Kimya sektörünün hızlı ihracatçısı

Kemal Ersudaş / İşletme 2005 / Organik Kimya İhracat Bölge Satış Müdürü

Kimya sektöründe sorumlu olduğu Ortadoğu ve Afrika bölgesi başta olmak üzere 35 ülkede 100’den fazla şehir gezen Kemal, 80 farklı ülke ile ihracat temasında bulundu.

Bursa’da tekstil sektörüne yönelik faaliyet gösteren aile şirketinin ihracatını artırmak hedefiyle üniversite eğitimini tamamlamayı planlarken, 2001 krizinden sonra şirket kapatılınca, daha üniversite yıllarının başında planlarında değişiklik yapmak zorunda kalır. Ardından Bursa’ya dönmek yerine, eğitimini tamamlayıp İstanbul’da kendi ayaklarının üstünde durmaya karar verir. Ancak ihracata duyduğu ilgi ve yapmak istediği meslek değişmez. Bu nedenle üniversite üçüncü sınıf yaz tatilinde Ege Kimya’da ihracat alanında staj yaparak ilk iş deneyimini yaşar. Dördüncü sınıfta aynı firmada haftada iki gün part time olarak çalışmaya başlar. Mezun olduktan sonra aynı şirkette kadrolu olarak ihracat ekibinde çalışmaya devam eder. Sekiz yıllık iş hayatının tamamını ihracatla iç içe geçiren Kemal, seyahat etmeyi ve farklı kültürler, insanlar tanımayı sevdiği için bu mesleği tercih eder.

Üniversitede aldığı seçmeli satış ve pazarlama odaklı dersler sayesinde bugün birebir satış esnasında kullandığı pek çok tekniğin altyapısını kazanır. Mezun olduktan sonra 2008 yılında BİLGİ’de yaptığı  e-MBA sayesinde çalışırken bir yandan da yüksek lisans eğitimini tamamlama fırsatı bulur. Yüksek lisans yaparken iş hayatının içinde olan biri olarak olayları ve konuları çok daha farklı bir bakış açısı ile değerlendirdiğini ve gündelik iş hayatında kullandığını fark eder.

2010 yılına kadar Ege Kimya San. ve Tic. AŞ’de ihracat ekibinde çalışmayı sürdüren Kemal, burada sırasıyla ihracat operasyonu ve satış destek sorumlusu, lojistik koordinatörü, ihracat satış sorumlusu ve son olarak ihracat satış şefi pozisyonlarında görev alır. 2007 yılında firmaya ORACLE veritabanı sisteminin kurulması ve yeni sisteme geçiş sırasında önemli rol üstlenip projenin ihracat ayağının başarıyla sonuçlanmasında aktif rol oynar.

Bir yıl önce Organik Kimya’ya transfer oldu

Yüksek lisans eğitimini bitirdikten sonra 2008 yılı Kasım ayında askerlik görevi için altı aylığına şirketten ayrılır ve Kıbrıs’ta askerlik görevini yapar. Ardından 2009 Haziran ayında Ege Kimya ve Egesil Kimya firmalarında satış ve pazarlamadan sorumlu İhracat Satış Şefi pozisyonunda tekrar çalışmaya başlar. Burada bir yıl çalıştıktan sonra çok daha cazip bir iş teklifini değerlendirerek 2010 Haziran ayında kimya sektörünün lider firmalarından Organik Kimya’ya İhracat Bölge Satış Müdürü olarak transfer olur. Yaklaşık bir yıldır görev aldığı bu yeni pozisyonunda özellikle gelişmekte olan Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde ihracatı geliştirme ve ürün portföyünü arttırma konusunda çalışmalara devam ediyor.

Üretici firmalar konusunda uzmanlaşan Kemal, başta boya sektörü olmak üzere, lastik, tekstil, kauçuk, deterjan, bant, deri, inşaat gibi çok geniş yelpazede farklı sektörlere hammadde satışı gerçekleştirdiği için bugüne kadar 80 farklı ülke ile ihracat temaslarında bulunur. Müşteri ziyareti ve fuar katılımları nedeni ile yaklaşık 35 ülke ve 100’den fazla şehri ziyaret eder.

Su bazlı boyada ihracatı artırmayı hedefliyor

Yeni görevinde özellikle su bazlı boya sektöründe Ortadoğu ve Afrika pazarlarında iş geliştirme ve pazar payını arttırma konusunda çalışmalar yapan Kemal, bugüne kadar ihracat ve ihracatta satış becerilerini geliştirmek için çeşitli firmaların düzenlediği; Dış Ticarette Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları, Dış Ticarette Ödeme/Teslim Şekilleri ve Kambiyo Mevzuatı, İş Motivasyonu ve Kişisel Verimlilik Konferansı, Uluslararası Fuarlara Katılım ve Devlet Desteği, İş Yaşamında Sosyal Beceriler Semineri, CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) Programı Kullanıcı Eğitimi, Etkili Sunum Teknikleri eğitimine katılır. İhracat mevzuatı ve sektördeki gelişmeleri takip etmek için katıldığı birçok seminer ve konferans sayesinde pek çok sertifikaya sahip olur.

Bu yıl Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler ve siyasi problemlere rağmen geçen senenin çok üzerinde satış gerçekleştirdiklerini ve kriz ortamını hasarsız olarak atlattıklarını söyleyen Kemal, bir sene içinde Katar, Senegal, Gana, Sri Lanka gibi yeni pazarlara giriş yapma başarısı gösterdiklerini vurguluyor.

İş hayatı ve seyahatler zamanını işgal etse de kalan zamanını kız arkadaşı ve sevdikleriyle geçirmeye çaba gösteren Kemal’in, BİLGİ’de başlayan fitness sevdası aralıksız devam ediyor. Haftada en az üç kez spor salonuna giden Kemal, arkadaşları ile buluşup playstation oynuyor, Beşiktaş maçlarına gitmekten büyük keyif alıyor.

Powered by Openmedia