“Denizcilik, dipsiz bir kuyu”

Mustafa Pandır – Siyaset Bilimi – 2003 – AL2 Denizcilik ve Metal Tic Ltd. Kiralama Müdürü

Sektörün geniş iş kolları arasından gemi kiralama ve brokerlık üzerine uzmanlaşmayı tercih eden Mustafa’nın en büyük hedefi, kurduğu şirketi uluslararası platforma taşımak.

Üniversitenin son yıllarına kadar hangi sektörde çalışacağı hakkında kesin bir fikir sahibi olamayan Mustafa, okuduğu bölümden başka bir alanda bir şeyler yapmak ister.İlk olarak üç kuşaktır içinde oldukları denizcilik ve gemi işletmeciliğini denemeyi seçer ancak zamanla sektörün kendi içinde çok farklı kollara ayrıldığını ve yapmaktan en çok keyif aldığı bölümün de gemi kiralama ve brokerlık olduğunu fark eder. Çalışmaya başladıktan yaklaşık bir sene sonra bu işte devam etmeye karar veren Mustafa, bu sektörü seçme nedeni olarak ticaretin sınır tanımadan dünyanın bir ucundan diğer ucuna gerçekleşmesi ve deniz taşımacılığındaki dinamizmi gösteriyor.

Üniversitede okuduğu siyaset biliminin işiyle direkt alakalı bir yönü olmasa da bu bölümün ona dünyada olan bitenlere bambaşka bir pencereden bakabilmeyi sağladığını ifade eden Mustafa, üniversite hayatı boyunca pek çalışmamasına rağmen geriye dönüp baktığında farklı  alanların içinde olup işlerin nasıl yapıldığını öğrenmenin çok faydalı olacağını düşünüyor ve ekliyor: “Üniversitede okurken hangi sektörde çalıştığınızın önemi yok, gelecekte ne iş yaparsanız yapın önemli olan iş pratiğine sahip olmak.”

 

Çok geçmeden kendi işini kurdu

Çalışma hayatı, 2003 yılında mezun olduktan hemen sonra sektörde köklü olan Marvel Gemi Kiralama Şirketi’nde başlar. Denizcilik ve gemi kiralamaya sıfırdan başlayan biri olarak kavramları, kiralama ve denizcilik terimlerini ve sözleşmeleri öğrenerek işe dahil olmasının  neredeyse  altı-yedi ay sürdüğünü belirten Mustafa, dünya ticaretinin ve deniz yolu ile yapılan taşımaların artmaya henüz başladığı bir dönemde askere gider. Döndüğünde işteki sorumlulukları artar ve şirketin işlettiği 8-10 adet Handysize gemiden oluşan bir filonun kiralamasından sorumlu olur. Üniversiteden daha yeni mezun bir genç için sorumluluğunun oldukça fazla olduğunu söyleyen Mustafa, bunun çok hızlı tecrübe kazanmasını sağladığını da ekliyor.

Üniversitedeyken kendi derslerini kırarak aksatmadan takip ettiği Murat Belge’nin dersleri sayesinde tanıştığı eşiyle 2009 yılında evlenir ve bundan iki yıl sonra da kızları Alya dünyaya gelir. Zamanının büyük bir kısmını kızlarına harcadığını ifade eden Mustafa, aynı yıl kendi şirketini kurarak gemi kiralama ve brokerlık hizmeti vermeye başlar. Şirket olarak tahıl, çimento-klinker, kömür, demir-çelik, maden gibi malların ticaretini yapan tüccarların deniz taşımacılığı ayağını gerçekleştirirken aynı zamanda armatör firmaların gemilerini de spot piyasada işletme görevlerini üstlenirler. İçerisinde bulunduğu sektörü “Denizcilik kendi içinde alt bölümlere ayrılan bir dipsiz kuyu.” olarak tanımlayan Mustafa, gemi kiralama üzerine uzmanlaşır.

“Yaptığım işin hakkını verebilmek için özen gösterdiğim konular oldu. İşin teorisini öğrenmek, sektördeki tecrübeli kişilerden fikir almak, müşterilerimizle samimi ve dürüst ilişki kurmak, doğabilecek sorunları önceden önlemek ve özenle çalışmak çok önemli.” diyen Mustafa, önceliklerinin müşterilerinin ve şirketinin  ticari başarısını ve itibarlarını yüksek tutmak olduğunu ifade ediyor.

“Denizcilik küresel bir iş”

Hedeflerinin Türk şirketlerinin deniz taşımacılığı ve  navlun ayağında, yol gösterici olarak rol oynamak olduğunu belirten genç işadamı, “Türkiye, dünyanın en büyük 17. ekonomisine sahip. Yüksek miktarda ithalatı ve ihracatı yapılan mallar söz konusu. Ancak Türk şirketleri, satış sözleşmelerinde deniz taşımacılığının kontrolünü genellikle karşı tarafa (satıcı veya alıcı) bırakıyorlar ve buradan kayıpları söz konusu.” sözleriyle sektördeki eksikliklere dikkat çekiyor. Şirket olarak çalıştığı firmalardan ve müşterilerinden olumlu geri dönüş ve övgüler almasını da işteki kısa bir zamanda ulaştığı başarısına bağlıyor. Gelecek planlarını “Denizcilik küresel bir iş, aynı zamanda rekabetin dünya çapında gerçekleştiği bir sektör. İlerideki hedeflerimiz arasında şirketimizi yurt dışına taşımak ve onu uluslararası tecrübeye sahip hale getirmek.” diye sıralayan Mustafa, iş dışındaki zamanının büyük bir kısmını ise kızı Alya’ya ayırıyor.

“Çocuklar çok çabuk büyüyorlar, geriye dönüp düşündüğümde güzel hatıralarımızın olması için beraber eğlenebileceğimiz şeyleri yapıyoruz.” diyen genç baba aynı zamanda yelken ve okçuluk ile ilgileniyor.

 

 

Powered by Openmedia