Dağıtım, satış takibi ölçümü üzerine çalışıyor

Elif Akçam Bayur / İşletme-2002 / Ipsos’ta Grup Lideri

Tuborg, Sütaş, Mey İçki, Nestle Waters, Tetra Pak, Algida için pazar araştırmaları yapan Elif, Coca-Cola ile çalışmalarını yurtdışı pazarlara taşıdıklarını söylüyor.

BİLGİ’yi hocaları, sosyal ve kültürel alanlarının çeşitliliği, çağdaş eğitim anlayışlı ve bir kent üniversitesi olması nedeniyle seçen Elif, lisede öğrenci değişim programı ile Amerika’da bir sene yaşadığı için TOEFL sınavından yüksek not alarak İngilizce hazırlığı atlayarak birinci sınıfa direk başlar. Bugün her ne kadar müşteri hizmetleri alanında çalışsa da üniversitede aldığı işletme eğitimindeki istatistik derslerinin çok faydasını gördüğünü söyleyen Elif,

Üniversite eğitimi sırasında, çalışan öğrenci programında yer alır. İlk sene İcra Kurulu ve Yönetim katında, sonraki senelerde İşletme Bölümü’nde çalışır. Yaz tatillerini farklı sektörlerde staj yaparak değerlendirir. Böylece hangi sektör ve şirketin hangi departmanında çalışmaktan daha çok keyif aldığını keşfetmeye çalışır. Mavi Jeans Export departmanında yaptığı stajın en keyifli staj olduğunu belirten Elif, bu dönem Espirit, Calvin Klein gibi markalar için modeller hazırlayıp, numuneleri paylaşıp daha sonra da siparişlerine göre üretim sürecini takip eder.

 

Nielsen’de sektöre girdi

BİLGİ’den bölüm üçüncüsü olarak mezun olduktan sonra bir an önce iş hayatına atılmak ister. 2002 yılı Haziran reklam sektöründe faaliyet gösteren TBWA\Istanbul ajansında müşteri hizmetleri bölümünde işe girer. Bir ay kadar burada çalıştıktan sonra Mudo Concept’te satınalma asistanı pozisyonuna başvurur ve Eylül ayında çalışmaya başlar. 1,5 sene çalıştığı Mudo Concept’te kişisel aksesuarlar, mutfak ve banyo kategorilerinde görev alır. Mudo Concept’ten 2004 yılı Nisan ayında Toys’R’Us’a, kız çocuk kategorisi satınalma sorumlusu olarak geçiş yapar. 2004 yılı Ağustos ayında Nielsen’de iş analisti olarak işe başlar ve pazar araştırmaları sektörüne adım atar.

Burada perakende ölçüm bölümünde sektör, firma, marka, ürün pazar payları, dağıtım seviyeleri, fiyat ve rekabet analizleri gibi konularda sunumlar hazırlayıp Coca-Cola, Koç Grubu, Evyap, Johnson & Johnson, Imperial Tobacco gibi büyük firmaların ürün yöneticilerine, pazarlama müdürlerine, genel müdürlerine sunumlar ve danışmanlık yapar.

J Nielsen’da iş analisti, kıdemli iş analisti ve müşteri temsilcisi pozisyonlarında görev aldıktan sonra, Nielsen’da iş analistliğini yaptığı müşteri temsilcinin Ipsos’a çağırmasıyla kendini Ipsos’ta bulur ve 2008 yılı Nisan ayında orada işe başlar.

Bu süreçte 1 Temmuz 2009’da evlendiğini, 3 Ağustos 2010’da kızı Lâl’in dünyaya geldiğini söyleyen Elif, halen Ipsos KMG Araştırma ve Danışmanlık Hizmetleri AŞ Perakende Ölçüm Bölümü’nde grup lideri olarak çalışıyor. Kıdemli müşteri danışmanı olarak işe başladığı Ipsos’ta 2011’den beri de grup lirliği görevine getirilen Elif, şirketin mottosunun “İnsanlar Karmaşıktır, Ama Araştırma Yalın Olmalıdır” olduğunu söylüyor.

 

Dünya markaları ile çalışıyor

Ipsos’taki bölümlerin tamamen uzmanlık alanlarına göre ayrıldığını belirten Elif, perakende ölçüm bölümünde, en sık dağıtım ve satış takibi (Merchandising) ölçümü çalışması yaptıklarını açıklıyor. Müşterileri olan firmaların daha çok satış departmanlarıyla çalıştıklarını dile getiren Elif, Tuborg, Coca-Cola, Sütaş, Mey İçki, Nestle Waters, Tetra Pak, Algida’dan sorumlu. “Kimi firmalar ölçümlerimizi prim sistemlerinin bir parçası olarak değerlendiriyor. Başkalarının kazandığı parayı etkilediği için yaptığımız işi doğru bir şekilde yapmamız çok kritik” diyen Elif, bugüne kadar sunuş becerileri, işbirliğine dayalı ilişki yönetimi, satış teknikleri alanında eğitimler alır. Türkiye’de yaptıkları işleri yurt dışı pazarlarına da taşımayı istediklerini söyleyen Elif, “Coca-Cola Türkiye ile olan işbirliğimiz, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Irak, Ürdün, Kuveyt ve Pakistan’daki Coca-Cola projelerini de başlatmamızı sağladı. Üç senedir bu ülkelerde projelerimiz gelişerek devam ediyor” diyor.

2009 yılında şirket içinde verilen Takım Başarı Ödülü’nü alan Elif, boş zamanlarını 3 yaşındaki kızıyla geçiriyor. Seyahat etmeyi, alış-veriş yapmayı, dans etmeyi, kitap okumayı ve film seyretmeyi seviyor.

 

DÜN

PROF. DR. SELİME SEZGİN

KUŞTEPE KANTİN

 

BUGÜN

IPSOS CEO’SU VURAL ÇAKIR

SUADA

 

EN SON

GRİNİN 50 TONU

HANGOVER 3

AMSTERDAM

 

Powered by Openmedia