Dayanıklı tüketim sektöründen Serdar sorumlu

Serdar Sayhan / Televizyon Gazeteciliği 2004 / Zedpaş Medya Pazarlama Reklam Müdürü

Dört yıl önce Türk Medya grubu’na bağlı Alem Fm ve Lig Radyo’da çalışarak sektöre adım attı. Şimdi Zedpaş’ta dayanıklı tüketim sektöründen sorumlu reklam müdürü olarak çalışıyor.

Üniversiteden mezun olduktan sonra önce cafe işletmeciliği yapar, ardından askere gider ve döndükten sonra ne iş yapmak istediğini düşününken, tamamen tesadüfler sonucu bir çocukluk arkadaşının tavsiyesi ile medyada reklam satış işiyle tanışır. Bu alanda ilk olarak Türk Medya Grubu bünyesinde bulunan Alem FM ve Lig Radyo’da işe başlayarak sektöre girer.

Üniversiteye giderken okuduğu bölümle ilgili bir staj yapan Serdar, ikinci sınıfa giderken okulun bünyesinde hazırlanan 32. Gün adlı haber programında, bu programı yapan ekibin başında bulunan ve BİLGİ’nin hocalarından biri olan Rıdvan Akar’ın yanında üç ay boyunca çalışır. Bu stajda daha çok çekim teknikleri ve haber alanında çalışmalar yaparak, bu alanda işlerin nasıl yürüdüğünü, bir televizyon programının nasıl çekilip yayına hazırlandığını, işlerin nasıl bir seyirde tamamlandığını görme fırsatı yakalar.

Ardından üniversitenin üçüncü sınıfında okurken BİLGİ’nin Kuştepe kampusunda bir restoran açan Serdar, okulu bitirene kadar burayı işletir. Bu dönem yaklaşık iki yıl boyunca hem okulu hem de restoran işletmeciliği işini bir arada götürür. Bu iş sayesinde daha öğrenciyken iş hayatının içine girme, işletmeciliği en ayrıntılı şekilde öğrenme, birebir yaşama, hizmet sektörünü yakından tanıma, insanlarla kurduğu ilişkiler sayesinde insan ilişkilerini yönetmenin önemini kavrama fırsatı bulan Serdar, kendisi için çok öğretici bir deneyim olan cafe işletmeciliğini işini, okulu bitirdikten sonra bırakır.

Cadde’de Cadde Palmiye’yi açtı

Üniversiteden mezun olduktan sonra, cafe işletmeciliğini bir adım daha ileriye götürmek isteyen Serdar, Bağdat caddesinde Cadde Palmiye adında bir cafe açar. Yaklaşık bir yıl burayı işlettikten sonra, işlerin kötü gitmesi sonucunda başka bir firmaya devreder. Cafe işletmeciliği her ne kadar onu maddi olarak zarara uğratan bir deneyim yaşatsa da ileriye dönük kariyeriyle ilgili atacağı adımlar konusunda bilinçlenmesine yol açar, işle ilgili daha sağlam adımlar atmasını sağlar.

Cadde Palmiye’yi devrettikten sonra önce hiç vakit kaybetmeden, önce askere gider. Kütahya’da Havacı olarak başladığı kısa dönem askerliğini, İstanbul Pendik’teki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda Ordu Basketbol Milli Takımı için katıldığı kamp ile sürdürür. Askerden döndükten sonra tekrar iş hayatına geri döner ve yaklaşık 1.5 yıl kadar Tufan Saat’te pazarlama müdürü olarak çalışır. Ardından çocukluk arkadaşının tavsiyesi ile tesadüfen çalışmaya başladığı Türk Medya Grubu’na bağlı Alem fm Ve Lig Radyo’da üç yıl kadar reklam departmanında görev alır. Buradan ayrıldıktan sonra D-Smart’a geçer. Bir yıl kadar da buradan çalışan Serdar, dört ay önce Zedpaş’ta çalışmaya başlar. Şimdi Zedpaş’ta dayanıklı tüketim sektöründen sorumlu reklam müdürü olarak çalışmaya devam eden Serdar, “Genellikle günlerim müşteri ziyaretleri ve çalıştıkları ajanslarla toplantı yapmakla geçiyor. Müşteriler için onlara en uygun programları seçip, hedef kitlelerine uygun şekilde yayınlanmaları için yönlendirmelerde bulunuyoruz” diyor.

Daha yolun çok başında

Yaklaşık dört yıldır bu sektörde olduğu için daha yolun çok başında olduğunu düşünen Serdar, mesleğini çok seviyor. Bu yüzden her gün kendine bir şeyler daha katabilmek adına

sektörde bulunan birçok değerli insan ile görüşüp onlardan da bir şeyler öğrenmeye çalışıyor. Bu sektörde başarılı olmak için bunun çok önemli bir felsefe olduğunu dile getiren Serdar, her zaman disiplinli çalışarak her geçen gün kendine bir şeyler katarak önümüzdeki dönemlerde daha üst pozisyonlarda bulunabilmeyi hedefliyor.

Sektörde başarı için insanların kendilerini geliştirmeleri, bunun için hep yeni bilgiler öğrenmeleri gerektiğine inanan Serdar, “Başarı için en büyük faktörlerden biri de karşı tarafın isteklerini anlayıp onlara çözüm odaklı sonuçlar üretmenizdir. Yani bir nevi empati yapmanız gerekmektedir” diyor. Eskiden profesyonel olarak Ülker Spor Kulübü alt yapısında ve 2. Ligde Feyziye Mektepleri Işık Spor’da basketbol oynayan Serdar, hala her hafta arkadaşlarıyla basketbol maçları yapıyor. Aynı zamanda Hillside Sports Club üyesi olan Serdar, sinemadan ve hafta sonu kalabalık yenilen yemeklerden keyif alıyor.

Powered by Openmedia