neslihan, Lavazza’dan ayrıldıktan sonra, kısa dönemli birkaç farklı işyerinde çalışır, ardından aydınlatma firması MLG’de satış ve pazarlama bölümünde çalışmaya başlar. MLG’de İtalyan Murano üfleme camlardan yapılan avizelerin satışında rol alan Neslihan, yaklaşık iki buçuk yıl önce, Nurus’un ihracat bölümünde asistan olarak göreve başlar.

Yurtdışı bayilerle iletişim kuruyor

Dış ticaret alanında operasyon konusunda uzmanlaşan Neslihan, bugün İhracat Operasyon Müdürü olduğu Nurus’ta bayiliklerin her türlü iletişimden sorumlu. Bayilerle iletişim, yeni eğitimler, pazarlama materyallerinin doğru kullanıldığından emin olmak gibi iletişime dayanan bir işi olduğunu söyleyen Neslihan, “İnsan ilişkileri ve yönetimi konusunda bir yeteneğim olduğu için bu konularla ilgili bir alanda uzmanlaştım” diyor. Bir de Mısır, Hindistan ve Avrupa’daki bayilerin iletişiminde rol oynayan Neslihan, bir yandan da BİLGİ’de pazarlama iletişimi konusunda yüksek lisans yapıyor. Yüksek lisans sayesinde pazarlama konusunda çok yararlı bilgiler edindiğini, özellikle derslerde tanıştığı profesyonel danışmanlar sayesinde çok daha farklı bir bakış açısına sahip olduğunu dile getiren Neslihan, Nurus’ta bayilerin pozitif geri dönüşleri ve ofis içindeki katkıları sayesinde kısa bir sürede müdür pozisyonuna geldiğini belirtiyor.

Nurus’un ihracat bölümünün yeniden yapılandığını ve bu nedenle şu aralar yeni projeler ve yeni yapılanma çalışmaları yaptıklarını söyleyen Neslihan, yurtdışındaki ihalelerle ilgili projelerin yönetiminin yanı sıra hem Ortadoğu hem de Avrupa için de çok sayıda proje ürettiklerini dile getiriyor. Neslihan, tüm bu projeler dışında şu aralar aynı zamanda yeni açılacak showroomlarla ilgili hem markalaşma hem de ürün yerleşimleri konusunda yeni projeler üzerinde çalışıyor.

Müşteri ilişkileri, başarı için önemli

Mesleki kariyerini, dış ticaret alanında kendini daha fazla geliştirerek sürdürmeyi planlayan Neslihan’ın kariyer hedefleri arasında yurtdışında yaşamak da var. “Yaptığım iş ve hayat tarzım buna çok uygun. İlerde dış ticaretle ilgili kariyerime yurtdışından devam edebilirim” diyen Neslihan, ihracat alanında başarılı olmanın yolunun öncelikle, iki taraf arasında iyi bir köprü olmaktan geçtiğine inanıyor. Neslihan bununla ilgili şunları söylüyor: “İki tarafın da isteklerini ve bilgilerini doğru anlamak ve doğru aktarmak en önemli. İletişim konusunda kendinizi geliştirmeniz ve hangi tarafla nasıl iletişim kurmak gerektiğini öğrenmeniz gerekir. Yazışmalarınız İngilizce olsa da her ülkenin farklı bir yapısı ve anlayışı olduğunu hiçbir zaman unutulmayın. Yanlış anlaşılabilecek konularda çok dikkatli olmanızı öneririm. Her ülkenin tatillerini bayramlarını unutmamanız ve bu konularda onlara önceden tebriklerde bulunmanız iş ilişkilerinizde sonraki adımlarda daha rahat iletişim kurmanızı sağlar. Her ne kadar elektronik araçlar çok geliştiyse de bir müşteri ile yüz yüze görüşmek her zaman daha farklı bir etki yaratıyor. Eğer böyle bir şansınız yoksa o zaman telefonda iletişim kurmak daha iyi bir yöntem.”

Zamanında üniversitenin kayak takımında yer alan Neslihan, kayak yapmayı çok sevdiği için kış aylarında kar yağdığında hafta sonları iki günlük ya da günü birlik kaçamaklar yapıyor. Eskiden dans eden biri olarak iyi müzik dinleyebildiği ve rahatça dans edebildiği yerlere gitmeyi seviyor. Yazın konserleri takip ediyor, özellikle Jazz festivallerini kaçırmamaya çalışıyor. Bunlar dışında herkes gibi sinema ve kitap vazgeçilmezleri arasında.

Powered by Openmedia